У місті Лева — знову скандал із левами
Львівська обласна рада вимагає демонтувати скульптури левів на «Цвинтарі Орлят»
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/379834/levyfotonew.jpg)
У Львові — чергова хвиля «політичних танців» довкола фігур левів на польському військовому меморіалі «Цвинтар Орлят». Ці кам’яні царі звірів не вперше опиняються в епіцентрі скандалів на ґрунті польсько-українського порозуміння (а точніше, непорозуміння). Львівська обласна рада на своєму останньому засіданні 25 жовтня прийняла заяву щодо незаконного встановлення на території Личаківського цвинтаря мілітарних символів. «За» проголосували 45 депутатів, голосів «проти» та «утримався» не було. Проголосували депутати усіх фракцій, а також голова облради Олександр Ганущин.
«Ми, депутати Львівської обласної ради, висловлюючи послідовну зацікавленість позитивним розвитком українсько-польських стосунків, стурбовані діями, які можуть зашкодити співпраці між нашими народами, — йдеться у зверненні. — Зокрема йдеться про незаконне встановлення на території Личаківського кладовища скульптур левів, що раніше були частиною польського мілітарно-пропагандистського меморіального комплексу і перетворюються на фактор імовірних провокацій у Львові».
У зверненні йдеться, що у грудні 2015 року, без відома громади Львова та всупереч ухвалам Львівської міськради, ці скульптури були нелегально і незаконно ввезені на територію Личаківського кладовища приватними особами. Це суперечить ухвалам Львівської міської ради від 2000-го та 2005-го рр. Вони забороняють встановлювати скульптури, архітектурні елементи та мілітарні символи, не обумовлені ухвалами ЛМР. Крім того, жодного рішення Державної міжвідомчої комісії у справах увічнення пам’яті учасників антитерористичної операції, жертв війни та політичних репресій щодо встановлення нових елементів (скульптур левів) на території польських військових поховань Личаківського кладовища у Львові не приймалось.
Також депутати ЛОР зазначають, що «Наполегливе бажання польської сторони все ж розмістити скульптури левів на „Цвинтарі Орлят“ є складовою системної стратегії частини польського політикуму, спрямованого на експлуатацію шовіністично-імперських настроїв, у тому числі щодо Львова. Адже первинно на щитах левів, які так наполегливо хочуть „прилаштувати“ на Личаківському кладовищі, містились написи „Тобі, Польще!“ та „Завжди вірні“. Історично та політично, разом з „мечем-щербцем“ ці написи утворюють архітектурний ансамбль, що виходить далеко за межі вшанування похованих, а стає символом використання історії у поточних політичних кампаніях… Намагання тихцем встановити пам’ятники польській окупації Львова тривають на тлі знищення українських пам’ятників на території Польщі, що відбуваються за мовчазного потурання польської місцевої влади. У відповідь на численні акти мародерства українська сторона оголосила мораторій на проведення польською стороною пошуково-ексгумаційних робіт в Україні… Вимагаємо від правоохоронних органів, посадовців ЛМР встановити осіб, причетних до незаконного переміщення скульптур левів та встановлення їх на Личаківському цвинтарі. Також вимагаємо, задля уникнення можливих провокацій, демонтувати левів і перевезти для зберігання до вирішення ситуації у законний спосіб».
Депутати нагадали, що леви нещодавно вже ставали об’єктом провокації. У липні цього року група з десяти осіб спробувала пошкодити дерев’яні щити навколо скульптур левів. Пізніше з’ясувалось, що одним із вандалів був громадянин Польщі, який приїхав до Львова, щоб «визволити левів». (Скульптури левів закрили дерев’яними щитами майже одразу після їх повторного встановлення у 2015 році — з дипломатичним формулюванням «для реставрації». Однак жодної реставрації там так і не проводили. У радянський час ці фігури вивезли із цвинтаря, який тодішня влада практично зруйнувала. У скульптур «вирвали з лап» геральдичні польські герби, замінивши їх гербом Львова, а також серпом і молотом. Вони довший час стояли обабіч трас на під’їздах до Львова).
На резонансну заяву Львівської облради миттєво і обурливо відреагували польські ЗМІ. Головний месидж преси: «Скульптури левів визнано «символом польської окупації Львова». А віце-міністр МЗС Польщі Бартош Ціхоцький заявив, що українська сторона вже отримала офіційне попередження про негативні наслідки у випадку демонтажу левів.
Голова Українського інституту національної пам’яті Володимир В’ятрович опублікував у себе на ФБ документ від 6 червня 2005 року — Протокол зустрічі Уповноваженого президента України Олександра Зінченка та голови Бюро національної безпеки Республіки Польща Єжи Бара, підписаний у Варшаві. Тоді сторони домовилися про те, що спільно відкриють Меморіал воїнам Української галицької армії та Польських військових поховань 1918−20 років («Цвинтар Львівських Орлят») на території Музею «Личаківський цвинтар» у Львові 24 червня 2005 року — за участі президентів України та Польщі Віктора Ющенка та Александра Кваснєвського. Меморіали були урочисто відкриті. Під час церемонії відкриття Віктор Ющенко звернувся до Александра Кваснєвського: «Ваш, пане президенте, прихід до меморіалу УГА — це мужній вчинок, який під силу лише справжньому патріоту і справжньому європейцю». Виступаючи на відкритті «Цвинтаря Орлят», де поховано понад 2 тисячі польських солдатів, які загинули під час українсько-польської війни в 1918—1920 роках, президент України підкреслив, що у Львові відбувається «історична для всієї Європи подія — примирення України і Польщі».
Так от, у Протоколі щодо спільного відкриття меморіалів українським і польським воїнам зазначено, що сторони домовилися: на центральній надмогильній плиті буде зроблено напис польською мовою: «Тут лежить польський солдат, який загинув за батьківщину». А також відновлено надгробки французьким піхотинцям і американським літунам з написами польською мовою: «Французам, які загинули в боротьбі за Польщу в 1919—1920 роках» та «Американцям, які загинули в боротьбі за Польщу в 1919—1920 роках». Крім того, прийнято рішення встановити відповідні інформаційні таблиці українською мовою. Усі ці тексти затвердила Львівська міськрада. І окремим пунктом зазначено: «Відмовитися від встановлення скульптур левів біля колонади».
«Різночитання історії між українцями і поляками стосуються не лише віддалених від нас подій Другої світової, а й зовсім недавніх, — зазначив Володимир В’ятрович. — Інтерпретації фактів можуть бути різними, але лише допоки вони не суперечать джерелам. Документ з 2005 року — це відповідь заступнику міністра закордонних справ Польщі Ціхоцькому щодо «незаконності усунення фігур левів» з польського військового меморіалу. Уважно читаємо: пункт 2 c: «відмовитися від встановлення скульптур левів біля колонади».
В українській пресі вже з’явилися публікації, які запобігають розгортанню конфлікту України з Польщею. Так, редактор «Європейської правди» Юрій Панченко у своїй статті «Леви з підтекстом» пропонує перенести «лев'ячу суперечку» у судову площину. Це тим актуальніше, що «на носі» — 11 листопада, дата святкування 100-річчя відновлення державності Республіки Польща. «Перевівши суперечку з політичної площини у судову, ми як мінімум вирішуємо проблему гострої невчасності скандалу, адже рішення буде винесене вже після урочистих святкувань, коли пристрасті дещо спадуть, — пише Юрій Панченко. — Зрештою, суд (в ідеалі, звичайно) є цивілізованим способом вирішення стосунків. Це саме те, чого так не вистачає Україні та Польщі».