«Ми зацікавлені зберегти службу, але у яких стінах — не моя компетенція»
Журналіст «ВЗ» побувала у дитячому психоневрологічному диспансері, який чиновники намагаються реорганізувати. Поки це роблять, досвідчені спеціалісти звільняються
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/378754/dysp3.jpg)
На своїй сторінці у «Фейсбуці» дитячий психіатр Алла Петрів написала обурливий пост: «Хочу поділитися своїм гірким осадом від цьогорічних львівських психіатричних зустрічей, які раніше були осередком вільної думки, а стали платформою для „брудних ігор“ чиновників. Усі обурені висловами відомого психіатра Семена Глузмана на адресу лікарів, які „інтелектуально убогі“, „тримаються за свої насиджені крісла, які з покоління у покоління переходили їм у спадок“… Особисто я ні за які крісла не тримаюсь, і у спадок від своїх батьків, далеких від медицини, отримала розум, честь і совість. Я свідома того, що там, де немає аргументів, переходять на особисті образи і у „брудних війнах“ слів не добирають».
Скандал навколо психоневрологічних диспансерів для дітей та дорослих, які чиновники намагаються реорганізувати шляхом скорочення медичного персоналу, триває у Львові вже не один місяць. Експерти зазначають: річ не в реорганізації медичної галузі, це війна за ласий шматок львівської землі — 75 тисяч доларів за сотку.
/wz.lviv.ua/images/articles/2018/10/dysp1.jpg)
Ми вирішили розпитати у колективу дитячого психдиспансеру (вул. Драгоманова, 58), що вони думають про таку реформу (їм, до речі, про зміни повідомили постфактум, коли проект ухвали про реорганізацію уже розмістили на сайті ЛОР).
…Одразу видно, що будівля у «замковому» стилі — історична. На одній частині — дах замінили, в іншій — по стінах тече вода. Всередині відчувається запах цвілі. У коридорі — море батьків з дітками. Усі вони приїхали на лікарську комісію та прийом.
«Ми про реорганізацію нічого не знали, — каже дитячий психіатр Алла Петрів. — Ця установа як диспансер працює у Львові 50 років! Раніше тут жив відомий професор-криміналіст Маркевич. Ми їздили на навчання, робили ремонти в аутичному центрі, закуповували обладнання (Я бачила спеціальне обладнання, за допомогою якого обстежують дітей з аутизмом. Воно коштує 4,5 тисячі доларів. — Авт.). От зараз змушені мерзнути. Уже два роки ЛОР не може відремонтувати котельню».
Дитячий психоневрологічний диспансер хочуть приєднати до Західноукраїнського дитячого медичного центру, що на вул. Дністерській, 27 (у народі — Чорнобильська лікарня). «В ухвалі написано, що Західноукраїнський центр стає правовласником нашого майна, обладнання тощо (?! — Авт.), — веде далі Алла Петрів. — Сьогодні ми зіткнулися з такою ситуацією: з лікарні звільняється молодший персонал. Люди розуміють, що їм нічого не світить, що ніхто їх у Західноукраїнському центрі не чекає…».
«Майже п’ять місяців минуло, а нічого невідомо про так звану реорганізацію, — до розмови приєднується психотерапевт Надія Іванців. — Проект постанови є, але облрада його не затвердила».
Лікарі кажуть, до їхнього диспансеру, який є єдиним в Україні (!), приїжджають батьки і діти зі всієї Західної України. Заклад обслуговує майже 14 тисяч дітей з Львівщини. Я побувала на прийомі. Мама прийшла до психіатра з шестирічним сином. Дитина з трьох років не розмовляє…
Дитячий психіатр Наталія Масяк каже: «Ми — лікарня, яка займається ранньою діагностикою дітей з аутизмом (від 12 місяців). Ідея реорганізації — максимально зменшити витрати бюджетних коштів. Так, у нас багато пацієнтів, які лікуються амбулаторно (У стаціонарі є ліжка, але вони стоять майже усі порожні. Приміщення стаціонару просторі, на одній стелі — старовинні гобелени. — Авт.). Наші пацієнти з психічними патологіями потребують не лише лікування, а й реабілітації, якої в диспансері немає. Наприклад, дитина приїжджає з Турківського району. Вона переступає поріг закладу і на місці отримує консультації різних спеціалістів. Якщо нас розпорошать, а так виглядає, є загроза, що цей ланцюжок буде втрачений».
«Приміщення не має пандуса, ми не раз консультуємо дітей на вулиці, в машині, — каже дитячий логопед Тетяна Лялька. — Ми не тримаємося за приміщення, ми хочемо зберегти єдність служби».
Реорганізація вузьких галузей, а психіатрія саме сюди належить, запланована на 2019 рік. Головний лікар КЗ ЛОДПНД Ореслава Хомик каже, якщо проект стане рішенням ЛОР, то робоча група повинна напрацьовувати покрокові шляхи, дорожню карту реорганізації медичного закладу. «Якщо йдеться про проект ухвали Львівської облради щодо приєднання установи до „Західноукраїнського спеціалізованого дитячого медичного центру“, то покращення мало би виглядати так: діти, які у нас отримують медичну допомогу психолога, психіатра, логопеда, психотерапевта, матимуть можливість на місці отримувати додаткові консультації інших вузьких спеціалістів. Наприклад, педіатра, офтальмолога, генетика, сурдолога, ендокринолога, невролога, уролога, які нашим діткам дуже потрібні. Ми зацікавлені зберегти службу з надання психіатричної допомоги дітям, але у яких стінах — не моя компетенція».
Журналіст «ВЗ» зателефонувала до голови ЛОР Олександра Ганущина, аби поставити найбільш проблемні запитання, що стосуються дитячого диспансеру. Чи був чиновник у цьому медичному закладі?
«Я не коментую це питання, будь ласка, звертайтеся до Микичак (голова департаменту охорони здоров’я ЛОДА. Чиновниця за приєднання до Західноукраїнського медичного центру. — Авт.)», — заявив голова ЛОР. «Ви казали в інтерв’ю, що у диспансері лише 1200 карток, я там була, на обліку у цій установі перебуває майже 14 тисяч дітей», — кажу. «Є облік, а є кількість людей, які відвідують медичний заклад на рік», — зауважив пан Ганущин. «Якою є ваша позиція щодо реорганізації?» — запитую. «Мені достатньо інформації, яку надіслав департамент. Диспансером мають займатися медики, а не голова обласної ради». «Вас будуть звинувачувати у тому, що ви претендуєте на ласий шматок землі…» — ледь встигаю договорити фразу, чиновник у розмові дає зрозуміти, що на комісії і дуже зайнятий. «Нас звинувачують у всьому, що тільки є у цьому світі. Особливо звинувачують колеги з міста…» — додав голова ЛОР.
Коментар для «ВЗ»
Олена Козлова, заступник головного лікаря Західноукраїнського дитячого медичного центру
Для нас не проблема прийняти на роботу докторів, взяти на себе пацієнтів. У нас є велика консультативна поліклініка, яка може працювати і в пообідній час. У нас звільняється приміщення, яке займала аптека. У нас є відділення неврології, центр для дітей з порушенням слуху, центр допомоги підліткам, то яка може бути проблема? Діти з більш проблемними захворюваннями підуть у стаціонар, діти з меншими проблемами будуть розподілені між консультантами. Якщо комусь потрібна допомога ЛОРа — прошу, у нас кілька логопедів працює. Мають окремі кабінети. Ми не одні, хто готовий долучитися до цього процесу реорганізації. Є ОХМАТДИТ, який теж зацікавлений у цьому, є лікарня на вул. Кульпарківській, яка займається більш проблемними дітьми. Не означає, що всі ці працівники по списку перейдуть до нас. Це буде розподіл по різних установах. Є люди пенсійного віку, можливо, хтось не захоче переходити (30% персоналу у диспансері — пенсіонери. — Авт.). Кількість санітарок чи медсестер визначається виробничою необхідністю (наказ про точну кількість скасовано). Ми маємо зробити так, щоб діти не постраждали. А медицина не може стояти на місці. Як тільки диспансер буде закритий, маємо узгодити усі питання. Щоб кожна мама знала, куди звернутися. Якщо у дитячому диспансері кількість спеціалістів вузька, то тут є ЛОР, окуліст. Дитина може зробити ультразвук серця, живота, і не треба нікуди їхати. На підставі чого чиновники ухвалювали це рішення, — це треба їх питати. Деякі лікарі з диспансеру у нас працюють на 0, 25 ставки, дехто в інших установах має місце. З цим проблем якраз не буде.
Фото авторки