«Дорогами Західної України їздить „Ауді“ на польській реєстрації та викрадає дітей…»
У соціальній мережі Facebook — тисячі фейкових повідомлень про викрадення дітей, яких здають на органи. У кіберполіції наразі не знають, як боротися з цими «страшилками»
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/376611/40188211303.jpg)
Останнім часом у соцмережах з’являється все більше повідомлень про викрадення дітей, яких здають… на органи. Користувачі соцмереж часто-густо необдумано їх поширюють. «Увага! На Волині було викрадено чотирьох дітей, їх здали на органи. Зараз ті люди у нашому районі (біля Дрогобича), тому бережіть своїх дітей!» — це одне з останніх таких повідомлень. Унизу прохання: «Будь ласка, зробіть максимальний репост, щоб усі знали. Не будьте байдужими». А внизу P. S: «Чорна „Ауді А6“, машина на польській реєстрації, за кермом чоловік та жінка». Як повідомили журналісту «ВЗ» в обласній поліції, жодного повідомлення про викрадення дітей на органи на Львівщині не було. «Якби таке сталося, наприклад, у Західній Україні, то правоохоронці усіх би підняли на ноги!» — додали у поліції.
Хто і для чого розповсюджує фейкову інформацію?
«Страшилку» про «чорних трансплантологів» з Волині опублікувала користувач Facebook Соломія Волосинка. Нібито дорогами Західної України їздить «Ауді» на польській реєстрації та викрадає дітей… Довірливі українці почали масово репостити новину. За кілька днів поширень набралося понад 95 000. Але ніхто не звернув уваги на обліковий запис «Соломії Волосинки». У користувача не було друзів, і він явно був підозрілий і нагадував фейковий. До речі, відділ комунікації поліції Рівненської області також помітив, що соціальною мережею Facebook шириться неправдива інформація про викрадення дитини у Березному, що на Рівненщині. Можливо, хтось хотів переконатися у тому, що люди схильні вірити фейковимновинам і ними легко маніпулювати?
/wz.lviv.ua/images/articles/2018/08/f_feyk2.jpg)
Ловлю себе на думці, у мене уже не раз питали знайомі та друзі, чи правдива така інформація. Тому роблю висновок: хтось навмисно сіє паніку. Але для чого? Чи не є це елементом гібридної війни, яку Росія веде проти України? До речі, ще донедавна Інтернет ряснів повідомленнями про замінування різних будівель, зокрема у Львові. Як встановили спецслужби, надходили такі дзвінки з Росії. На щастя, жоден дзвінок не підтвердився.
Якщо добре вчитатися у повідомлення про викрадення дітей на органи, то можна побачити, що написані вони з орфографічними помилками. Не містять жодного посилання на офіційні органи, які власне і займаються розшуком зниклих дітей. Якщо у родині дійсно зникла дитина, батьки офіційно звертаються до поліції. Зазвичай такі випадки трапляються під час конфліктів між батьками та підлітками. Дитина грюкає дверима і втікає з дому… Поліцейські розміщують інформацію на своєму сайті, звертаються до компанії «Київстар», яка підписала з Національною поліцією України меморандум про співпрацю. Мобільний оператор у рамках соціальної послуги «Пошук дітей» надсилає SMS-повідомлення абонентам, які могли бути свідками зникнення і можуть повідомити правоохоронним органам інформацію, що могла б допомогти відшукати дитину.
Ось нещодавно неповнолітню з Дрогобича поліцейські знайшли у Львові. «У Дрогобицький відділ поліції надійшло повідомлення про те, що додому не повернулася 15-річна дівчина, — повідомляє відділ комунікації поліції Львівської області. — Правоохоронці негайно розпочали пошуки неповнолітньої і за кілька годин знайшли її у Львові. Дівчинка була з друзями. Вона здорова та неушкоджена. Невдовзі дрогобицькі правоохоронці відвезуть її додому та передадуть бабці. З родиною неповнолітньої поліцейські проведуть профілактичну бесіду». Тут батькам варто звернутися до психолога, соціальної служби, аби у майбутньому не допустити повторення ситуації.
Голова ГО «Варта 1» Ігор Зінкевич (на цьому інформаційному ресурсі часто публікуються повідомлення про зникнення дітей) каже: «Мене часто запитують, чому я не даю на „Варту“ скріни з повідомленнями. Тому що ця інформація буде роками бігати по соцмережах (Ігор Зінкевич радить не репостити скріни, бо їх походження сумнівне. — Авт.). Наприклад, ми опублікували повідомлення про те, що загубилась дитина. Пост ми не видаляємо, бо тоді втрачається першоджерело. І коли дитина знайшлася, ми дописуємо під постом, що дитину знайшли. Ми завжди перепровіряємо інформацію. Чи рідні зверталися до поліції із заявою, чи поліція має дані зниклої особи? Такими є наші принципи. Якщо все добре, ми допомагаємо у розшуку людини. Бо цією ситуацією можуть скористатися і шахраї, які можуть вимагати кошти з батьків».
Начальник управління боротьби з кіберзлочинністю ГУ НП у Львівській області Олег Кріп каже: «У нас немає прямого доступу до Facebook, і ми не можемо визначити першоджерело. Facebook може надати інформацію лише у тому випадку, якщо вона стосується перших осіб держави. Якщо йдеться про загрозу життю і здоров’ю, замінування. В інших випадках потрібна ухвала суду. Таке клопотання має подати Генпрокуратура. Але є ще один момент: яку силу матиме українська ухвала суду, якщо йдеться про іншу країну (представництво Facebook у США. — Авт.). Тут 50 на 50, що ми отримаємо якусь інформацію. Крім того, коли вона надійде, чи буде мати для нас якийсь інтерес?».
«Ситуація із фейковими повідомленнями про викрадення дітей загострюється. Чи не є це елементом гібридної війни?» — питаю у кіберполіцейського. «Все може бути! Я теж читаю дуже багато таких повідомлень. Але встановити, з якого комп’ютера була поширена інформація, дуже складно. Бо усі користувачі, наприклад, одного інтернет-провайдера мають однакову IP-адресу. Якщо нам треба щось задокументувати, ми йдемо до того інтернет-провайдера, з ним все узгоджуємо. Щоб він у майбутньому моніторив ту чи іншу інформацію. Бо у законі не передбачено, що мають право робити інтернет-провайдери, а що ні. Юридичних підстав змусити їх щось робити ми не маємо, можемо хіба що про щось їх попросити. Але якщо дитина пропала, звичайно, що батьки звертаються до поліції (тоді публікується офіційна інформація). А поширювати чи не поширювати користувачам ту чи іншу інформацію — тут складно щось коментувати».