Передплата 2025 «Добре здоров’я»

У старому трамвайному депо постане креативний простір з ресторанами

Деякі громадські активісти побоюються, що під приводом реставрації заклад «прихватизують». Чиновники Ратуші не бачать підстав для таких хвилювань

Львівська міська рада погодила на конкурсі інвестора, який візьметься за реконструкцію трамвайного депо на перехресті вул. Сахарова-Вітовського. Заклад занепадає і тривалий час дихає на ладан. Досі у депо проводили різноманітні виставки, ним опікувався Львівський історичний музей. За кілька років тут постане інноваційно-креативний простір. За реалізацію цього плану візьметься переможець конкурсу — ТзОВ «Лем Стейшн».

За даними бізнес-сервісу YouControl, львівська компанія «Лем Стейшн» має три мільйони гривень статутного капіталу і працює на ринку з кінця 2016 року. Засновники: Марк Зархін — львівський ресторатор, Тарас Кицмей — співзасновник ІТ-компанії SoftServe, Тарас Добрянський — колишній позаштатний радник міського голови Львова, готельєр, Олег Дрінь — представник Фінської інвестиційної компанії K. Hartwall Invest, Дмитро Косарев — один зі співзасновників ІТ-компанії N-iX у Львові та Lviv QA School, Олег Мацех — екс-директор ЛКП «Лев», експерт «Реанімаційного пакета реформ», громадський активіст та колекціонер вінілів.

Реконструкція трамвайного депо передбачає створення гастрономічного простору, центру навчання та розвитку, майстерні, автомобільного та велосипедного майданчика, простору подій (внутрішньої та зовнішньої зони і студентського простору). Площа приміщень, які потрапляють під реконструкцію, — 5,3 тисячі метрів квадратних.

Виконувач обов’язків начальника управління інвестицій та проектів Львівської міської ради Роман Старецький повідомив, що проект реконструкції мають втілити у життя за чотири роки. У старе трамвайне депо вкладуть понад 30 мільйонів гривень інвестицій.

«Це буде інноваційно-креативний хаб, простір для громадськості, — сказав Роман Старецький. — В об’єкті інвестування — старі приміщення трамвайного депо та службові приміщення, які будуть відновлені під час проекту.

Частина будівель залишиться у користуванні ЛКП «Львівелектротранс» (для господарської діяльності), а більшу частину приміщень віддадуть інвестору для реконструкції".

До журналіста «ВЗ» зателефонувала громадська активістка Уляна Крількович, яка висловила занепокоєння планом влади щодо реконструкції депо. Вона не виключає, що під благими намірами реконструкції місце для зберігання трамваїв віддадуть у приватну власність. Там будуть дешеві кафешки, де час від часу про людське око організовуватимуть мистецькі акції.

«Депо потребує реконструкції, але не можна, щоб його „прихватизували“, — каже пані Уляна. — У реконструкції треба вкладати бюджетні гроші, тоді є гарантія, що його не заберуть у містян. Чи були громадські слухання? Хто погоджував проект? Відповідей на ці питання в активістів немає».

«Інвестор отримає приміщення терміном на 50 років, умова — без зміни функціонального призначення об’єкта терміном на 20 років, — додав депутат Львівської міської ради Остап Доскіч. — Компанія, яка виграла тендер, не претендує на приватизацію депо».

Заступник міського голови Львова з питань розвитку Андрій Москаленко теж підтвердив, що трамвайне депо не будуть приватизовувати, а лише оновлять, дадуть приміщенням нове життя. «Трамвайне депо стане серцем життя інноваційного Львова, — каже пан Андрій. — Хоча це приміщення вже й зараз живе. Там проводять різні воркшопи, і люди вже звикли туди приходити. Думаю, трамвайне депо на Сахарова стане прикладом, як в Україні треба ревіталізовувати старі депо і давати їм нове життя з точки зору нових викликів».

Телефоную по коментар до одного із засновників компанії «Лем Стейшн» Олега Мацеха, щоб з перших уст почути, що передбачає креативний простір, чи послуги центру будуть платними. «Усі складові креативного простору прописані в ухвалі сесії Львівської міської ради, — каже він. — Його створено в рамках нової стратегії креативного Львова. Мета простору — створити умови для реалізації ідей молодих талановитих людей. Там постануть різні зони — від дитячого навчального центру, лабораторій, місць для стартапів — до антикафе. Антикафе — заклад, де відвідувач не платить за їжу. Тут платять за вхідний квиток, а кава, чай, тістечка будуть включені у вартість. Плюс можна користуватися усіма можливостями кафе. Сюди ходитимуть не для того, щоб поїсти, а щоб поспілкуватися, знайти однодумців, реалізувати проекти».

— Які умови відвідання креативного простору у депо? Вхід туди буде платним?

— Вхід у середній ангар депо буде вільним. Будь-хто може сюди прийти, щоб поспілкуватися. Стартові проекти презентуватимуть у режимі нон-стоп. Можна прийти, щоб ознайомитися з новими проектами. В такому просторі можна організовувати різні цікаві заходи, насамперед на інноваційну тематику. Там будуть семінари, симпозіуми. У креативному просторі депо працюватимуть не квадратні метри, а синергія ідей.