Від офіціанта до вожатого, від продавця до оператора
Журналіст «ВЗ» цікавилася, де і скільки може заробити студент влітку
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/374088/studik.jpg)
У житті кожного студента настає момент, коли останній іспит складено, ще один рік навчання позаду, а попереду — заслужені канікули. Протее багато молодих людей вирішують не ніжитись під сонцем, а шукати сезонного заробітку. Тож які вакансії найпопулярніші серед студентів влітку та за якими критеріями їх обирають?
Офіціантів розбирають як гарячі пиріжки
На роботу офіціанта є великий попит, адже влітку багато закладів відкривають літні тераси, отже, зростає потреба у розширенні персоналу. Однією з основних переваг професії офіціанта є прибутковість. За статистикою сайту ua.trud.com, середня зарплата офіціанта в Україні за останні півроку коливалась від 5 до 8 тисяч грн. Окрім офіційного заробітку, працівник щодня отримує чайові. Також перевагами є безкоштовне харчування та позмінний графік.
Недоліками цієї роботи є значне фізичне навантаження, часта необхідність працювати у нічні зміни, вихідні та свята. «Я працювала офіціантом влітку протягом двох місяців. Першим плюсом, заради чого я, власне, й влаштувалась на цю роботу, є гроші, — поділилась із „ВЗ“ власним досвідом студентка Тернопільського державного медуніверситету ім. І. Горбачевського Марія Гой. — Хоч зарплата не була високою — 4000 грн., проте великий додаток до неї — чайові. Також мені пощастило з колективом, який виручав у конфліктних ситуаціях. Проте довгий робочий день, „запари“, стреси, недосипання — все це виснажує організм. Тому біль у спині та ногах, знервованість, втома — негативні наслідки цієї роботи».
Продавець-консультант
Якщо хочете розвинути в собі комунікативні навички, отримати досвід роботи у сфері торгівлі, ознайомитись з ринком товарів і послуг — ця робота піде вам на користь. Однак мінуси тут такі ж, як і у будь-якої іншої у сфері обслуговування — доводиться спілкуватись із «різними» клієнтами (які завжди мають рацію), а отже, випробовувати свої нерви на міцність. Щодо зарплати продавця-консультанта, то її середній розмір в Україні за останні півроку виріс з 5 до 8 тисяч грн.
«Я працювала у магазині одягу продавцем-консультантом. Незважаючи на відсутність досвіду, адаптувалась дуже швидко — завдяки прекрасному колективу, — розповіла студентка факультету іноземної філології Східноєвропейського нацуніверситету ім. Лесі Українки Вікторія Пекна. — Найважчим випробуванням було спілкування з клієнтами. Працювала я усього місяць, проте отримала крутий досвід роботи у цій сфері. Зарплата нараховувалась погодинно — 33 грн./год. Через часті зміни у графіку я заробила небагато порівняно з іншими працівниками. Проте познайомилася з дуже хорошими людьми».
Оператор кол-центру
Через гнучкий графік кол-центри вважаються вдалим місцем роботи для студентів. Залежно від компанії, робочі зміни можуть тривати від 4 до 12 годин. Зарплата операторів зазвичай погодинна, а ставка залежить від якості виконаної роботи. В обмін на гнучкий графік керівництво вимагає ідеально його дотримуватись. За запізнення та прогули накладають штрафи, а робочий час ретельно рахується.
У цій роботі негативом є високий рівень стресу — через велику кількість скарг від клієнтів та монотонність. Студентка факультету журналістики ЛНУ ім. І. Франка Анастасія Кузнецова працювала оператором кол-центру не лише влітку, а й під час навчального року. «Працювалося дуже добре, — каже дівчина. — Виходило вдало поєднувати з навчанням. Робота була цікавою і неважкою. Бо сидиш, говориш, та й все. Зарплата для студентів хоч невелика, але все одно більша, ніж стипендія. 4−5 тисяч грн. за місяць заробити просто».
Вожатий у дитячому таборі
Робота вожатого — не лише можливість непогано підзаробити, а й шанс знову поринути у безтурботний світ дитинства та отримати море позитивних емоцій. Окрім того, це ще й досвід неформального спілкування з дітьми та нагода проявити себе лідером. Проте варто пам’ятати, що робота вожатого — це не відпочинок, а його створення.
Стресостійкість, вміння знаходити підхід до кожної дитини, усвідомлення відповідальності за своїх вихованців — ось необхідні якості для освоєння цієї
професії. У середньому вожатий в Україні заробляє від 4 до 7,5 тис. грн. Своїми враженнями про роботу у цій сфері поділився студент Луцького педагогічного коледжу Тарас Сташевський: «Мені дуже сподобалось працювати вожатим. Я був у захваті від своїх вихованців, бо всі вони були дуже талановитими — хтось вмів танцювати, хтось співати, деякі мали хист до акторської майстерності. За свою роботу під час першої зміни, яка тривала 14 днів, я отримав 2500 грн.».