Передплата 2025 ВЗ

«Заплющ очі. Дивись серцем»

«Оскарівський» претендент — стрічка «Поводир» – про людей, у яких відібрали світло, але вони не втратили його у собі

12 листопада у Львові відбудеться прем’єра української картини-номінанта на цьогорічну премію “Оскар” режисера Олеся Саніна “Поводир”. У фільмі зіграли як українські метри Станіслав Боклан та Федір Стригун, так і американський актор Джеф Барелл.

Для виконавця головної ролі — одинадцятирічного Антона-Святослава Гріна — роль у “Поводирі” стала кінодебютом. Антон, який втілив у “Поводирі” образ хлопчика Пітера, мешкає у США. Його прадід — українець Михайло Сорока — був провідником Крайової екзекутиви ОУН. Протягом 34 років відбував ув’язнення у радянських таборах, де і помер.

Вперше побачити на великому екрані можна і співачку Джамалу. Сценарист фільму поет Олександр Ірванець у співавторстві з самим Саніним, письменницею Ірен Роздобудько та Сергієм Михальчуком за основу взяли реальний випадок, який відбувся в Україні у 1934 році. Тоді близько двохсот кобзарів вивезли у ліс і розстріляли.

Одну із ролей у стрічці виконав і письменник Сергій Жадан, у ролі Михайла Семенка він зачитував вірш «Провінціяльний поет, заворожений Бальмонтом». А у кадрах фільму з’являються картини російського художника-авангардиста минулого століття Володимира Татліна та графіка бойчукістів.

“Фільм вийде з безпрецедентним для України прокатом — одночасно у 130 кінотеатрах 12 листопада відбудеться прем’єра, — розповів режисер стрічки Олесь Санін. — Так масштабно не показували ще жодну українську кінокартину.

“Поводир” — це історія про волю, про людей, у яких відібрали світло, але вони не втратили його у собі. Кобзарі розповідали людям, що можна знищити державу, вбити військо, але не пісню — вона житиме. Хтось її почує, повірить у неї, в історію про славу і волю, здобуде меч, збере військо і поверне незалежність держави”.

Антон-Святослав Грін розповів “ВЗ”, що його матір дізналася, що в Україні шукають хлопчика 10-11 років на головну роль у фільмі. Родина зняла і надіслала відео, де Антон-Святослав грає на фортепіано і розповідає вірші. На той час йому було 9. “Отримав відповідь, що потрібно відзняти ще одне відео, де розповідаю вірші Тараса Шевченка, — пояснив кінодебютант. — Ми це зробили, а через тиждень був уже в Україні... Під час зйомок найважчим був епізод, коли загубив черевик і ходив по снігу. Було дуже холодно”.

Фільм зможуть “побачити” і незрячі глядачі. Стрічку вперше в Україні транслюватимуть з тифлокоментарем (у паузах люди з проблемами зору слухатимуть у навушниках закадровий опис відеоряду. — Авт.). Звідси і гасло картини — “Заплющ очі. Дивись серцем”. До речі, у кінокартині знімалися і незрячі актори.