«То наш виробник, тому ярлика нема…»
Скільки коштує зібрати школяра до нового навчального року?
/wz.lviv.ua/images/news/2014/08/ba613f9b2c226714e3768a02138fc2f8.jpg)
Новий навчальний рік стартує через кілька днів. Батьки разом із учнями поспішають на ярмарки, ринки та до магазинів, щоб придбати усе необхідне для навчання. Скільки ж коштує зібрати дитину до школи?
На відміну від магазинів, що у торгових центрах, на ринках можна зустріти більше батьків, що вибирають шкільне приладдя для учнів. «Залишилося тільки зошити, пенал, фарби та олівці придбати, — розповіла «ВЗ» мати третьокласника пані Леся. — Ранець з минулого року залишився, а кросівки, шкільну та спортивну форму у кінці липня купила. Коли купувати отак частинами, то сімейний бюджет не тріщить, а лише «зітхає». Знайома жінки, пані Оксана, — мати семикласника. Жінка тішиться, що у їхній школі носити форму не треба, одяг та рюкзак з минулого року збереглися. А щодо зошитів — то купить лише кілька найгрубших. Пенал серед учнів старшої школи не в моді...
/wz.lviv.ua//images/content/116355041bfbe11611db829e9cdc8ecd.jpg)
«На обкладинку зошита більше батьки дивляться»...
Педагоги рекомендують не економити на зошитах, оскільки погана якість паперу може негативно позначитися на школярському зорі. Головна вимога: папір має бути матовим, кольору пряженого молока, а клітинки і лінії чіткими. Купувати зошити з яскравими чи простими обкладинками? Багато фахівців вважають, що барвисті картинки можуть відволікати увагу дитини від навчання. Як розповідають продавці, найменшенькі школярі не так уже й цікавляться, що там на обкладинці. «У дітей тепер є комп’ютери, планшети, мобільні з усякими наворотами. Тепер батьки більше звертають увагу на обкладинку, аніж їхні діти», — розповіла продавчиня одного із місцевих ринків.
Найдешевший зошит коштує 1,25 грн. Крім того, школяру потрібен ще цілий комплект ручок, звичайних олівців, пензликів, пенал, кольорові олівці, фарби. А ще коректор, пластилін, тека, підставка для книг... На це батьки повинні готуватися викласти не менш ніж 300-500 гривень.
Найдешевші спортивні костюми можна придбати за 150 гривень, кросівки — від 145 гривень. Дорожчі варіанти — 500 та 650 гривень відповідно. Ціна на білі блузки та сорочки стартує від 160 гривень. Дівчачі сарафанчики темно-вишневого, чорного та синього кольорів — від 200 гривень. Близько 180 гривень коштують піджачки для наймолодших школяриків, трохи дешевше — 150-160 — штанці.
/wz.lviv.ua//images/content/3e76090d2af3a6baa4ae7cf842b217cf.jpg)
Оглядаю одну із таких форм для дівчинки. «Ніяк не можу знайти бірочки, де вказаний виробник та з якої тканини виготовлена», — звертаюся до продавчині. Відповідь просто вбила: «Та то наш виробник, тому ярлика нема…» Виходить, якщо «наш», то не важливо, чи тканина синтетична, чи натуральна? Коли почала розпитувати, що ж то за такий «наш» виробник, продавчиня лише буркнула: «Щось ви, дівчино, надто багато запитуєте!» В іншому місці таки знайшла дівчачий темно-вишневий сарафан китайського виробництва за 240 гривень. На бірочці було вказано такий склад: 80% бавовна, 5% поліестер, 10% віскоза.
Рюкзаки для найменшеньких найдорожчі — в середньому, з ортопедичними вставками, 350-400 гривень. Це на ринках. А от у магазинах — 180-240. Причому на розпродажах з минулорічних колекцій цілком непогані ранці можна придбати за… 80-120 гривень. Щоправда, без ортопедичних вставок.
Фломастери «майже дорослим» не потрібні
«Такі речі, як фломастери, пенали, пензлики, фарби, кольорові олівці, серед «майже дорослих» не котируються. І якщо серед дівчат ще півбіди, хлопця точно засміюють, як побачать, що в нього фломастери, та ще й у пеналі», — розповіла мама «середнячка». Тож увагу зосереджуємо в основному на зошитах та одязі. Зошити в клітинку та лінійку на 12 аркушів — 1,25 — 1,50, на 24 аркуші — 2,50 грн. 4,50 коштують зошити на 64 аркуші та 6,50 — на 96.
Спортивну форму дешевше купувати в комплекті. Коштує 270-350 гривень. Якщо підбирати окремо курточку та штани, то треба заплатити відповідно 240 та 180 гривень. Ціновий сегмент кросівок — від 200 гривень.
Рюкзаки для учнів середньої школи коштують від 240 гривень. Шкільна форма у «бюджетних» магазинах — спідниці від 300 гривень, стільки ж треба викласти за штанці. 350-400 коштують піджаки.
Вишиванки для старшокласників
Уже не перший рік серед старшокласників популярною традицією стало зустрічати Свято першого дзвоника у вишиваному строї. Найдешевшою стилізацією вишиванки є футболки із фабричним вишиваним принтом за 140 гривень. Ціна ж на вишиту сорочку стартує з 300 гривень. А щоб підібрати увесь стрій (коралі, стрічки, крайка, камізелька), доведеться і 1500 гривень викласти.
Зошити старшокласники здебільшого заводять два-три, дуже грубі, зі спеціальними переділками (на кілька предметів). Такі коштують від 24 гривень.
Щодо рюкзаків, то хлопці-старшокласники переважно обирають сумку на одну довгу ручку. Ціна на таку річ починається від 350 гривень. Щодо дівчат, то вони віддають перевагу сумкам. На ринках ті коштують від 350 гривень, у магазинах — від п’ятисот (нова колекція).
Ціни на спортивні костюми — 420-500 гривень. Формові спідниці коштують від 260 гривень, штани від 400, стільки ж вартують блузки і сорочки. Піджаки — від 450.
На сніданок — паровий омлет.
На перекус — хліб з висівками та запечене філе з птиці
“Найкращим варіантом сніданку школяра буде молочна каша, яйце, зварене на м’яко, або паровий омлет, — розповіла “ВЗ” дієтолог Ольга Муштрук. — Така їжа ситна та довго “триматиме”. Фреш пити варто лише раз на день, і то не натщесерце. Для діток, у яких проблеми зі шлунково-кишковим трактом, сік варто розбавляти водою”.
За словами дієтолога, на шкільний перекус дітям варто давати з собою якийсь фрукт. Найкраще сезонний — яблуко або грушу. На бутерброд хліб найкраще вибирати з висівками. Замість вареної або копченої ковбаси — запечене куряче або індиче філе з огірком, помідором, шматочком салату. Не забудьте дати дитині невелику пляшечку (0,33) з водою, — щоб протягом дня школяр міг поповнити водний баланс в організмі.