«Перевіряєте квитки? Займаєтеся фігнею!»
Кореспондент «ВЗ» взяла участь у рейді з перевірки квитків та фальшивих посвідчень у маршрутках
/wz.lviv.ua/images/news/2013/04/bacc6b33160274cc3dbcfa1532b5b17c.jpg)
Минулого тижня у маршрутках Львова стартували перевірки — чи видають пасажирам проїзні квитки, чи не користуються пільговики фальшивими посвідченнями? У ролі транспортних ревізорів — працівники ЛКП “Муніципальна дружина”, працівник управління транспорту міської ради, представник власника маршруту. До рейду долучилася кореспондент «ВЗ».
Ініціаторами ідеї є перевізники, які, начебто, готові показувати свою добову виручку, мотивуючи тим самим, що возять людей за збитковим тарифом. Уже кілька місяців власники маршрутів вимагають у мерії підвищити плату за проїзд з 2-х до 3-х гривень. Та виконують елементарні умови договору (їздити за графіком, не з’їжджати з маршрутів, бути ввічливими з пасажирами, не курити в салоні) далеко не всі. Квиток є документом, який мовою цифр може засвідчити збитковість чи незбитковість тарифу за проїзд.
Перевірка документів за проїзд у більшості містян викликала скепсис. Мовляв, що нового: в деяких маршрутках квитки є, але їх ніхто не бере... Як сказав директор ЛКП “Муніципальна дружина” Семен Мисяк, рейди є профілактичними, пасажирів не штрафуватимуть за безквитковий проїзд. Раніше обговорювали штраф у розмірі 40 гривень. “Муніципальна дружина” має складений графік роботи: за день дві групи контролю працюють у маршрутках двох різних перевізників. Виходить, у цей день водії інших перевізників можуть “розслабитися”?
Кореспондент «ВЗ» вирішила проїхатися у маршрутках, щоб побачити, як водії та містяни підготувалися до рейдів та впроваджують у життя нову традицію — брати квиток. Картина типова — квитки є біля водія, але ніхто на них не звертає уваги. Запитала керманича маршрутки, чому не видає? У відповідь почула: “Нас сьогодні ніхто не перевірятиме. Якщо кожному пасажиру буду нагадувати, що треба їх брати, за день голос зірву”.
Керівництвофірми-перевізника “Успіх-БМ” погодилося взяти мене на ревізію маршруток. На кінцевій зупинці маршрутки №49 (Приміський вокзал) мене чекають два представники “Муніципальної дружини”, працівник управління транспорту міської ради та механік ТзОВ “Успіх-БМ” Володимир Пастернак.
Заходимо у маршрутку. “Добрий день, це перевірка. Усі мають квитки?” — запитав пан Пастернак. Водій показав, що при вході є табличка з написом “Прошу брати квитки”, а збоку — проїзні документи. Пасажири відповіли, що зараз візьмуть, дехто казав, що не могли це зробити одразу, бо руки були зайняті важкими сумками. Зайшов чоловік літнього віку. Передав гроші за проїзд, але квитка не взяв. За ним у маршрутку зайшла жінка, яка оголошення контролерів сприйняла насторожено: “Перевіряє-те квитки? Займаєтеся фігнею! Краще б вирішили важливі проблеми в роботі транспорту. Наприклад, чому маршрутки не їздять до 23-ї години, чому є мало машин, за який сервіс маємо платити 3 гривні”. У дискусію втрутилися інші пасажири. Казали, що не можна вчиняти рейди для показухи, коли маршрутки погано курсують. “Навіщо нам квитки? Що вони дають?” — вигукнула одна пенсіонерка.
Контролери демонстрували стресо-стійкість. Поки у маршрутці вирували пристрасті, змусили кількох пасажирів підійти до водія за квитками. Та не всі пішли за ним. Ми вийшли з маршрутки фактично ні з чим. Працівник “Муніципальної дружини” зафіксував собі щось у зошит. Каже, для звіту.
Чекаємо на наступну маршрутку. Не встигли пасажири зайти в салон, як водій кожному вручав по квитку. Одна жінка літнього віку скептично відреагувала, мовляв, цікаво, на скільки вистачить такої акції з перевірки квитків: на день чи два? Зазначила, що ніхто не бере документів за проїзд вранці, коли в маршрутці багато людей. І водію, і пасажирам не до цього, головне — доїхати на роботу, бо машин бракує.