Ми живемо в цивілізованому світі, і жоден біль не повинен впливати на якість життя
Про похід до гінеколога часто говорять жартома або пошепки. Хоча насправді усі розуміють, наскільки важлива роль тих лікарів, які першими приймають нове життя, лікують жінок, матусь, бабусь, аби вони були здоровими і довше жили і тішили своїх дітей, онуків, діждалися правнуків
/wz.lviv.ua/images/interview/_cover/508319/olesia-pokhodylo.jpg)
Олеся Походило — акушерка-гінекологиня з понад 20-річним стажем, працює у Львівській обласній клінічній лікарні, учасниця проєкту «Почуй лікаря». Вона як медичний експерт розповіла про жіночі недуги, як їм запобігати, на які симптоми звертати увагу; а також фахівчиня дала відповідь на поширені запитання, що стосуються жіночого здоров’я.
— Чи треба готуватися до візиту до гінеколога?
— Особливої підготовки немає. Єдине, що ми радимо, — з вечора не жити статевим життям, не застосовувати спринцювань, вагінальних свічок.
Найкраще до гінеколога приходити після закінчення менструацій, тобто на 6 — 9 день після початку менструального циклу.
— А якого гінеколога частіше обирають жінки — чоловіка чи жінку?
— Така статистика мені невідома. Але точно знаю, що є жінки, які не хочуть іти на консультацію до чоловіка, а частіше обирають жінку-лікаря, проте на пологи хочуть іти до чоловіка-лікаря.
— Як часто жінка має відвідувати гінеколога?
— Профілактичний огляд у гінеколога має бути один раз на рік, тому що в гінекології є багато захворювань з абсолютно безсимптомним перебігом.
Особливо це стосується онкологічних захворювань шийки матки. На ранній стадії рак шийки матки не має виражених клінічних проявів і не помітний для самої жінки.
У більшості випадків цьому захворюванню можна запобігти. Насамперед запобігти інфікуванню вірусом папіломи людини можна щепленням. Доведено, що причиною онкології раку шийки матки є вірус папіломи людини (ВПЛ).
Вакцина проти ВПЛ — доведена та ефективна профілактика раку шийки матки. Вона на 90% зменшує ймовірність розвитку новоутворень.
Вірус папіломи людини передається в процесі статевого життя, проте від моменту зараження до розвитку ракової пухлини можуть минути десятиліття. Завдяки сучасній кольпоскопії та цитологічному дослідженню мазків, лікарі в змозі виявити та лікувати передракові захворювання шийки матки на ранній стадії, до того, як вони перетворяться на рак.
Тому ще раз хочу наголосити, що рак шийки матки піддається профілактиці. Він виліковний за умови раннього виявлення й належного лікування.
Наступним є захворювання молочної залози, яке теж на початках не викликає жодних скарг у жінки. Тому вартто раз у рік іти профілактично до гінеколога, навіть якщо нічого не турбує.
— На які симптоми слід звернути увагу жінці і негайно вирушити до гінеколога, не чекаючи навіть року від профілактичного попереднього огляду?
— Треба звернути увагу на зміну характеру менструального циклу, тобто на його вкорочення або подовження. На тривалу відсутність менструації, на виділення, яких раніше не було, а вони з’явилися, на біль унизу живота.
— Чи це нормально, коли за менструації є сильний біль?
— Ні, це тривожний симптом. І не треба казати, що так було в моєї мами, моєї бабці. Ми живемо в цивілізованому світі, і менструальний цикл не має впливати на якість життя жінки. Кожен біль має свою причину, і на кожен біль є рада.
— Що ви порадите робити жінці, яка дізналася, що вагітна?
— Отож розпочнемо з того моменту, коли жінка отримала позитивний тест. І тут починається справжня паніка: що робити? Які аналізи здавати?
То що ж робити? Особливо у суботу ввечері? Стати перед дзеркалом. Повернутися в профіль. І зрозуміти, що геть нічого вдягнути на «вагітну» фотосесію.
Якщо щастя материнства «впало» на голову зовсім несподівано — без паніки.
План дій:
- записатись до гінеколога на прийом (можна з понеділка);
- до того часу — жити, ніби нічого не сталося;
- мамі можна наразі не казати (нехай внук/внучка трошки підросте), побережіть її нерви;
- батькові дитини сказати негайно (нехай біжить за подарунком і вже починає думати, де буде стояти дитяче ліжечко).
Далі слід прийти на плановий огляд до свого гінеколога. Потрібні будуть мазок на флору, цитологію, кольпоскопія, УЗД органів малого таза, УЗД молочних залоз/мамографія.
Зробити УЗД органів черевної порожнини (пошукати камені в жовчному міхурі).
Окрім того, лікар скерує на аналізи:
- хламідіі трахоматіс, уреаплазма уреалітікум, мікоплазма геніталіум, папіломавіруси, онкогенні штами з генотипуванням (методом ПЛР, мазок з шийки матки);
- імуноглобулін G до: краснухи, цитомегаловірусу, токсоплазмозу, герпесу, вітряної віспи;
- визначення рівня феритину, пролактину, ТТГ, вітаміну Д;
- аналізи на СНІД, сифіліс, гепатити В, С.
Далі з цими аналізами треба йти до свого гінеколога. Ось тут важливе питання — як знайти «свого» гінеколога. Тут я можу розповісти історію з власного життя, завдяки якій я обрала фах акушера-гінеколога, яким вже працюю понад 20 років. .
Я з відзнакою закінчила школу, медичне училище. А у 18 — завагітніла і народила. І акушер-гінеколог став першим лікарем, з якого я почала своє доросле життя! Це визначило мій майбутній фах.
Тому прекрасно розумію «дівчачі» проблеми вісімнадцятирічних, їхніх мам і бабусь.
— Як краще народжувати — у горизонтальному чи вертикальному положенні? Чому у лікарнях не дозволяють народжувати вертикально?
— У лікарнях дозволяють народжувати вертикально. У нас впродовж останніх кількох років змінилося ставлення до пологів. Жінки можуть народжувати сидячи, лежачи на стільчику вертикально. Це вже як зручно жінці.
— А як краще?
— Пологи — природний процес, і жінка відчуває, в якій позі вона почувається комфортніше. Для дитини це не має значення.
— Чим небезпечні домашні пологи?
— Самі собою пологи можуть закінчитися по-різному. Ми завжди просимо жінок, які планують народжувати вдома, все ж таки мати контактні телефони свого лікаря, лікаря швидкої допомоги, тому що кожні пологи можуть закінчитися кровотечею чи бідою для жінки.
— На що слід звернути увагу жінкам у віці 40−45+?
— У цьому віці жінки вже можуть дозволити собі сказати: ми круті, бо зняли з очей рожеві окуляри, стали трохи цинічнішими, бо надбали життєвого досвіду та багато різних досягнень (у кожної свої).
Але, на жаль, маємо більший ризик захворіти на рак молочної залози, рак шийки матки, отримати перелом кісток в «типовому місці», захворіти на цукровий діабет ІІ типу, мати підвищений артеріальний тиск, мати періодичне нетримання сечі і ще купу всього, чому важко запобігти.
Тому нагадую, в такому віці, до 50 років, треба раз на два роки проходити мамографію, а після 50 років — один раз на рік.
Серед інших необхідних обстежень:
- цитологічний мазок з шийки матки (як правило, раз на рік);
- DEXA (визначення щільності кісткової тканини), визначення рівня вітаміну Д (частоту обстежень визначить лікар індивідуально).
- визначення рівня цукру в крові (глікованого гемоглобіну).
Жінки у цьому віці мають контролювати свою вагу: харчуватись правильно + дозувати регулярні фізичні наванта-ження.
— Чи правда, що сучасна жінка може народити навіть до 60 років?
— Якщо вона буде застосовувати допоміжні репродуктивні технології, то так. Самостійно — ні. Є такий термін — «резерви яйникової тканини». Кожна жінка, дівчина має певну кількість яйцеклітин, які використовуються протягом свого віку. У певний період вони закінчуються. Але якщо цю яйцеклітину взяти від іншої жінки, запліднити поза організмом жінки, то сама жінка, якщо здорова, може виносити у віці 60 років. Такі випадки є і описані.
— На що б ви порадили звернути увагу кожній жінці?
— У жіночому здоров’ї у будь-якому віці є свої особливості та нюанси. Тому не слід легковажити чи боятися, а звертатися до фахівця вчасно. Тоді хворобі можна якщо не запобігти, то вилікувати. Також раджу не забувати про профілактичні огляди. Головне — звернутися вчасно.