«Із початку війни пріоритетними для ДБР стали справи, що наближають Перемогу»
Керівник Львівського територіального управління Державного бюро розслідувань Руслан Ляшко розповів «ВЗ» про розслідування злочинів високопосадовців і правоохоронців
/wz.lviv.ua/images/interview/_cover/479584/f-lysko.jpg)
На шляху до Європейського Союзу Україна має впоратися з одним із найважливіших завдань: знищити корупцію у державних та правоохоронних органах! Державне бюро розслідувань було створено саме для розслідувань злочинів, вчинених високопосадовцями й правоохоронцями. У кожного слідчого ДБР — близько 150 кримінальних проваджень. Ці справи складні, адже фігуранти, користуючись службовим становищем, можуть впливати на хід розслідування, свідків, спотворювати документи тощо… З початку війни пріоритетними для ДБР стали справи, що стосуються військових злочинів і злочинів проти основ національної безпеки (держзрада та виявлення колаборантів у державних органах влади, незаконний перетин кордону особами призовного віку за участі правоохоронців, дезертирство тощо).
Журналістка «ВЗ» побувала у Територіальному управлінні Державного бюро розслідувань у місті Львові (розслідує злочини у Львівській, Волинській, Закарпатській, Тернопільській та Івано-Франківській областях). Розташоване ДБР у колишньому монастирі поблизу Високого замку. Очолює Територіальне управління колишній старший слідчий в особливо важливих справах Генпрокуратури Руслан Ляшко (на фото). У його кабінеті недорогі меблі та державний прапор.
— Попри те, що захід України — глибокий тил, ми також розслідуємо справи, які скоюють на тимчасово окупованих територіях. Зокрема, заочно повідомили про підозру у держзраді судді та керівнику апарату Старобільського суду Луганської області. Обвинувальні акти у цих справах вже у суді, — розповідає Руслан Ляшко, відповідаючи на моє запитання, як змінилась діяльність ДБР від початку війни. — А також оголосили підозру заступнику прокурора Старобільського району та експравоохоронцю, який перейшов на бік ворога та зараз працює у «прокуратурі» на тимчасово окупованій території Луганщини.
Щодня трапляються випадки, коли військовозобов’язані чоловіки намагаються незаконно перетнути державний кордон. Чимало випадків, коли організовують такі канали перетину митники й прикордонники. Ми скерували до суду обвинувальний акт стосовно організованої злочинної групи, до складу якої входили митник, два прикордонники та дві цивільні особи. За 6 тисяч доларів вони організували схему, за допомогою якої людина, не потрапляючи до жодних обліків (ніде не було зафіксовано взагалі, що людина виїжджає), опинялася в одній зі сусідніх європейських країн. Наші слідчі провели негласні розшукові дії, зафіксовано чотири такі факти. Під час останнього перетину кордону ця група була затримана. Справа у суді. Якщо не брати злочини у військовій сфері, то 80% кримінальних проваджень, які розслідує Територіальне управління ДБР у місті Львові, займають справи щодо правоохоронців.
— Є резонансна справа щодо перевезення через кордон аж 300 кг (!) гашишу. Чи дійшла ця справа до суду?
— Слідчі дії у цьому провадженні тривають. Виявити наркотики вдалося польським правоохоронцям. Коли машина заїхала на польський бік, її сканувала система «Рапіскан». Вона як рентген просвічує транспортні засоби, дуже потужна (ліцензована). Злочинці помістили наркотики у спеціальні порожнини у вантажному автомобілі, і провезли ці 300 кг гашишу. Польські правоохоронці також порушили кримінальне провадження за цим фактом. Нещодавно наші слідчі їздили на нараду до Польщі. Обговорили проблемні питання у цьому кримінальному провадженні. Виробили план спільних слідчих дій. Призначена додаткова службова перевірка.
Цього року теруправління розслідувало також 123 кримінальні провадження щодо митників. 30 справ скеровано до суду. 55 кримінальних проваджень з загальної кількості справ розслідували на Львівщині (до суду скеровано 8 обвинувальних актів).
— Я раніше писала про скандальну справу щодо митників, які завантажували до картки митного оформлення фотографії порожніх мікроавтобусів. Цим завдали чималих збитків державі. Які ще злочинні схеми використовують митники на кордоні?
— Схем дуже багато. Справа, про яку кажете, ще розслідується. Автомобілі до України заїжджали з території Польщі. І заявлялися до оформлення як порожні. А ще мали маркування «ризиковані». Тобто митники повинні були на них зреагувати і більш прискіпливо перевірити. Натомість митники зробили вигляд, що провели огляд таких автомобілів. Склали акт. Ми скерували до Польщі міжнародне доручення і отримали від польських колег інформацію, що автомобілі були завантажені брендовими товарами. У цьому провадженні повідомили про підозру двом митникам, які пропустили сім таких автомобілів (причетність інших митників до цієї схеми розслідується). Вони завдали своїми діями збитків державі на 1,5 млн грн! Думаю, у січні ми це провадження скеруємо до суду. Ще у нас є 18 транспортних засобів, які понад 30 разів перетинали кордон за аналогічною схемою. Тривають економічні експертизи. За попередньою інформацією, загальна сума збитків — не менш ніж 10 млн грн.
Серед поширених злочинних схем на митниці є заниження митної вартості, а також підміна номенклатури товару, який перевозиться через кордон. Особливо це стосується дорогої техніки на кшталт Apple. Лише в одній машині такого товару на понад мільйон доларів! А зловмисники декларують, що вартість товару — 50 тисяч доларів. Що менша сума товару — то менші податки. Або під виглядом секонд-хенду везуть дорогий фірмовий одяг, техніку… На Волині, наприклад, задекларували велосипеди за ціною 25 тисяч доларів. А ми отримали інформацію, що їхня реальна вартість — 130 тисяч доларів (при цьому на польському кордоні задекларували справжню ціну). Після нашого втручання митні платежі були донараховані, податки становили 1,4 млн грн.
На Закарпатті ми отримали оперативну інформацію, що через кордон їдуть дорогі італійські меблі. Була задекларована вартість цих меблів — 50 тисяч доларів. А насправді ці італійські меблі коштують понад 500 тисяч доларів! У таких корупційних схемах на митниці беруть участь, зокрема, керівники змін, рядові митники. За останній місяць, завдяки роботі усього ДБР, до бюджету повернули близько мільярда гривень.
Є на митницях зміни, які лояльно ставляться до контрабандистів. Митники співпрацюють з правоохоронними органами, прикордонниками, щоб організувати ту чи іншу схему. Ми викриваємо злочинні схеми, але у цій ситуації лише зусиль ДБР недостатньо. Матеріально-технічне забезпечення на митницях потребує оновлення. Зокрема, відсутність належного відеонагляду в зонах митного контролю сприяє уникненню кримінальної відповідальності.
— Можете розповісти подробиці резонансної ДТП у Бродах за участі військової техніки? Загинуло четверо осіб — три жінки-місіонерки та 7-річний хлопчик. Ще четверо людей потрапили до лікарні.
— На жаль, загинуло п’ятеро осіб — ще одна потерпіла померла у лікарні. Призначено автотехнічну експертизу. З її допомогою будуть встановлені конкретні порушення у діях конкретних осіб. Військові автомобілі рухалися на досить великій відстані один від одного. На перехресті з другорядної дороги виїхав автомобіль, який перетинав головну дорогу. На світлофорі засвітилося зелене, і водійка поїхала. Військова техніка, попри те, що засвітилося червоне світло світлофора, продовжувала рух (проїзд у колоні це дозволяє). Але основне питання, яке зараз розслідується: хто з керівництва не забезпечив дотримання правил проїзду в колоні? Чому військовий супровід був недостатнім, а поліцейського не було? Чому на перехресті не було регулювальника тощо? Зараз цю справу розслідує Головне слідче управління ДБР.
— Ще одне важливе запитання — злочини, пов’язані з гуманітарною допомогою. Розкажіть про зловживання деяких чиновників…
— Ця тема стала актуальною з початку війни. Окремі не чисті на руку ділки намагаються організувати корупційні схеми для особистого збагачення. Коли ми розпочали слідство, то дізналися, що гуманітарна допомога у деяких випадках не передається адресатам (військовим частинам, військово-цивільним адміністраціям, громадським організаціям тощо), а використовується з комерційною метою. Є випадки, коли брендові речі, техніку возять як гуманітарну допомогу (під нульове розмитнення, без сплати податків та митних платежів). На щастя, не можна говорити, що це набуло масового характеру, але й поодинокі спроби нажитися на війні припиняємо миттєво. Ми розслідували шість кримінальних проваджень, два обвинувальні акти скеровано до суду. Зокрема задокументовано корупційну схему за участі першого заступника міського голови Пустомитівської міської ради. Фінляндія надала три автобуси на потреби військових частин як гуманітарну допомогу. Але посадовець лише один автобус передав як «гуманітарку», а двома іншими транспортними засобами планував розпорядитися на власний розсуд. Один із них планував продати військовим за 100 тисяч грн! Під час передачі грошей чиновника затримали. Ця справа у суді. Це тяжкий злочин — до 10 років позбавлення волі. Думаю, ця справа, яка набула широкого розголосу у суспільстві, стане уроком для інших посадовців.
— Чи є на Львівщині підприємства, власники яких — громадяни росії? Чи арештовує ДБР такі підприємства?
— Протягом цього року ДБР передала до Агенції з розшуку та менеджменту активів (АРМА) майно та корпоративні права на кілька мільярдів гривень. Слідчі нашого Територіального управління ДБР розслідують кримінальне провадження стосовно діяльності Віктора Медведчука та Тараса Козака (коли ті були народними депутатами, оформляли бізнес та майно на родичів). На території Львівської області їм належав доволі масштабний бізнес — група промислових підприємств, працював кар’єр, де видобували корисні копалини, зокрема пісок. З нашої ініціативи накладено арешт на усю техніку, на три земельні ділянки, на корпоративні права цих підприємств. У тому числі ми арештували 11 нежитлових будівель. Арештована квартира Медведчука (майже на 300 квадратів) у самому центрі Львова та 126 автомобілів (серед них легкові та вантажівки). Загальна вартість арештованого майна — близько 7 млн доларів США.