«У камері московської тюрми навчив сусідів-росіян співати наш державний гімн…»
Старший матрос з Галичини Андрій Оприско згадує про пережиту драму у Керченській протоці й московську в’язницю із підозрілою їжею. А також про те, чим займався в Америці й завдяки кому у нього тепер майже голлівудська усмішка
/wz.lviv.ua/images/interview/_cover/449017/oprysk-m-n.jpg)
Наш співрозмовник народився на берегах Дністра, у селі Надітичах, що за якихось 40 км від Львова, але уже багато років прикипів до Одеси, до Чорного моря, про яке мріяв з дитинства. Він один з тих 24 українських військових моряків, які у листопаді 2018 року, біля Керченської протоки, були атаковані суднами, гелікоптерами, літаками ВМФ Росії, Берегової охорони РФ й захоплені у полон. 286 днів за ґратами московського «Лефортово» не зламали волі старшого матроса Андрія Оприска і його побратимів. Коли українців з в’язниці пробував задля власного піару «визволити» кум Путіна Медведчук, Андрій переказав через тюремників, щоб той навіть не потикався, бо «дістане в морду»… У свої 50 років галичанин продовжує захищати морські рубежі нашої країни. Щоправда, робить це уже не на малому броньованому артилерійському катері «Нікополь». А на швидкохідному патрульному «айленді», який донедавна належав військово-морських силам США — колишній Ocracoke нині називається «Суми». Вибрати час для інтерв’ю було нелегко, бо Андрій разом з іншими моряками постійно зайнятий «обкатуванням» цього подарунка від американських друзів.
— Андрію, наближаються новорічно-різдвяні свята. Ви можете трохи відмотати час і пригадати, як відзначали їх три роки тому, коли волею обставин опинилися у російській в’язниці?
— Святкував суто у душі. Ходив по камері і тихо собі колядував. Але навіть у тюремній обстановці з’являлися маленькі радощі: зі всього світу до нас у «Лефортово» почали приходили листи підтримки. Від рідних вісточок нам не передавали, так що зігрівали своїми теплими словами іноземці. Особливо приємно було отримувати листи від українських діток…
— Кажуть, у тюремній камері ви навертали у свою віру декого із російських в’язнів, так би мовити, вели з ними контрпропагандистську роботу…
— Своїм сусідам (у «Лефортово» сидять переважно грошовиті, звинувачені в економічних злочинах люди, губернатори, які «проштрафилися») я розповідав правду про Україну. Переконував їх: те, що кажуть по російському телебаченню про нас, — суцільна брехня. Багатьом відкривалися очі, вони прозрівали від кремлівської пропаганди. Якось один із ув’язнених попросив процитувати йому наш державний гімн. Я прочитав перший куплет, а згодом цей засуджений голосно, на всю тюрму, співав у заґратоване вікно: «Ще не вмерла України і слава, і воля…» Інший росіянин вітався із тюремними наглядачами словами «Слава Україні!». Не називатиму прізвищ цих людей, щоб не нашкодити їм…
— А що на свята вам подавали на стіл?
— Ні новорічного олів’є, ні різдвяної куті, звичайно, не було. Їжу нам пропонували таку, що добрий господар не дав би її своїй свині. Виручали волонтери: раз на два тижні передавали дозволені продукти, з них і намагався зробити вітамінні салати. Жартома давав їм політичні назви — «Кім Чен Ин», «Брекзит», «Роснефть», «Лефортовський вал», «Переходящее красное знамя».
Тюремна їжа була не те що не корисна — шкідлива. У неї з певним умислом підмішували якусь заразу. Напевно, у такий спосіб хотіли підірвати наше здоров’я, пригнітити нашу волю. Тому намагався якомога менше споживати цієї баланди. А ще ніколи не брав тюремних медикаментів. Попри це, московське харчування позначилося на моєму організмі — геть чисто попсувалися зуби…
— Але сьогодні у вас білосніжна усмішка…
— Цим завдячую працівникам Військово-медичного клінічного центру Південного регіону та власнику клініки GRANDDENT Аль-Мохамаду Ареф Ахмаду, де мені встановили сім дентальних імплантів. Зазвичай така послуга коштує кілька тисяч доларів, але мені і моєму товаришеві з «Нікополя» Богдану Небилиці, який теж був у російському полоні, це зробили безплатно. Сім’я Ахмада, курда за національністю, постраждала від війни на його батьківщині, у Сирії. Він знає, що таке кров, розруха, смерть, тому за найменшої нагоди намагається піти назустріч усім, хто постраждав від війни.
Окремі слова подяки за напрочуд чуйне ставлення хотів би висловити уродженцю Севастополя — заслуженому лікареві України, полковнику медичної служби Віктору Мазуру, Олегу Дубському, Олегу Коцюрубі, Валентині Поповій. Згадані люди допомогли багатьом нашим воїнам, які на фронті зазнали важких поранень. У декого були роздроблені щелепи — а вони, застосовуючи сучасні технології, по частинках відновлювали їх. Робили фантастичні речі! Зокрема, з допомогою стовбурових клітин нарощували кістки.
— Після пережитого у полоні чи не розхотілося вам плавати і, як мовиться, зійти на берег?..
— Навіть думок не було кидати службу! Навпаки, ще більше полюбив море. Без нього мені ніяк! Робота військового моряка подобається надзвичайно. Побачу море — і стає легше на душі. Свого часу пропонували «легшу» роботу, при штабі. Але мені краще матросом і обов’язково — на кораблі!
— Після полону не хотіли повернутися на свій рідний катер, який росіяни віддали Україні десь через два місяці після вашого звільнення?
— Я і пішов туди! Росіяни повернули нам його у такому стані, що страшно було дивитися. Геть чисто «розбомбили»! Позривали навіть системи відкачування нечистот — вже мовчу про вирвані «з м’ясом» кабелі, розетки, плафони, обладнання. Відремонтували ми наш «Нікополь» — і він виглядав як новенький, деякі його характеристики стали ще кращими. Скажімо, раніше, перед захопленням, наш катер розвивав швидкість 22 вузли, а після того, як ми перебрали всі механізми, видавав уже 24 вузли.
— Нині ви служите на колишньому патрульному катері ВМС США. Як на нього потрапили?
— У нас складали списки охочих служити на «айлендах». А я люблю пізнавати щось нове — ось і записався. Почав з нуля вчити англійську мову, хоча у школі штудіював німецьку. Не скажу, що знаю Еnglish досконало, але порозумітися з англомовними можу легко. Прочитав в оригіналі «Короля Ліра» Вільяма Шекспіра, «Робінзона Крузо» Данієля Дефо, «Легенду про Робіна Гуда» Тоні Вульфа…
Спочатку ми пройшли підготовку в Україні — вчилися штурманської справи, набиралися навичок боротьби за живучість корабля. А у січні полетіли у Штати. Повернулися звідти на початку березня. Почерпнув багато чого корисного, цікавого. В американському флоті менше паперів, все продумано до деталей, все раціонально. Свої функції моряки відпрацьовують на тренуваннях до автоматизму. У разі критичної ситуації кожен знає, де його місце, у чому полягає його завдання.
У вільний час була змога відвідати з екскурсіями багато американських міст. Дуже вразила мене своїми масштабами Морська академія США. А ще здивувало, в якій тісній гармонії американці живуть із природою. До людей із лісу спокійно виходять козулі, олені, інші тварини. Якось навіть вовк вийшов на дорогу — ніхто на нього не звертав уваги. Звірі не налякані, ніхто на них не полює…
— Скільки ще наших моряків з того драматичного рейду восени 2018 року перебралося служити на «айленди»?
— Крім мене, більше ніхто. Частина хлопців залишилася на своїх суднах, частина перевелася на інше місце служби. Один моряк, в якого закінчився контракт, пішов у пожежники — там служба схожа на військову.
— Не розкриваючи військових таємниць, скажіть, наскільки ці американські катери важливі для захисту наших морських рубежів? Що можуть додати нашій обороні?..
— Ці патрульні катери мають сучасне оснащення, на них встановлюють відповідне озброєння. Технічні характеристики цих новинок дуже добрі, вони розвивають високу швидкість. Кілька разів судна вже виходили у море — зарекомендували себе позитивно. Ми отримали те, що нам потрібно!
— Попри те, що ви сьогодні на волі, в Україні, у Росії проти вас та інших наших військових моряків порушено кримінальну справу. Коли її закриють?
— Коли ми переможемо у цій війні. Не раніше.
— Чи знаєте про перебіг процесу в Арбітражному трибуналі Міжнародного суду у Гаазі? Чи брали у вас пояснення щодо подій у Керченській протоці 25 листопада 2018 року?
— Через новини по телевізору відстежую цей судовий процес. Головне, як на мене, у тому, що справа рухається. Для Росії, як відомо, закони не писані. Але добре, що агресора ставлять на місце, змушують поважати право. Москва має позбутися ілюзії, що їй усе дозволено!
Свої пояснення у цій справі я і наші хлопці давали ще перед тим, як Україна подала позов у Гаагу.
— У травні 2019 року за заявою колишнього заступника голови Адміністрації президента Портнова (працював при Януковичу) Державне бюро розслідувань почало розслідування проти п’ятого президента Петра Порошенка. Його звинувачували у держзраді, у тому, що він нібито послав вас і ваших колег на вірну смерть. Що Порошенко начебто вас підставив задля якоїсь політичної мети. Мовляв, це була спеціальна провокація…
— Такі звинувачення — політичні ігри, вигадки. Вчиняти провокації за участі армії — занадто дороге задоволення…
— На Різдво додому збираєтеся?
— Дуже хотілось би приїхати до мами — але не знаю, чи вдасться. Попри свята, знайдеться робота для моїх рук. Коли бував удома, клав бруківку, возив землю, сіяв газон. Моє хобі — обрізати дерева, кущі у саду, доглядати виноград.
Якщо буде вільний час, планую поїхати у Карпати. Особливо люблю вибиратися в гори, коли снігу по пояс, коли на вершинах горизонтальний вітер мете. Такий екстрим мене захоплює.
— Знаємо, що батьківський дім на Львівщині ви прикрасили власноруч намальованими картинами на морську тематику. Складається враження, що потрапляєш у каюту. Чи не плануєте так само оформити своє нове помешкання в Одесі?
— Є такий задум. Інтер’єр буде трішки в іншому стилі, але морська тематика там обов’язково буде присутня.
Читайте також: «Не з чуток знаю, що таке бандити, перестрілка й кримінал. Усе це бачив у юнацтві»