Дитина може й у ложці води втопитися…
«П'ять хвилин без кисню, і клітини мозку починають відмирати». Еспертка з безпеки дітей — про те, як не допустити нещасних випадків під час відпочинку на воді
/wz.lviv.ua/images/interview/_cover/438493/utoplennya.jpg)
Лише за перший місяць літа в Україні потонули 126 людей, з них 28 — діти. «Йдуть під воду мовчки, бо для того, щоб прокричати „Я тону!“, потрібно зробити вдих. У дитинстві я також тонула. Досі пам’ятаю той німий страх, коли щойно під ногами було дно, а за мить — зникло. Коли не бачиш нічого довкола і можеш лише розгублено перебирати ногами у пошуках опори. Коли зі всіх сил намагаєшся відштовхнутися руками від води і відчуваєш, як темніє в очах, дзвенить у вухах, а твоє серце б’ється відразу всюди», — описує пережите керівник навчального проєкту #iKiD, експертка та консультантка з безпеки дітей Олена Лізвінська.
/wz.lviv.ua/images/interview/2021/07/lizvinska.jpg)
«Для мене залишається загадкою відчайдушне безстрашшя і абсурдна самовпевненість дорослих, які залишають дітей без нагляду. Вода не пробачає помилок. Нікому», — каже Олена Лізвінська. Ми попросили експертку з безпеки нагадати про правила безпечного відпочинку біля водойм.
«Небезпечні всі водойми — басейни, затоплені кар’єри, річки, штучні озера, де розводять рибу і навіть ванни… Є таке прислів’я: „Дитина може й у ложці води втопитися“. Часто буває, що дитина хлюпається у надувному басейні, рівень води в якому — не більше 5−7 см. Вважається, що це — безпечно, але врахуйте, що дитинка може спробувати до чогось дотягнутися або ж почати стрибати, послизнутися й впасти, вдарившись головою. І цих 5−7 см буде достатньо, щоб вона захлинулася. Поки хтось із дорослих вирішить подивитися, чим малеча займається, може пройти багато часу. Тож краще на якийсь час відкласти свої справи і наглянути за дитиною, ніж потім збирати гроші цілим світом на реабілітацію, яка часто виявляється неефективною. Медицина досягла такого рівня, що ми можемо замінити практично будь-який орган у тілі, але не можемо відновити клітини головного мозку, які загинули внаслідок нестачі кисню. Тож якщо дитині некваліфіковано або невчасно надали невідкладну допомогу, з інвалідністю їй доведеться жити до кінця її днів», — констатує Олена Лізвінська.
— Нерідко батьки залишають старших дітей наглядати за молодшими…
— Не сподівайтеся, що старший нагляне за молодшим, і все буде добре. Навіть якщо це 16-річний підліток — він може відволіктися! Біля водойм діти завжди повинні перебувати під наглядом дорослих, і це правило не може мати жодних винятків. Я розумію, що дорослі повинні працювати. Я розумію, що їм немає як пильнувати дітей влітку, коли у тих канікули і вони шукають, чим би себе розважити. Але свідомі адекватні батьки живуть заради того, щоб було майбутнє, а майбутнє — це їхня дитина. Якщо з дитиною щось трапиться, життя вже ніколи не буде таким, як було до цього нещасного випадку.
— Чому, навіть якщо дитину доволі оперативно витягують із води, врятувати її не завжди вдається?
— Якщо раніше фельдшерський або пункт невідкладної допомоги був у кожному містечку (ба більше: у кожному невеликому селі), то зараз навіть у Києві, згідно з усіма стандартами, «швидка» їде 15−20 хвилин. Якщо ж нещасний випадок трапився за містом, то треба розуміти, що з тим станом доріг, який у нас є, з нестачею лікарів і медсестер, чекати доведеться ще довше. А достатньо п’яти хвилин без кисню, щоб у клітинах мозку почалися незворотні зміни. Крім того, якщо дорослий, який перебуває поряд з дитиною, не знає, як надавати невідкладну допомогу, а саме робити непрямий масаж серця і проводити штучне дихання, то мусимо усвідомлювати, що через 20 хвилин, коли прибуде карета «швидкої», вона прибуде для того, щоб констатувати загибель дитинки.
— Радите при купанні у водоймах перебувати від дитини буквально на відстані витягнутої руки. Чому саме така відстань?
— Дуже важко зорієнтуватися, де саме дитина пішла під воду, — навіть якщо це відбулося у басейні. А коли ми говоримо про озеро чи річку, то там є ще течія і певна глибина. У морі є т. зв. зворотна хвиля, яка забирає людей і тягне їх у відкрите море. Якщо ж вас із дитиною розділяє крок, то ви набагато швидше й краще відреагуєте, ніж коли будете бігти до неї з берега.
— Проте й таку ситуацію не можна виключати. Як діяти, якщо ми на березі і бачимо, що дитина опинилася у такій-от ситуації?
— Правильний алгоритм дій такий. Потрібно повідомити комусь на березі, що дитина тоне і що ви біжите її рятувати. Попросіть покликати когось на допомогу — рятувальника або зателефонувати на номер 103, залежно від того, де саме трапився цей випадок, на обладнаному чи «дикому» пляжі.
— Чому це важливо?
— Трапляється, що у критичному стані молодші починають топити старших. Молодший уже наковтався води і вибився зі сил. Старший також починає тонути. Якщо на допомогу нікого не покликали, тобто немає другої дорослої людини, яка у курсі того, що відбувається, то тій другій людині, яка йде під воду, допомоги чекати немає звідки.
Трапляється, що дитина, довго перебуваючи у воді, йде під воду, тобто її вже не видно. Оскільки дорослий почав тонути пізніше, у нього більше сил і він ще намагається втриматися на поверхні. Дорослого починають рятувати, але оскільки він також наковтався води, то не може адекватно пояснити, що там є ще й дитина. До цього підключаються течія, нерівне дно, інші фактори, які й призводять до того, що дорослого рятують, а дитина гине. Коли дорослий приходить до тями і може розповісти, що він тонув не сам, час уже зазвичай втрачено. І коли таку дитину дістають із води, вона вже не подає ознак життя.
— Багато українців суміщає відпочинок на воді з випивкою…
— На сайті МНС нещодавно опублікували інформацію про порятунок 10-річної дівчинки. Дитина перебувала на надувному човні разом із мамою, яка була напідпитку. Жінка відмовлялася плисти до берега, тож дівчинка вирішила зістрибнути з човна і спробувати самотужки дістатися суші. Відстань до берега була величезною. Добре, що рятувальники перехопили дитину.
На відпочинку з дитиною алкоголь не припустимий! Або відпочиваєте з дитиною, або випиваєте і ведете теревені. Розумію, що на дорослих людей (особливо у стані алкогольного сп’яніння) вплинути важко, тож якщо бачите біля водойми дитину у супроводі п’яного дорослого, не будьте байдужими.
— Колись дорослі відволікалися на книги й газети, а тепер — на смартфони.
— Вважається, якщо дорослий перебуває на березі на відстані 5−15 м від дитини, яка купається у водоймі, то дитина — у безпеці. Але насправді він не стежить за дитиною. Така людина не зможе миттєво і адекватно відреагувати на загрозливу ситуацію. Ось секунду тому вона ще бачила дитину, а коли підняла голову вдруге — її вже ніде не було видно. Така людина не зможе навіть приблизно визначити, де саме зникла дитина — тільки через те, що у цей час розмовляла по телефону, або щось скролила, або переглядала черговий «відосік».
Якщо дорослий пильнує дитину, він повинен бути, по-перше, тверезим, по-друге, не відволікатися на телефон і, по-третє, ні з ким не вести розмов! Якщо це дитина дошкільного віку, відстань між нею та вами має бути мінімальною — щонайбільше два кроки. Це якраз і є відстань витягнутої руки.
— Це правило стосується й підлітків?
— Багато людей думає: якщо дитина навчилася плавати, то їй нічого не загрожує. Насправді це не так, оскільки дитину, як і дорослого, може, наприклад, схопити корч.
Дуже часто діти, граючись, вистрибують одне одному на голову. У цьому випадку не можемо спрогнозувати, наскільки сильну травму отримає інша дитина, наскільки глибоко вона піде під воду і чи взагалі зможе виплисти. А той, хто стрибає, може не усвідомлювати, що його друг чи подружка потребує допомоги. Підлітки думають тільки про себе. Тому ігри у воді — лише під наглядом дорослих!
— Фахівці закликають українців купатися лише у дозволених місцях, але їх — як кіт наплакав.
— У нас і справді є мало облаштованих пляжів (навіть у столиці), де би був рятувальник і наглядова вишка, з якої він би міг вести спостереження та у разі чого надати допомогу. Більшість пляжів — «дикі». Дно з ямами. На дні — коряки. Є водойми з вирами, які утворюються внаслідок дії протилежних течій. Діти наражаються на небезпеку, коли зістрибують з тарзанки, мосту чи човна. Усе це — ігри зі смертю.
— Наявність рятувальника, наприклад, під час відпочинку на курорті не звільняє батьків від обов’язку наглядати за дітьми?
— Дорогі готелі в Єгипті, Туреччині тощо дбають про те, щоб рятувальник був біля кожного басейну. Але ми маємо розуміти, що рятувальник — це також людина, і він також може відволіктися. Так само маємо розуміти, що відповідальність за дитину до досягнення нею повноліття лежить повністю на батьках. Якщо дитинка хлюпається на надувному колі або на матраці, це аж ніяк не гарантує їй безпеки. Будь-який плавзасіб (за винятком спеціального жилета) може пропускати повітря. Може так трапитися, що мама або тато пішли по напої. Дитинка спокійно собі плавала, але раптом коло почало здуватися або ж дитинка ненароком вислизнула з нього. Люди публікують у соцмережах жахливі відео з камер спостереження, де видно, що навколо дитини — багато людей, але при цьому дитина тоне, і ніхто її не рятує!