«Коли американці показують Зеленському список олігархів, який починається з Коломойського, він каже: «Може, почнемо з когось іншого…»
Ініційований президентом «антиолігархічний» законопроєкт, який до Верховної Ради внесли минулого тижня, буде ухвалено у першому читанні до кінця поточної парламентської сесії
/wz.lviv.ua/images/interview/_cover/436860/oligarx-2.jpg)
Про це заявив голова владної партії «Слуга народу» Олександр Корнієнко. І запевнив: якщо народні депутати не підтримають документ, глава держави винесе свою розробку на всенародне голосування (національний референдум). Про плюси і мінуси закону, який, за визначенням Банкової, покликаний ліквідувати олігархічну систему, розмовляємо з відомим опозиційним політиком, а два роки тому — міністром інфраструктури Володимиром Омеляном.
— Чимало українців причиною власних бід і державних негараздів вважають «зажерливих олігархів». Тому так втішилися президентським законопроєктом, який начебто покликаний взяти цих людей під ніготь. Чи справді головні проблеми в Україні через олігархів? І чи є згаданий президентський законопроєкт вакциною проти шкідливого впливу олігархату на наше життя?
— Проблемою № 1 для України є Росія. Допоки вона перебуватиме у такому стані, як нинішній, доти буде загрозою для нас. Проблема № 2 — корупція. І олігархи — як особи, які патронують, контролюють і спонукають її до більшого розвитку. Третя проблема — некомпетентність влади. Олігархи сильні тільки тоді, коли слабка держава. А слабка вона тоді, коли чиновники не розуміють, чим мають займатися, коли не здатні нічого робити самостійно.
Боротися можна з чим завгодно. Але ж ми боремося заради того, щоб бути незалежними, аби мати кращі умови життя. Чи законопроєкт Зеленського це зробить? Точно ні! Бо він є симулякром (копією того, чого насправді не існує). Найперше не зрозумілою є адресність цього закону, не зрозуміло, на кого він скерований. Ми маємо у парламенті монокоаліцію, призначену Зеленським і поки що ним контрольовану. Маємо уряд, призначений Зеленським, який втручається у роботу прем’єра і кожного з міністрів. Якщо вони всі корумповані і перебувають під впливом олігархів, а закон покликаний побороти цей вплив, це означає, що Зеленський фактично розписується у власній корумпованості і некомпетентності.
Якщо ж цей закон призначений (як на мене — саме у цьому і є його справжня мета) для того, щоб у медіа про Зеленського говорили або добре, або ніяк, — то він теж не досягне цієї мети. Бо хвалити президента нема за що. Українці чудово розуміють реалії.
Закон жалюгідний за своєю суттю. Адже максимальні санкції для так званих олігархів полягають у тому, що вони повинні декларувати свої статки — що багато з тих олігархів, які сидять у парламенті, вже роблять.
Їм заборонять фінансувати політичні сили? Але я ще не бачив жодної партії, яка публічно заявила би, що бере гроші в олігарха.
Фінансова діяльність олігархів перебуватиме під додатковим моніторингом відповідних правоохоронних служб? Таким моніторингом і зараз нікому із скоробагатьків шкоди не завдали. Тому це лише красива ідея, гасло. У багатих забиратимуть, а бідним обіцятимуть.
Із законом про олігархів матимемо ситуацію, коли купу часу відведуть на обговорення, мінімум пів року піде на голосування у парламенті законопроєкту у тому чи іншому вигляді. Потім буде «перехідний» період. Реальна боротьба Зеленського із олігархами, у кращому разі, розпочнеться у другому півріччі 2022 року. Що буде із Зеленським у цих датах, не знає ніхто, включаючи його самого…
Замість того, щоб займатися реальною боротьбою із олігархами, бачимо її імітацію. А ця боротьба полягала би у створенні справедливого й ефективного ринку, запровадженні верховенства права, створенні інституцій, які контролюють монопольний вплив тих чи інших юридичних, фізичних осіб. Натомість маємо очолюваний сусідкою Зеленського по сходовій клітці Антимонопольний комітет, який де-факто припинив своє існування і виконує усі вказівки Банкової…
Нічого доброго для звичайних українців це не дасть. Небожителі знову і знову зображатимуть боротьбу. Ми будемо це слухати, перейматися, якого олігарха запроторять за ґрати, а завершиться все це історією Медведчука, який сидить під «палацовим» арештом у себе вдома і далі займається тим, чим і раніше.
— Експерти називають самого Володимира Зеленського олігархічним продуктом, його обрання — результатом змови олігархів і застосованих ними технологій. Чи буде президент пресувати майбутнім законом свого «хрещеного батька» — олігарха Ігоря Коломойського?
— Боротьба з олігархами — це не якась там вчорашня новина. Під цими гаслами Зеленський ішов на президентські перегони. Обіцяв, що все буде справедливо, що олігархи будуть позбавлені свого монопольного впливу. І що всі українці скоро зароблятимуть багато, будуть заможними і щасливими. Але чомусь за два роки сталося навпаки. Економіка України продовжує падати, українці збідніли, мільйони людей без роботи. Єдині, хто за дворічне правління Зеленського став багатшим, — олігархи. Ще рік такої «боротьби», і в Україні залишаться лише архібагаті люди та їхні маєтки. Нові феодали. У когось під його управлінням буде Київська область, у когось — Львівська чи вся Галичина…
Я не бачу жодних рухів Зеленського щодо державних підприємств, де через свій менеджмент царює Коломойський. Цих управлінців час від часу змінюють. Не тому, що борються з Коломойським, а тому, що менеджмент у Коломойського краде. Олігарх це виявляє і незадоволений тим, що крадуть не для нього.
Так само я не бачу жодних контрзаходів для встановлення контролю над активами Фірташа, які за часів Януковича було виведено з нашої держави. Фірташ, як відомо, є найближчим партнером Сергія Льовочкіна (народного депутата від «ОПЗЖ»). А пан Льовочкін в останній рік став близьким другом-порадником президента Зеленського…
Не бачу жодних санкцій президента щодо інших олігархів. Чуємо тільки розмови. Коли Зеленський розповідає, як бореться з олігархами, наші друзі американці показують йому список цих олігархів, який починається з прізвищ Коломойського і Фірташа. А він каже: «Давайте, може, почнемо із когось іншого…». Це означає, що жодної боротьби немає. Лише суцільна імітація. А її роблять, бо кожного дня команда Зеленського грабує Україну на 1−3 млрд грн. Зокрема через високі тарифи, якими обкладають людей. А щоб шоу президента не завершувалося, людям весь час підкидають якісь сенсації. То ми будуємо «університет майбутнього», то всі дороги зробимо європейськими, то створимо державну авіаційну компанію, то посадимо мільярд дерев. Це все — омана. Її мета — потягнути час.
— У демократичній опозиції кажуть, що своїм «дітищем» Зеленський ставить за мету приборкати медіа, які його критикують, забрати трибуну у своїх політичних опонентів, усунути їх від великої політики…
— Так воно і є. Боротьба Зеленського з Медведчуком — це не боротьба з російським агентом, з людиною, яка ненавидить Україну, а всього-на-всього — боротьба із політичним конкурентом у відносинах з Путіним. Ні для кого не секрет, що новим Медведчуком для України є пан Єрмак, керівник Офісу президента.
Не бачу жодних позитивних змін для України під час перебування Зеленського на посаді. Єдине, що його найбільше хвилює, — власний рейтинг. Аби якомога довше протриматися на своїй посаді. Друге, за що він переживає, — щоб його не критикували. Це людина, яка звикла до оплесків, до щасливої публіки, яка усміхається. А тут же ніхто не усміхається. Життя погіршується. «Епоха бідності» перетворилася в епоху жебрацтва. Це для президента величезний виклик. Зеленський вважає, що вихід із цієї ситуації — не тяжко працювати на Україну на своїй посаді, не змінювати країну на краще, як обіцяв, а закрити рота всім медіа, щоб вони, як у Туркменистані, розповідали про «фантастичні» досягнення президента Зеленського — як він може писати вірші, їздити на велосипеді… Це трагічно, бо людина абсолютно не розуміє, чому його люди обрали. А обирали його ж не для того, щоб створювати шоу, а зробити те, що обіцяв. Він цинічно обдурив наших громадян. Зруйнував казки, які навіть не збирався втілювати. Єдиною його метою було обійняти посаду президента і зі своїми друзями-олігархами дерибанити Україну.
— Уже вкотре інструментом своїх каральних дій Зеленський вирішив обрати РНБОУ. Наскільки правомірним є такий вибір?
— Якби Зеленський керувався благими намірами, то теоретично на це можна було би закрити очі — гаразд, ми все розуміємо, важко, потрібен швидкий результат. Але, маючи у своїх руках усю повноту влади (свій парламент, уряд, правоохоронні органи), він не зробив нічого корисного для країни. Використанням санкцій РНБОУ Зеленський розписується у власній безпомічності. Починає масово штампувати укази, які нічого не поліпшують. Запитайте у своїх краян: чи стало менше контрабандистів у Львові? Чи митники стали жити гірше? Чи зникла корупція у правоохоронних органах і чи поховалися злодії? Люди вам скажуть: ні! Вони все ж бачать. Стало ще гірше. Команда Зеленського масово порушує закони і навіть не переймається цим. «Ефект РНБОУ» дуже швидко закінчиться, коли не буде результату. Можна багато розповідати про зупинку контрабанди, але згодом виявиться, що доходи у бюджет, замість того, щоб зрости на 25 млрд грн, падають. Можна хвалитися затриманням «злодіїв у законі», а вони преспокійно відпочивають у ресторанах. Або сказати: я поборов олігархів! А вони не поборені! Потім щось таке саме оманливе можна сказати про ковід чи інші проблеми…
— Спрогнозуйте наслідки від дії «антиолігархічного» закону? Багатії перестануть вдаватися до політичного тиску на владу, до підкупу?
— Навіть якщо цей законопроєкт схвалять, він не дасть жодного позитивного ефекту. А стане величезним програшем Зеленського. Бо коли люди запитають, де користь від цієї ідеї, він не зможе нічим її підтвердити.