«Еверест не прощає найменших промахів»
Ексклюзивне інтерв’ю з Ігорем Яськевичем, який підкорив найвищу вершину Земної кулі
/wz.lviv.ua/images/interview/_cover/436767/gistimage0.jpg)
55-річний Ігор Яськевич, бізнесмен, кандидат фізико-математичних наук, має незвичне хобі — екстремальні види спорту. Багато плаває, тренується у залі, бігає… Як сам зізнається, йому бракує адреналіну. Давньою мрією чоловіка був Еверест. І ця мрія нарешті здійснилася. Пан Ігор повернувся переможцем! Про свої враження від найвищої вершини Землі й про підготовку до сходження Ігор Яськевич розповів журналістці «Високого Замку».
— Як довго, пане Ігоре, готувалися до сходження на Еверест?
— Від шестирічного віку я займався плаванням. Однак гіперрезультатів у цьому виді спорту не отримав, хоча й займався системно. По життю я — людина зі спортивним духом. Мені бракувало екстриму… Потім почав займатися дайвінгом. Два роки тому пірнув у Єгипті у 60-метрову діру. Адреналіну трохи собі додав. Але то все було не те, чого я прагнув. У мене з’явилося бажання побувати у Непалі. Шукав людей, які б могли пожертвувати часом, здоров’ям і коштами. Згодом познайомився з львів’янином Сергієм Копанським, який організовував тури у гори. У липні 2019 року мені запропонували піти на Монблан (найвища точка Альп. — Г. Я.), висота якого 4810 метрів. На такій висоті можна зрозуміти, як поводиться організм, відчути на собі прояви гірської хвороби. Бо специфіка висоти — цілий букет, який отримує організм у вигляді стресу за відсутності кисню. До Монблану я готувався пів року. Додав до занять плаванням біг і зал. У залі мною займався молодий тренер Богдан Шулак. Це були вправи, скеровані на витривалість і тривалі навантаження. Для мене Монблан відбувся легко, мені дуже сподобалося, і я зрозумів, що гори мене готові приймати. І я почав малювати наступні плани щодо підкорення нових вершин. Далі була гора Кіліманджаро — найвища на Африканському континенті, її висота 5895 метрів. Кіліманджаро я підкорив на Миколая того ж року разом з Сергієм Копанським. Я ще раз переконався, що у горах вмію і знаю, як треба поводитися.
— Скільки годин йшли на вершину Кіліманджаро?
— Завжди треба розрізняти підйом до табору і штурм вершини. Штурмовий табір розташовується за тисячу метрів до вершини. От на тих тисячу метрів, які ми штурмували, ми вийшли о першій ночі, а на світанку були на самісінькій вершині.
— Чому йшли вночі?
— Денне сонце починає відморожувати елементи каменю, тобто дрібні осколки, що є на поверхні, які примерзли за ніч і можуть бути небезпечними під час підняття. Сніг за ніч підмерзає, тож ногу легше ставити, коли відчуваєш поверхню. Окрім того, сонце в горах має надзвичайно радіоактивну дію, тому йти вдень дуже небезпечно — треба уникати сонця й небезпек талості снігу. Тож на вершину Кіліманджаро ми йшли шість годин вночі. Після Кіліманджаро я вирішив випробувати складніші маршрути. Є таке поняття — сім вершин. Це набір семи найвищих точок кожного континенту. І це дуже престижно — виконати цю програму. Я почав націлюватися на виконання цієї програми — сім вершин. Тому наступною вершиною обрав гору Деналі, яка має ще й іншу назву, Мак-Кінлі, у Північній Америці, на Алясці. Ця гора має понад 6 тисяч метрів, але для сходження на неї мені треба було знайти гіда, який спеціалізується на екстремальніших вершинах. От тоді я й познайомився з Валентином Сипавіним. Це альпініст номер один в Україні, він вже чотири рази був на вершині Евересту.
— Валентин Сипавін повірив у ваші можливості?
— Так, він мене вивчав. Бо має бути психологічна сумісність для підкорення вершин. От, до прикладу, під час сходження на Еверест ми були 50 днів на горі. Тому психологічна сумісність тут на першому плані. З ним я планував піднятися на гору Мак-Кінлі, він погодився, я отримав американську візу, однак завадив світовий локдаун. І мої плани зірвалися. Але я націлився на Еверест. Валентин сказав: «Поки я тебе не перевірю в горах, не можемо будувати плани на майбутнє». І він запропонував мені гору — найвищий вулкан у Чилі, Охос-дель-Саладо. Це практично семитисячник. Нам все вдалося, ми повернулися переможцями з цієї вершини. І Валентин сказав: «Ти, Ігоре, до Евересту готовий». Січень, лютий, березень я підтягував свою форму до сходження на Еверест. А 15 квітня ми всі разом вилетіли в Непал.
— Скільки часу на день тренуєтеcя в залі?
— Якщо це басейн — то дві години, зал — три. На велосипеді їжджу навіть чотири. П’ятикілометровий крос — 30 хвилин. Практично кожен день я тренувався. Окрім того, у мене ще є бізнес, сім’я і друзі, але тренування перед сходженням було невід’ємним елементом денного розпорядку.
— Чи не відмовляли рідні від такого ризикованого сходження?
— Звісно, що відмовляли, особливо дружина. Але я вдався до хитрощів. Львів’янина Романа Городечного, з яким товаришую і який підкорив Еверест 2018 року, попросив, щоб він провів маленьку бесіду з моєю дружиною Ларисою. Дружина Романа тоді казала: «Я знаю, що ти все одно зробиш так, як запланував». Моя дружина також зрозуміла, що я мушу здійснити те, що задумав, до чого прагну і до чого стільки років йшов. І… Лариса поступилася і змирилася. Бо знала, що я не відступлю. Знаю, що їй було складно під час моєї останньої подорожі, бо так склалося технічно, що два дні зі мною не було зв’язку. І я був без команди саме ці два дні. Знаю, як тяжко Лариса це пережила разом з нашими донечками Христиною і Роксоланою, бо Еверест — така гора, яка не прощає найменших промахів.
— Знаю, що вам довелося повертатися, бо бракувало кисню у ваших балонах…
— Спочатку ми йшли командою. На відмітці 8500, коли до вершини залишалося 350 метрів, є такий майданчик, так званий балкон. Саме там відбувається заміна балонів. Кисневі балони від штурмового табору до вершини — це три штуки. Один балон ти несеш сам і дихаєш ним, а два інші несе твій помічник — шерп (людина, народжена в горах, супервитривала, гірський провідник. — Г. Я.). Без шерпа ніхто не має права йти, бо він направду дуже допомагає. Шерп іде поруч, максимум за три-п'ять метрів. Це у його відповідальності — взяти правильні балони, але так вже сталося. У моїх балонах замість 250 атмосфер у кожному в одному було 100, а в іншому — 180. Це об’єм, якого було б достатньо лише в один бік. До вершини. Відповідно, назад я вже міг не повернутися. Хоча я казав, що нам треба йти далі. Але потім зрозумів, що це неправильне рішення.
— То з якої висоти ви повернулися?
— З 8500 на 7900. У штурмовий табір. Тобто я повернувся з того «балкончика». Зі мною повернувся і той шерп, але я його більше не хотів брати з собою. По радіостанції набрав власника непальської компанії, яка забезпечує сервіс, і ультимативно заявив, що вимагаю на вечір два шерпи і чотири нові балони. І він все виконав, бо розумів, що може мене позбавити моєї мрії.
— Але ж не кожен знайде у собі сили почати нове сходження…
— У мене була мета, перед очима стояла вершина. Я повинен був її підкорити. Дійти до фінішу. Розумів, що маю повернутися вниз і готуватися до нового старту. І я пішов знову з двома шерпами. Історія Евересту свідчить: коли є великі черги, це призводить до більшої смертності. У черзі людина не може вплинути на прискорення подій, люди видихають кисень з балонів, хтось замерзає, а хтось просто засинає назавжди. Ми стартонули о шостій вечора, ішли єдині. І якби я це не зробив саме тієї ночі, через погодні умови довелося б ще відкласти на тиждень, і я б втратив ще більше сили, а може, навіть і перегорів би. Коли я піднявся о 2.45 на вершину, там було лише шість осіб. Але і вони вже поверталися назад. Мій хід на вершину і з вершини був сам на сам з горою. Я підняв там свій прапор, який вже підіймав на багатьох вершинах, і почав сходження вниз. А своїх двох шерпів назвав ангелами-охоронцями. Було два епізоди, під час яких вони дуже достойно вчинили. У мене на горі замерзла киснева маска, а я цього не зрозумів. Близько 15 хвилин я йшов без кисню, у мене почалися дивні речі, усе це було за крок до галюцинацій. Шерпи усе це вчасно зауважили, замінили мені маску, і за 15 хвилин я відновився. А ще був момент, коли поруч з кам’яною стежкою була прірва. Попри те, що ми усі пристебнуті до троса, у мене зірвалися ноги. Майже до пояса вони були у прірві, але шерпи підбігли з обох боків і допомогли вибратися з цієї провальної пастки. Я їм безмежно вдячний, внизу їх обійняв, назвав ангелами-охоронцями.
— Що для вас було найважчим у цьому сходженні?
— Повернення вниз. Коли треба було повернутися на дозаправку балонів з думкою, що Еверест цього року не буде моїм.
— Шерпи ризикують щомиті життям. Скільки їм платять за таку роботу?
— Скільки їм платить їхня фірма, я вам не скажу, бо не знаю. Однак є таке поняття — бонус за сходження на вершину. Якщо шерп з тобою піднявся і ви щасливо повернулися разом, то він заслужив законних півтори тисячі доларів.
— Це прописано в контракті?
— Ні. Це святий обов’язок кожного, хто підкорив Еверест, — ось така віддяка. Я з легкістю віддав ці кошти, бо був щасливий, що вони були поруч, коли я сходив на вершину і повертався назад.
— Що відчули у той момент, коли ступили ногою на самісінький вершечок Евересту?
— Як спортсмен був щасливий, що добіг до фінішу. Але це ще не є успіх. Головне — повернутися з вершини. Бо багато людей не повертаються. Люди не розраховують своїх сил, бачать вершину і вкладають останні сили, щоб видряпатися. Але мало хто задумується над тим, що треба мати силу ще й повернутися. Люди підіймалися з останніх сил, фотографувалися і… там залишилися назавжди. Присіли, прикрили очі і замерзли. Вершина — це ще не привід для щастя і ейфорії. Це проміжний результат. Основний результат — це коли ти вже у базовому таборі. Ось тоді можна святкувати перемогу! І ще одне: я був на нічній вершині. Я не бачив ані сходу сонця, ані кольорів, не бачив того, що бачать люди, коли сонце сходить. Бо ж тоді видно всю планету. Але для мене це чергове спортивне випробовування — я підкорив Еверест! Я був там не більш ніж п’ять хвилин, бо попереду була дорога вниз.
— В одному інтерв’ю ви сказали, що по дорозі лежать трупи, яких ніхто не забирає…
— Це складно виконати технічно. Найвища точка, до якої долітає вертоліт, 6500 метрів. Зняти ці трупи неможливо. Це могли б робити шерпи, але коли шерп сам думає, як йому злізти з тої гори, питання про когось навіть не стоїть. Вважається, якщо гора забрала, значить, так мало бути. Люди там муміфікуються, лежать чи сидять у повній екіпіровці…
— Страшно бачити таку картину?
— Якщо ти собі чітко намалював ціль, чітко йдеш до мети. Ти ж прекрасно розумієш, що вплинути на це неможливо. Головне — не хапонути від цього депресії. З іншого боку, це нагадування: будь обережний, не припустися помилки.
— Що б ви побажали відчайдухам, які хочуть повторити ваш подвиг?
— Нехай не шкодують себе внизу, на рідній землі. Готуються до останнього поту, через «не хочу» і «не можу». Без інтенсивної фізичної підготовки нема чого й мріяти про Еверест!
— У таких випадках про алкоголь і сигарети можна забути назавжди?
— Я ніколи не курив. Коли ми тренувалися, ні вина, ні пива не вживали. Але по життю я нормальний чоловік. У мене є друзі, родина, ми можемо зібратися, перехилити чарку-другу. І це — нормально!