Пробне ЗНО — як генеральна репетиція перед виступом
10 квітня в Україні відбудеться пробне незалежне оцінювання
/wz.lviv.ua/images/interview/_cover/433055/seredyk.jpg)
Випускники шкіл міста і Львівської області також сядуть за парти і спробують перевірити свої знання з предмета, який вважають для себе найголовнішим. Скільки пунктів пробного ЗНО підготували на Львівщині, який предмет «лідирує» та чи можна скласти ЗНО вдома, журналістці «ВЗ» розповіла директорка Львівського регіонального центру оцінювання якості освіти Лариса Середяк.
— Понад 13 тисяч учасників у Львівській області зареєструвалися на пробне ЗНО, — розповіла пані Лариса. — Цього року воно вперше відбуватиметься лише один день, і лише в цей будуть усі предмети. Ми підготували 65 пунктів пробного тестування. Уперше найбільше дітей зареєструвалися на англійську мову. Завжди переважала українська — торік на цей предмет було 15 тисяч осіб, а цього року маємо понад 4 тисячі на англійську, на другому місці — математика, а на третьому — українська мова та література. Тести складатимуть у Львівській області і російською мовою, а одна дитина обрала математику польською мовою. Український центр забезпечує переклади тестів шістьма мовами, але у нашій області маємо лише дві мови нацменшин.
— Чи всі учні складатимуть пробне ЗНО в однакових умовах?
— Ні. У нас є діти, які писатимуть на першому поверсі, — через вади опорно-рухового характеру. Є також учні з вадами слуху, які мають імпланти. То їм дозволено слухати через апарати. Є також діти, яким дозволено зайти з допомогою когось із батьків. Є також діти, яким дозволено мати текст перед собою, бо не чують аудіювання. І усі ці пункти здачі пробного ЗНО розміщені максимально близько до їхнього місця проживання. За старою адміністративною системою, ми маємо Турку, Самбір, Старий Самбір, Яворів, Новояворівськ, Сокаль, Червоноград, Золочів, Радехів і Львів. Тобто, коли дитина реєструвалася, ми відразу вказували район, де дитина складатиме пробне ЗНО. Лише у п’ятьох містах буде англійська мова, як і торік, це Львів, Дрогобич, Стрий, Самбір і Червоноград. Тобто ті, хто обрав англійську мову, добиратимуться саме у ці райони.
— Чи кожна дитина орієнтується, де саме має проходити пробне ЗНО?
— На їхніх особистих сторінках розміщено запрошення. Треба зайти на свою сторінку за логіном і паролем, відкрити і прочитати. Запрошення можна сфотографувати — не обов’язково його видруковувати. Воно може бути у телефоні. І так само, якщо в учня є програма «Дія», тоді можна не з оригіналом паспорта прийти у пункт тестування, а з програмою «Дія» (але не просто з фотографією!). Відповідальна особа у цьому пункті ідентифікує учасника через свою програму «Дія» і переконається, що це саме його паспорт.
— Чи треба перед цим проходити ПЛР-тест?
— Ні. У них буде термометрія, на вході будуть санітайзери, усі мають бути в масках. Усі школи забезпечені розчинами для протирання поверхонь, рідким милом, паперовими рушниками. Окрім того, кожен пункт матиме по десять масок на випадок, якби у когось порвалася. Кожен учень повинен мати, окрім маски, ще й дві ручки з чорним кольором. Про все решта розкажуть інструктори. Так само буде і під час основного тестування.
— Пригадую, торік через пандемію пробного тестування не було…
— Не було. Але тоді діти розповідали про сильний стрес, який не давав їм можливості мислити, коли прийшли у пункт основного ЗНО. Чужі люди, чужі стіни… Діти настільки налякані, що розгублюються, нічого не бачать, не можуть знайти свого прізвища і, відповідно, не знають, в яку аудиторію йти. Саме пробне ЗНО і знімає цей стрес. Це як генеральна репетиція перед виступом. Утім, порівняно з минулим роком, на пробне тестування цьогоріч зареєструвалося значно менше учасників. Торік на два дні зареєструвалося 30 тисяч учасників, цьогоріч трохи більше 13 тисяч.
— До прикладу, якщо учень прийшов на пробну сесію у 21-шу школу, то на основну також прийде туди ж?
— Може пощастити. Але не факт. До прикладу, у 21-й школі є 30 випускників, але ЗНО вони складатимуть у сусідній, що є найближче до них. А якщо у школі було би 60 випускників, то їх доведеться розсадити аж у трьох школах. Щоб вони не спілкувалися між собою у коридорах, туалеті. Якщо людина вибирає 4−5 предметів, то один з них може бути і у школі, де навчається випускник.
— Чула, що діти дивуються, що у запрошенні нема прізвищ.
— Бо такий захист персональних даних. І на основній сесії у запрошенні також не буде прізвищ. Буде лише номер сертифіката. Пробне ЗНО — це і є підготовка до основної сесії.
— А вдома не можна ще потренуватися?
— Можна. З решти предметів треба скачати собі зашити. Вони будуть розміщені на їхніх сторінках. І подати результати на бланку-відповіді за спеціальною програмою, і на 16 квітня матимуть результати серед учасників пробного ЗНО. Таким чином можна самому себе перевірити, що знає учень.