Від дитячого картингу — до «Формули-1»
Такий шлях мріє пройти у спорті юний львівський талант Олексій Яремій
/wz.lviv.ua/images/interview/_cover/430067/kartyng-5.jpg)
У цього 12-річного школяра зі Львова багато захоплень: кікбоксинг, хокей, волейбол, конструювання Lego. Але найбільше йому до вподоби автоспорт. Займається картингом, досяг у цьому виді значних успіхів. Не тільки на всеукраїнських турнірах. У жовтні минулого року Олексій Яремій став у своїй категорії срібним призером престижних міжнародних змагань Rok Cup Superfinal 2020, які відбувалися в Італії.
У найближчі вихідні наш юний краянин вирушає у передмістя Венеції для участі у перегонах картингістів-юніорів Super Master Series. Про його незвичне хобі ми поговорили з батьком Олексія — «айтішником» Михайлом Яремієм. Насамперед поцікавилися, як син поєднує навчання і спорт?
/wz.lviv.ua/images/interview/2021/02/1(1).jpg)
— Із наукою в Олексія проблем немає, — каже пан Михайло. — Моя дружина Жанна ретельно слідкує за його навчанням. Та й син зрозумів: освіта — найважливіший аргумент у житті. І що якщо у тебе є знання — досягнути можеш багато чого.
— Ми чули, що умов для професійних занять картингом у Львові немає…
— Головна проблема нашого автоспорту, особливо дитячого, — відсутність належної інфраструктури. Спеціальні треки для картів є у Києві, Полтаві, Кам’янському, маленьку трасу мають у Тернополі. У Львові є прокатний картинг, але для професійного спортсмена цього явно недостатньо. Щоб добре виступати, змушені виїжджати для тренувань за кордон. Ось і зараз вибираємося туди. У змаганнях, які пройдуть незабаром, візьмуть участь до сотні картингістів з різних країн. Незважаючи на юний вік, його учасники є дуже професійними спортсменами. Суперничати з ними — означає рости.
— Як змінився ваш син після того, як почав займатися картингом? Що це дало йому? Які навички, риси характеру у нього з’явилися?
— Наш Олексій став фізично загартованішим. Більш зібраним. Розуміє, що перед ним стоїть багато викликів, на які треба відповідати. Став більш твердим у своїх переконаннях, цілеспрямованим, впевненим у собі. Пригадую, у цьому віці я був сором’язливим, а мій син легко знаходить спільну мову зі своїми ровесниками-іноземцями, які приїжджають на змагання з усього світу.
— У скільки обходяться ваші витрати на захоплення сина?
— Картинг — дороге задоволення. Якось порахував, що приблизно 90 відсотків свого заробітку віддаю на автоспорт…
— Можливо, хтось з українських меценатів допомагає підтримувати спортивні уподобання вашого сина?
— Усі ці роки це були виключно наші з дружиною зусилля. Пробували знайти спонсорів, але пошуки виявилися без-успішними. Не вдалося натрапити на жодного добродійника, який підставив би плече. Можливо, через те, що автоспорт не такий престижний у нас, як футбол…
— Але ж ви популяризуєте у світі Україну, Львів!
— Так. Однак потенційні меценати нам кажуть, що не працюють з індивідуальними проєктами…
— А чому б Олексію на його комбінезон чи на карт перед міжнародним стартом не припасувати рекламу якогось українського бренду?..
— Ми можемо це зробити. Але щоб домовитися про спонсорство, треба напряму зайти до шефа тієї чи іншої фірми, а не до менеджера середньої ланки. Наші керівники дуже захищені від таких контактів, їх на вулиці не зустрінеш… Якось пробував звернутися до власників автосалонів. Усі вони обіцяли розглянути цю пропозицію, подумати. Насправді це означало, що позитивної відповіді не буде…
За кордоном не забуваємо про свою батьківщину. Під час кожного міжнародного старту Олексій ідентифікує себе як представник України. На його машині і на амуніції є жовто-синій прапорець. Під час одного із заїздів коментатор телетрансляції сказав: «Олексій Яремій з України, № 698, із жовтим і синім кольорами на шоломі гордо представляє на цих перегонах свою країну…».
/wz.lviv.ua/images/interview/2021/02/2(1).jpg)
— Ваш син добре їздить на картингу. А кермо свого автомобіля Олексієві довіряєте?
— Ще трохи зарано йому їздити на машині. До слова, на своєму авто ми з дружиною їздимо повільніше, ніж Олексій — на карті. Швидкості в їхньому дитячому класі на прямій трасі сягають 100−110 км/год. Це виглядає дуже видовищно, коли кількадесят пілотів на високій швидкості входять у поворот…
(Поки ми розмовляли з паном Михайлом, прийшов зі школи його син. До нього у нас теж були запитання).
— Олексію, ти маєш «дорослу» мету?
— У мене є мрія стати гонщиком «Формули-1». Але треба багато і наполегливо працювати, щоб домогтися цього і показувати високі результати.
— А не думаєш, що з часом можеш розлюбити свій картинг?
— Ні, це такий спорт, який кидати не хочеться. Ми виконали багато роботи, тому й опинилися на відповідному рівні. Змінювати свої уподобання у мене немає наміру — той, хто раз потрапив у картинг, його вже не покине.