«Україна вийшла на цифри, які були на початку квітня в Італії та Іспанії…»
Якщо люди й надалі ігноруватимуть маски й дистанцію, каже заступниця глави МОЗ Ірина Микичак, то у нас буде колапс медичної системи!
Те, що відбувається зараз в Україні з ковідом, медиків неабияк лякає: ігнорування масок та елементарних правил безпеки з боку більшості громадян, відсутність дієвої системи штрафів і покарань, які є у всіх цивілізованих країнах світу, спричинили стрімкий ріст захворюваності. Чи може бути в Україні друга Італія й Іспанія з хворими на ковід? Це та інші питання кореспондент «ВЗ» поставила заступнику міністра охорони здоров’я Ірині Микичак (на фото).
Ситуація із захворюваністю на Covid-19 в Україні тривожна, — каже пані Ірина. — Виходимо на страшні цифри, що були на початку квітня в Італії та Іспанії. Пригадуєте, який жах там відбувався? Але є суттєва різниця між нашими країнами. В європейських країнах давно сформована, структуризована система медичної допомоги з потужним ресурсним забезпеченням. Попри це, більшість країн Європи і США не змогли втримати ситуацію під контролем. Ми, зрозуміло, маємо набагато слабше забезпечення медицини. За всі роки незалежної України в інфраструктуру медицини не вкладали необхідні фінансові інвестиції. Наші лікарі і медичний персонал мають найнижчі зарплати в Європі, ніколи не мали страхівок на випадок професійного захворювання. Маємо хронічний дефіцит медикаментів і деззасобів у лікарнях. Завжди бракувало одноразових рукавичок, масок, шприців, катетерів. Ми звикли прати вдома лікарняні медичні халати, а спеціальний захисний медичний одяг («протичумні костюми») у лікарнях були хіба на випадок приходу комісій і санстанції. У нас застарілі, подекуди занедбані лікарняні приміщення. Лише поодинокі комунальні лікарні мають ефективну примусову припливно-витяжну вентиляцію, фільтри, правильне з епідеміологічної точки зору розмежування та прибирання лікарняних територій, знезараження відходів та стічних вод — усе те, що є гостро необхідним для забезпечення вимог інфекційного контролю.
Зважаючи на ці проблеми, Міністерство охорони здоров’я наполягало на жорсткому карантині. На початку епідемії були зроблені правильні кроки: ввели цей жорсткий карантин, як і більшість європейських країн. Це вдарило по економіці держави, але ми виграли час, «купили» цей час у армії вірусів. Це дало змогу посилити нашу мережу охорони здоров’я.
Хоча цього є недостатньо. Збільшення кількості тестувань не дасть очікуваного ефекту, тому що немає кому проводити епідрозслідування, відслідковувати шляхи інфікування — за класичним сценарієм польових епідемічних досліджень.
Санітарно-епідеміологічну службу знищували в Україні у кілька етапів. Епідеміологи, яких не так багато в Україні є, не дадуть ради з епідемічними розслідуваннями. А сімейні лікарі не в стані виконувати функції десятьох фахівців одразу…
Ми змогли провести у наших лікарнях кілометри додаткових кисневих магістралей, зміцнити реанімаційні відділення. Адже у допандемічний час не було потреби у такій великій кількості апаратів ШВЛ чи кисневих точок у лікарнях. Ми значно збільшили фінансування закладів охорони здоров’я як для подолання епідемії, так і для лікування пацієнтів з важкими хворобами. Також суттєво збільшили фінансування служби екстреної медичної допомоги. Але найголовніше те, що за цей період затвердили протокол і стандарт надання медичної допомоги пацієнтам з коронавірусною інфекцією COVID-19. Проведено сотні навчальних семінарів в онлайн форматі з питань інфекційного захисту, діагностики, лікування коронавірусу. Наші медики змогли відпрацювати методики, технології та здобули унікальний досвід для того, щоб надавати медичну допомогу цим складним пацієнтам.
— Зважаючи на наші ресурси у медицині й динаміку захворюваності, чи може бути такий колапс, який був в Італії й Іспанії?
— Можна мати мільярди доларів, найсучасніші лікарні, але якщо зляжуть медики, не буде кому рятувати хворих. Небезпека, що не вистачить персоналу у медичних закладах, є. Хоча Україна, на тлі європейських країн, добре забезпечена медичним персоналом. Але медичні працівники — живі люди. Вони теж хворіють і не є безсмертні. Тому життєво важливо, щоб населення усвідомило, що від кожного з нас залежить життя інших людей, зокрема медиків. Люди зневажають правила, які працюють у цілому світі. Кожен має розуміти, що соціальна дистанція і маска, чисті руки — вкрай важливо. А у нас злочинно легковажно до цього ставляться! Спілкуюся з колегами з європейських країн і знаю, наскільки жорстко до такого ставляться у Європі. А наші люди користуються тим, що немає жорстких штрафів за порушення. Але треба самому «увімкнути розум», не треба чекати, поки тебе прийдуть штрафувати.
— Ми не доросли ментально до Європи…
— Ми усі хотіли Європу, безвіз, але жити за європейськими принципами не хотіли. Європа — це насамперед повага до правил і законів. Це — платити податки, перейти дорогу на зелене світло, кинути сміття у смітник, а не під ноги, одягнути маску, якщо того вимагають правила.
— Влада Ізраїлю ввела жорсткий карантин майже на місяць, демонструючи усьому світу те, що здоров’я ізраїльтян — найбільша цінність. І «локдаун» дав результат — кількість хворих відчутно скоротилася. Чи буде у нас введено знову жорсткий карантин?
У нас дивне суспільство: коли вводимо жорсткі заходи, обурення і протести — вимагали відмінити карантин. Зайшли в адаптивний карантин — гнучкий і лояльний до бізнесу, пішла хвиля у другий бік. Розшарування суспільства: одні не мають за що хліба купити, інші сидять у ресторанах і нічних клубах, плювати хотіли на карантин. Страшенно прикро, що громадяни, а що страшніше, деякі високопосадовці, у цих умовах проводять масові святкування, роблять колективні забави, весілля, концерти…
В українському суспільстві важко досягти консенсусу щодо цієї ситуації. Зараз передвиборчий період, багато маніпуляцій щодо боротьби з епідемією. Перед загрозою трагедії варто забути про політтехнології і почути медиків. У нас кожен другий — експерт від медицини та епідеміології, ця некомпетентна експертність стає загрозою для безпеки людей і їхнього здоров’я… Один вчить, як тестувати, другий, який кисень має бути у системі, третій знає, які апарати і медикаменти купувати…
Запровадження стандарту, який передбачає дистанційний моніторинг лікарем стану здоров’я пацієнта, є виправданим і випробуваним як в Україні, так і у більшості країн. Адже симптоматика є типовою, клінічні ознаки зрозумілі, критерії госпіталізації визначені. Відвідання лікарем пацієнта вдома чи похід пацієнта з коронавірусом у поліклініку не принесе одужання, але є ризиком для інфікування медпрацівників. Тому контакт має бути організований в онлайн-спосіб (Інтернет, телефон, месенджери). Для посилення комунікації МОЗ рекомендувало в усіх областях, а за можливості і в медичних закладах, відкрити і забезпечити якісну цілодобову роботу телефонних гарячих ліній, як порадників для пацієнтів.
Вкрай важливим є дотримання правил інфекційного контролю та особистого захисту медичних працівників. Десятиліттями у структурі бюджету ці видатки вважалися не першочерговими, фінансисти не бачили їх необхідності, і вони бюджетом не покривалися. Звісно, як могли бути готові лікарні у засобах захисту, зокрема, яких треба тисячі?..
Не можемо не говорити сьогодні про те, що санепідслужба повністю знищена. Незважаючи на те, що обласні департаменти охорони здоров’я намагалися донести тодішньому керівництву МОЗ, що ліквідація СЕС не подолає якісь корупційні дії якихось працівників, що звільняють не тільки контролерів, а й епідеміологів. Що втрачаємо функцію епіднагляду, бо у спадок від СЕС її ніхто не взяв на себе, жодна державна структура… Тепер немає кому підказати у лікарнях, як правильно все організувати з епідеміологічної точки зору. Децентралізація дала в руки місцевого самоврядування значний фінансовий ресурс. Однак децентралізація не поклала на місцеву владу усієї повноти відповідальності. Тому багато рішень і розпоряджень МОЗ ігнорується. Зокрема, величезною проблемою було виконання критеріїв сортування пацієнтів, визначення ковідних лікарень. Тобто втрачена вертикаль управління у медицині стала великою загрозою під час епідемії.
Тепер усі захотіли, щоб міністерство все зробило за найкоротший час. Тільки ніхто не каже про те, що власниками лікарень є місцеві органи самоврядування. Керівників лікарень призначають місцеві органи самоврядування, однак у них немає компетенції для здійснення фахового контролю.
Подолання епідемії — це не є питання одного міністра охорони здоров’я. Це спільна робота всіх гілок влади на усіх рівнях.
— Лікарі озвучують, що на лікування ковідного хворого потрібно на день мінімум 2,5−3 тисячі гривень. Звідки така сума, якщо ліків, щоб лікувати ковід, нема?
— Хвороба невідома, непрогнозована. Може бути безсимптомною, а може тривати довго, хвилеподібно, виснажливо. Легкий перебіг не потребує медикаментів. При середній важкості необхідно дотримуватися протоколу, мінімально медикаментів. І це не є дорого. А от лікування важких, ускладнених форм ковідної хвороби може коштувати, залежно від складності, навіть більше, ніж 2,5 тисячі на день. Може і 10 тисяч на день коштувати. Держава гарантує безоплатне лікування у стаціонарі. Для цього передбачено достатнє фінансування, яке надходить у всі лікарні, які мають статус «ковідних» через Національну службу здоров’я України. Але при проведенні вибіркового моніторингу лікування ми зустріли факти, коли лікарі поза протоколом, безпідставно призначають дорожезні медикаменти, які не мають доказової дії і можуть принести шкоду пацієнтам. Антибіотики з перших днів хвороби призначаються для профілактики без жодних на це показів. Ми просимо пацієнтів, якщо лікар рекомендує вам (і особливо якщо не виписує рецепт) купити якийсь новомодний дорогий препарат, телефонуйте до місцевого медичного керівництва, до головного лікаря, на гарячі лінії. Усе буде з’ясовано і вирішено.
— Ви прогнозуєте колапс медичної системи в Україні?
— Ліжкової мережі в Україні є достатньо. Є можливість розширювати і перепрофільовувати лікарні у разі потреби. Визначено, скільки потрібно для ургентної хірургії, скільки пологових стаціонарів. Планові лікарні будуть перепрофільовуватися при наростанні потреби. Ліжок у нас достатньо! Достатньо й апаратів штучної вентиляції легень. Недостатньо кисневих магістралей, і може настати реальна проблема з медичним персоналом. Це найбільша загроза для нас, коли нам забракне медичного персоналу фізично. Тому ми змушені готувати резерв лікарів і середнього медперсоналу, вчити і переорієнтовувати лікарів різних профілів. Також планом передбачено включення у мережу ковід-лікарень потужних відомчих медичних закладів, яких є достатньо багато в Україні, зокрема лікарні системи Укрзалізниці, Академії медичних наук тощо.
Є чіткий сценарій міністерства у разі прогресивного зростання кількості хворих, як потрібно діяти.
— До місцевих виборів посилення карантину не буде?
— Усе залежить від динаміки захворюваності. Якщо захворюваність прогресивно зростатиме, а люди будуть вперто ігнорувати маски, соціальну дистанцію, то, звісно, хворих більшатиме. Мені, як людині поінформованій, страшно зайти на ринок, пройти центром міста чи їхати у маршрутці. І ці люди питають, чи введуть карантин?.. Якщо на повітрі є дистанція між людьми, маску одягати нема потреби. Але коли люди просто йдуть колоною по вулиці, на зупинці, то маска має бути. Маски мають змінюватися, а не жити тижнями у кишені штанів чи жіночій сумці.
— Казали, що з часом вірус слабне. Ослаб за пів року?
— Хто це знає? Пацієнти стають важчими, значно складнішими. Отже, не слабне…
— Що порадите українцям?
— Наполягаю на тому, щоб українці дотримувалися правил запобігання хворобі. І закликаю вакцинуватися від сезонного грипу.