«У 30% хворих із пневмоніями аналіз ПЛР — негативний. Хоча клінічно це ковідна пневмонія»
У Львівський центр легеневого здоров’я госпіталізують людей з найважчими пневмоніями й іншими легеневими захворюваннями
Уже на місці з’ясовують, якого походження ураження легень (не завжди лабораторні дослідження підтверджують ковід). Усі пацієнти тут — кисневозалежні. Навантаження на медичний персонал колосальне, на витривалість, як зауважує генеральний директор Центру легеневого здоров’я Любомир Рак. А обіцяних грошей держава так і не виплатила, пояснюючи незрозумілими коефіцієнтами…
— Кожен медичний заклад уклав угоду з НСЗУ (Національна служба здоров’я України) стосовно грошових виплат. Вам виплатили усі обіцяні державою гроші?
— Ні. За кількістю команд медиків нам мали виплатити 6 млн 100 тис. гривень, обрахувавши якісь коефіцієнти, які мені особисто незрозумілі, — каже Любомир Рак. — Але нам виплатили за липень лише 3 млн 200 тис. гривень. За серпень — 3 млн 700 тис. гривень.
— Ваша лікарня визначена як опорний медичний заклад для лікування ковідних пневмоній, а це найважчі пацієнти у цій пандемії… Скільки у Центрі зараз хворих із ковідом?
— У нас перебувають хворі з пневмоніями, які часто є ускладненнями ковіду. На місці у лікарні ми визначаємо, ковідні це пневмонії чи іншого походження. Бачимо часом, що клінічно — ковідні пневмонії, але ПЛР цього не підтверджує. Таких є 30% від усіх пацієнтів. Це не тільки наша, а й світова статистика. Усі бачать, що ковід, але аналіз ПЛР — негативний… Зараз маємо 180 хворих на 170 ліжках. Лікарня переповнена. У реанімації — 13 пацієнтів, шестеро з яких на апаратах ШВЛ. Тих коштів, які нам проплатили, вистачає рівно на доплати до заробітної плати медикам — до 300%. Ми їх виплачуємо з квітня. У п’ятницю отримали кошти і здійснили доплати за серпень.
— Медики працюють із підвищеним навантаженням порівняно зі звичним ритмом роботи?
— Дуже підвищене навантаження! Хто у це не вірить, запрошую до нас у лікарню волонтерами. Видам усі засоби захисту, костюми, респіратори, рукавиці… Запрошую попрацювати волонтером у будь-якому відділенні — на вибір. Принаймні походити хоча б чотири години у захисному костюмі і засобах захисту. Тоді стає зрозуміліше, чи варто на вулицях і в громадських місцях одягати маску… А медсестра нашої лікарні на день має п’ятдесятьом пацієнтам тричі зробити ін’єкції, крапельниці поставити. Це фізично дуже важко. Люди працюють на витривалість. Усі виснажені. Пацієнти, які у нас лежать на лікуванні, потребують кисню. Усі кисневозалежні… Пропоную подивитися тим, хто не вірить, що коронавірус існує.
— Медики кажуть, після перенесеного ковіду є небезпечні наслідки…
— Насамперед ураження судин. Ми це бачимо, знаємо. Не тільки легеневі ураження. Ковід уражує інші органи й системи організму. Але, повірте, ми не можемо відстежувати людей, які виписалися з лікарні і перебувають удома. Займаємося лише стаціонарним лікуванням. На місцях повинні відстежувати здоров’я людей сімейні лікарі.
— Медикаментів вам вистачає для лікування людей?
— Ні, медикаментів бракує! За нашими розрахунками, тільки на ліки нам потрібно 10−12 мільйонів на місяць. А нам дають 3 млн 200 тис. на все про все. Коли виплачуємо доплати медичному персоналу, 200 тисяч залишаються на все решта. А тільки на кисень щомісяця у нас йде до пів мільйона гривень! Потрібні ще лабораторні реактиви, дезінфікувальні засоби і все, що стосується засобів захисту медичного персоналу. Апаратів ШВЛ і кисневих точок, яких у нас 150, вистачає. Але бракує коштів для того, щоб ми закупили медикаменти і забезпечили наших пацієнтів необхідними ліками. Люди у нашій лікарні лікуються безкоштовно, за послуги медичному персоналу пацієнти не платять — за укол, за якісь процедури чи маніпуляції лікарські. Але за медикаменти змушені платити самі. Забезпечуємо наших пацієнтів у розрахунку 80/20. 80% ліків — за рахунок пацієнтів, 20% - за наш рахунок.
— У середньому скільки грошей потрібно людині на один день лікування, на медикаменти зокрема?
— У середньому на день — 2−2,5 тисячі гривень. Курс лікування (у кращому випадку) — 10−14 днів.
— Зараз осінь. У Львові постійні дощі, це наш клімат… Матимемо Іспанію, Італію у Львові чи «пронесе», як думаєте?
— Прогнози — невдячна річ. Бачу, що у нас за останні два тижні зросла кількість пацієнтів, причому важких. Це не пов’язано з погодою. Радше з розслабленістю… Народ вважає, що все вже закінчилося і нічого нема. Поки у кожного у родині чи серед близьких не буде важких випадків, доти народ не віритиме у те, що треба бути максимально обережними. Ковід є, він спричиняє важкі патології і наслідки! Тих, хто не вірить, — запрошую волонтерити. Усе можна побачити на власні очі.