Не лише пошити ляльку, а й вдихнути у неї життя
Ляльки Світлани Федоренко схожі на своїх господарів і передають їхній характер
/wz.lviv.ua/images/interview/_cover/416096/img5453.jpg)
Ляльки, над якими «чаклує» Світлана Федоренко, є у домашніх колекціях не лише українців — прикрашають помешкання шанувальників ручної роботи у США, Італії, Іспанії, Португалії, Франції, Грузії, Данії, Австрії… Світлану давно зачаровували роботи інших майстринь, однак вагалася, не була впевнена, що зуміє не просто пошити ляльку, а й вдихнути у неї життя. Бо ж лялька має не лише бути схожа на свого нового господаря, а й передавати характер цієї людини.
Пані Світлана — випускниця Прикарпатського університету за фахом «Дошкільна освіта. Педагогіка та психологія» — усе життя працювала вихователем у дитячому садочку. Тепер жінка на заслуженому відпочинку. Насправді не має часу відпочивати. Точніше, не хоче. Бо кожну вільну хвилину її тягне у «робочий кабінет», як називає свою кухню. Саме там за невеликим столиком і дає життя новим роботам. Іноді може навіть і 6−7 годин просидіти за улюбленим заняттям. Каже, ні спина не болить, ні руки-ноги, бо занурюється у світ казки, де хочеться літати, мов фея…
— Я завжди любила творчу роботу, — каже пані Світлана. — З дітками у садочку ми постійно щось витинали, розфарбовували… Саме мені доручали оформлювати стенди і прикрашати приміщення до свят у групах. Любила шити ялинкові прикраси і для садочка, і для себе, і навіть для друзів на подарунки. А ще моїм «коньком» було пошиття карнавальних костюмів для діток. Сусіди знали, до кого можна звернутися, коли на ранок треба було одягнути дитину у садочку, наприклад, у костюм зайчика чи «Петрушки». Не переживайте, кажу, ваша дитина буде на святі найкращою (сміється. — Г. Я.).
— А коли вирішили шити ляльки?
— Останнім часом ручна робота особливо цінується. Умію вишивати нитками і бісером, гарно шити. Але ніяк не могла наважитися зробити ляльку, хоча давно про це мріяла. Моя мама завжди казала: «Під лежачий камінь вода не тече». І одного разу собі сказала: я зроблю! Першу ляльку виготовила півтора року тому — 22 березня. Як з’ясувалося, на День лялькаря. Це була звичайна лялька для онучок.
— Із чого ви їх робите?
— Купую спеціальний ляльковий трикотаж. Кросівки спочатку також купувала, а тепер навчилася взуття шити сама. Багато чого почерпнула з Інтернету, але кожна моя лялька вдосконалена фантазією. Дочка замовила одну ляльку, потім другу. А внучки сказали: «Свєтуля, зроби нам тата». Тато — військовий, кіборг, воював у Донецькому аеропорту. За день до обвалу летовища його поранили, потрапив у госпіталь. Потім захищав Україну на інших позиціях… Діти сумували за ним. От хотіли, щоб бодай лялька їм нагадувала найріднішу людину. Зробила. Побачили друзі, племінниці, і всі почали просити — зроби ще й мене. Одна попросила по фотографії зробити її чоловіка… Роблю я це ще й тому, що мама у дитинстві навчила мене шити, вишивати і плести. Мені не дуже у дитинстві хотілося цим займатися, але не було телефонів, Інтернету, а на телебаченні — лише один канал. Тож вечорами вивчала ази рукоділля.
Якось друзі вирішили зробити подарунок своєму товаришу-боксеру. Надіслали його фото. Довго думала пані Світлана, з чого має зробити боксерські рукавички… Але трохи фантазії, і за кілька днів боксер був готовий!
— Яке замовлення було для вас найважчим?
— В одному салоні краси на новорічний корпоратив власники вирішили зробити своїм дівчатам подарунок. Замовили 25 ляльок — копії усіх працівниць салону. Замовлення отримала наприкінці вересня, мала встигнути до середини грудня. У кожної ляльки був свій колір волосся, стрижка. Якщо дівчина — перукар, то її лялька тримала у руках ножиці і гребінець, манікюрниці мали манікюрні прибори.
— Як довго працюєте над однією лялькою?
— Ідеальний варіант — коли замовляють за два тижні. Бо ж треба знайти і купити волосся. Хтось хоче натуральне, а комусь подобається штучне. Але і те, й інше волосся можна чесати, робити з нього різні зачіски. І треба підібрати одяг, у якому замовник хотів би бачити ляльку. Скажімо, просять, щоб були джинси і біла футболка, але на футболці має бути написане ім’я. Або просять логотип фірми. Треба мати час, щоб вивчити по фотографії незнайому людину. Але є й такі, хто приходить і каже: ось фотографія, завтра у людини ювілей, ми не знали, що подарувати, то мусите виручити. Тоді працюю цілу ніч, бо отримала замовлення, як кажуть, «на вчора» (сміється. — Г. Я.).
— В основному замовляють жінок?
— Більшість. Але є жінки, які хочуть зробити несподіваний подарунок своїм коханим. Одна пані повезла в Італію ляльку «свого» італійця. Є чоловіки, які просять ляльку для себе. От зараз працюю над таким виробом. Чоловік — поважний, старшого віку. Тож треба і сивини додати у волосся. І стрижку йому зробити таку, як він ходить.
/wz.lviv.ua/images/interview/2020/07/IMG_5455.jpg)
— Скільки коштує одна робота?
— У час карантину мала більше вільного часу, то й зробила ангеликів. Це не спецзамовлення, тому йдуть від 600 гривень. А спецзамовлення, залежно від терміну виконання і складності, живого чи штучного волосся, трохи дорожчі — 750−900 гривень. Хоча знаю майстринь, які беруть за свою роботу на тисячу-півтори більше. Бо матеріали на кожну роботу дорожчають з кожним днем.
— Скільки ляльок уже зробили?
— За півтора року — 145 робіт. Приблизно десять за місяць. Працюю кожен день, за винятком великих релігійних свят.
— Чи були замовлення, від яких відмовлялися?
— Такого, щоб замовили і не брали, не було. Усі задоволені. Завжди прислухаюся до побажань клієнтів.
— Чому ваші роботи мають на обличчі лише два очка, але не мають носика і ротика?
— Це такий бренд, і не мною придумано. З ротиком втрачається шарм. Лялька переймає настрій у господаря. От має господар гарний настрій, і здається, що й лялька тобі усміхається. Якщо тобі сумно, то разом з лялькою ти сумуєш.
— Яка лялька у вас найунікальніша?
— Лялька, яка поїхала у Португалію. Це — оберіг. Зробила її для своєї племінниці і похресниці з натурального волосся моєї мами. Моя мама — бабуся цієї дівчинки. У молодості мама відрізала свої коси, і це волосся збіглося за кольором, структурою з волоссям внучки. Ця дівчинка — чемпіонка Португалії зі спортивної гімнастики, тож я її зробила у спортивному костюмі і з медалями.
/wz.lviv.ua/images/interview/2020/07/IMG_5458.jpg)