«Служив у спецназі, хотів бути суперменом. Але акторство для мене — найкраща у світі професія»
Ексклюзивне інтерв’ю з відомим українським актором Артемом Позняком
/wz.lviv.ua/images/interview/_cover/395733/artem1.jpg)
Актор і телеведучий Артем Позняк не вважає себе героєм, але пропозиції саме таких ролей найчастіше отримує від режисерів. Лише за минулий рік на телеекрани вийшло понад десять серіалів за участі Позняка, і щоразу його ролі закохують та інтригують. Незабаром на телеканалі «2+2» відбудеться прем’єра другого сезону серіалу «Ментівські війни. Харків», де Артем Позняк грає підполковника Гордієнка, який бореться проти несправедливості та людської підлості. Про новий сезон 32-серійного детективу, дружбу в шоу-бізнесі, ревнощі дружини, а також про те, чому мало не побився з ведучим Олексієм Душкою, Артем Позняк розповів журналістові «Високого Замку».
— Артеме, на екрані справляєте враження супермена. Образи героїв вам не набридають?
— Я не герой у житті. Але наша професія полягає у тому, аби не грати самого себе. Тому від героїчних образів не втомився. Та й узагалі не вважаю це проблемою. Можна битися головою об стіну, вічно стукати у глухі двері і нічого не досягти, а можна зайняти нішу, в якій ти органічний, і стати в ній кращим. Я обрав другий шлях. Приводжу своїм студентам чудовий приклад актриси радянської епохи Наталії Крачковської. Пам’ятаємо її як виконавицю найкращих комедійних ролей — чого лише варта її роль у фільмі «Іван Васильович змінює професію». Не думаю, що в студентстві вона не мріяла про драматичні картини. Але, об’єктивно оцінивши свій типаж, стала затребуваною комедійною актрисою.
— Але ж у вас була можливість стати героєм у житті, ви служили у спецназі…
— Так, думав над професією силовика. Хотілося бути суперменом. До того ж мама працювала у правоохоронних органах. Але акторство для мене — найкраща у світі професія, де я можу бути не лише героєм. Можу приміряти інші риси характеру, інші сторони людського життя, інші професії. Справа не в героїзмі, а у натхненні та любові. Ніколи не шкодував про свій вибір. Вважаю себе найщасливішою людиною у світі, бо я — реалізований, і на своєму місці займаюся тим, що люблю.
/wz.lviv.ua/images/interview/2019/08/artem2.jpg)
— Вас часто порівнюють з голлівудським актором Джеймсом Стейтемом, який також грає мужніх і сильних чоловіків. Це вам імпонує?
— Ніколи про це не думав. Тим паче, що Стейтем далеко. А от за що реально переживаю, то це за схожість з українським актором Олександром Кобзарем. Якось до мене посеред вулиці підійшов чоловік і попросив сфотографуватися. Усе би нічого, але тут він каже: «Мені так подобається, як ви зіграли у серіалі „Ніконов і Ко“, де ви слідчий в інвалідному візку». Я онімів. Тактовно промовчав. Річ у тім, що я ніколи в цьому серіалі не знімався! Чоловік був настільки задоволений і вражений зустріччю з улюбленим актором Олександром Кобзарем, що я не хотів його засмучувати. От круто було б зіграти з Кобзарем близнюків в одному фільмі…
— Цього року ви отримали диплом за спеціальністю «продюсер кіно та телебачення». Це чергова спроба знайти себе?
— По-перше, я дуже допитливий, такий собі «вічний студент». Мені подобається навчатися, вчити щось нове. У зрілому віці процес навчання більш усвідомлений, бо є мотивація і кінцева мета. По-друге, я розумію, що фактура з роками йде, тому треба думати, а що буде, коли грати героя-коханця я вже не зможу. Прокладаю собі доріжки в інших напрямах. Зараз у мене є три освіти — акторська, режисерська, а тепер ще й диплом продюсера кіно та телебачення.
— Але ж ви завжди можете знятися у фільмі дружини Олександри, вона у вас відомий режисер…
— Олександра — дуже талановитий режисер, і за її плечима довготривалі успішні проєкти. Зараз вона у декреті, але думаю, вже скоро Саша повернеться у професію. Повертаючись до питання, ще «на березі» ми домовились, що жодних договірних ролей у нас не буде. Я не хочу йти на проєкт, бо за мене замовила слівце дружина. Для мене важливо підходити для ролі. Але, як кажуть, «ніколи не кажи ніколи». Якщо зорі зійдуться, і я буду підходити на роль у проєкті Саші, обов’язково погоджусь попрацювати з коханою на одному знімальному майданчику.
— Після народження дочки якісь зміни в собі відчули?
— Стовідсотково я став обережнішим. У мене є водійські права всіх категорій, навіть можу водити фуру, і завжди любив промчати з вітерцем на авто. Тепер воджу машину спокійніше, пам’ятаю, що в мене вже не одна донька, а вдома чекає ще одне малятко. Навіть на зйомках «Ментівських війн. Харків» я, мабуть, вперше в житті не заходив у трюки стрімголов, а сто разів все продумував, консультувався з нашими інструкторами. Хоча раніше міг влетіти в кадр і зробити складний трюк відразу.
— До речі, про вашого героя у цьому серіалі — підполковника Андрія Гордієнка. Для вас він абсолютний герой без вад?
— Гордієнко — напрочуд горда і чесна стосовно себе людина. Це навіть закладено у його прізвищі. Бореться не проти злочинності, а проти зла — це його принципова позиція, якої він ніколи не зрадить. Але мені не подобається його впертість. У сучасному світі все неоднозначно, і часто потрібен час, аби розібратися у ситуації. Те, що ти вважав абсолютною правдою, вже за кілька годин може бути спростовано. Зі мною моя впертість завжди грає злий жарт. Я можу діяти емоційно, як відчуваю серцем, і помилитися. Тоді страждаю не лише я, а й мої близькі.
— У новому сезоні ваш герой знову розпочинає інтригуючі стосунки. Ваша дружина не ревнує, коли бачить вас у любовних сценах?
— Ні, не ревнує. Дружина дивиться на мої роботи як режисер. Вона може щось порадити мені, навіть підказати в любовних сценах. А взагалі, дивиться на мої роботи і каже — вірить чи ні.
— Від якої сцени в «Ментівських війнах» ви отримали найбільше задоволення?
— Це дивно, було дуже багато драйвових сцен — погоні у місті, перестрілки, гарно поставлені бійки, але мені запам’яталась душевна, дуже чоловіча сцена з актором Сергієм Лістуновим, який грає мого підлеглого, оперативника Харлея. У цьому епізоді є все: і драма, і емоції, і чоловічі взаємини, і спогади. А для тих, хто любить екшн, — Харлей кидає ніж у двері і мало не потрапляє в мого героя. Знадобилось кілька дублів, аби ця сцена вдалась такою, як ми задумали.
— Як вдається після кривавих, драматичних подій у кадрі залишатися у гарному гуморі на знімальному майданчику?
— Вирішальну роль у цьому грає гумор. Річ у тім, що коли нас зі Сергієм Лістуновим і Богданом Юсипчуком взяли у проєкт, нам треба було за дуже короткий час знайти спільну мову і у кадрі відіграти вірну дружбу. А як це робити, якщо поза камерою ми не спілкувалися, і пана Лістунова я взагалі вперше побачив на пробах? Тоді ми почали жартувати, і зрозуміли, що саме у цьому ми схожі. Часто наші розіграші чи підколи на межі фолу, і людина, яка вперше приходить до нас на майданчик, реагує на жарти великими здивованими очима. Але саме наше почуття гумору створює на майданчику унікальну атмосферу!
— Кажуть, що дружби у шоу-бізнесі немає. Ви погоджуєтеся з цією думкою?
— У мене є друзі у шоубізі! На тих же «Ментівських війнах» я знайшов крутих товаришів, яких вже планую запросити до себе додому. А ще я багато років дружу з відомим ведучим Олексієм Душкою. Ми познайомилися ще до телебачення, у студентські роки. Разом з Олексієм жили в одній кімнаті у гуртожитку. Розповім секрет, Льоша дуже хотів спочатку вижити мене з кімнати. Коли мене підселили до них, кімната була перевантажена. І що запропонував Душка? Влаштувати мені темну. Намовляв всіх сусідів по-чоловічому пояснити мені, що місця більше немає. Але я хлопець бувалий, служив, вирішив конфлікт швидко, і спав на кращому ліжку. А Льоша став мені хорошим другом.
— Ви навіть стали хрещеним батьком його доньці…
— О, ми з ним — куми. Так вийшло, що я похрестив його доньку, а він — мою. До речі, день народження у нас з ним в один день, 31 серпня. Відзначаємо завжди разом, а у торт ставимо свічки, які символізують наш загальний вік.
— Як відсвяткували свій ювілей?
— Це був мій третій день народження на роботі. І я вважаю, що це гарна традиція. Є прикмета — як день народження зустрінеш, так і проведеш. І минулий рік справді був насичений на цікаві проєкти. Знімальна група «Ментівських війн» вітала мене під час зйомок, спеціально на майданчик приїжджав режисер другої знімальної команди Валерій Рожко. До речі, дарували так багато алкоголю, що я досі ніяк не можу розібрати бар, треба було одразу відкривати свій магазин (сміється. — Г. Я.).
— Минулий рік у вас справді був багатий на події: спочатку весілля, потім народження дочки, паралельно постійні зйомки, навчання, більше десяти серіальних прем’єр. Як вдавалося все поєднувати?
— Це був справді калейдоскоп подій: народження Жені, хрестини, ми нарешті розпочали будівництво нашого житла, а ще зйомки і викладацька робота. У чому секрет — не знаю. Ніколи не ходив на курси тайм-менеджменту тільки тому, що у мене на це ніколи не було часу. Є парадоксальний секрет: чим більше ти працюєш, тим більше встигаєш. Професія актора — це постійна робота над собою. Тому у моєму графіку щоденні тренування у спортзалі, два рази на тиждень робота з каскадерами над сценічними боями і заняття біля станка у балетному класі. Я вимогливий до себе, і як актор, і як куратор курсів режисерів в академії естрадного та циркового мистецтва. Часто суворий до студентів навмисно, — аби вони зробили вибір, чи варто їм взагалі займатися акторством. Наша професія підступна. Може піднести до небес — і боляче вдарити об землю. Акторство — величезна праця, що потребує цілодобової роботи над собою. Займатися цим нелегко. Це я кажу тим, хто мріє про зіркову кар’єру.