«Кожен сімейний лікар попереджав: не хочете вакцинуватись, готуйтесь захворіти…»
Від початку цього року в Україні на кір захворіли понад 5 тисяч людей
/wz.lviv.ua/images/interview/_cover/383852/timko.jpg)
Через ускладнення від кору цього тижня у Львівській обласній клінічній лікарні померла 36-річна жінка. Це перша смерть на Львівщині від кору. «Жінка мала загалом обтяжений анамнез, тобто вона мала певні розлади у стані свого здоров’я, і захворіла на кір. Захворювання перебігало важко і виникло ускладнення — запалення легень. І, на жаль, 15 січня, незважаючи на усі проведені заходи, жінка померла», — каже лікар-епідеміолог Львівської обласної інфекційної клінічної лікарні, головний позаштатний спеціаліст Департаменту охорони здоров’я Львівської ОДА Наталія Тімко.
— Пані Наталю, яка зараз ситуація з цією недугою у Львівській області?
— Ускладнену епідеміологічну ситуацію із захворюваністю на кір ми почали спостерігати упродовж 2017−2018 років. Для порівняння: якщо у 2017 році було зареєстровано 92 випадки кору, то у 2018-му кількість таких випадків вже сягнула 11 873 (тобто 405,4 на 100 тисяч населення). З тих, хто захворів, — 72 відсотки, або 8 495 осіб, становлять діти. З них 73,7% не були щеплені, згідно з діючим Календарем профілактичних щеплень. Зареєстровано два летальні випадки серед невакцинованих дітей.
Зараз у медичних закладах нашої області є 52 тисячі доз комбінованої вакцини для профілактики кору, паротиту та краснухи. За 11 місяців 2018 року вакциновано 83% дітей віком 1 рік та 77% віком 6 років, 89% дітей віком більше семи 7 років. Серед дорослого населення з числа груп ризику вакциновано проти кору 2660 осіб. З 11 вересня 2017 року в області проводиться посилена робота щодо вакцинації проти кору нещеплених з різних причин дітей.
Ми на Львівщині тепер вивчаємо, скільки дітей віком від 6 до 18 років у кожній школі не вакциновані. Потім медики переконуватимуть батьків про необхідність вакцинації на батьківських зборах, сімейні лікарі теж активно працюватимуть. Якщо батьки погодяться, то дітям будуть проводити щеплення.
Зазначу, попередній спалах кору на Львівщині спостерігався у 2011−2013 роках. Тоді захворіли 4093 особи (123,31 на 100 тисяч населення).
/wz.lviv.ua/images/interview/2019/01/kir_foto.png)
— Які симптоми цієї хвороби, причини її виникнення і як вона розповсюджується?
— Кір є однією з найбільш заразних хвороб у світі. Його вірус розповсюджується при кашлі та чханні і залишається активним і контагіозним у повітрі або на інфікованих поверхнях протягом двох годин. Він передається разом із краплями слизу та осідає на епітеліальних клітинах носа та кон’юнктиви. Вірус розмножується в епітеліальних клітинах, а потім мігрує в регіональні лімфатичні вузли.
Інкубаційний період становить 10−17 днів найчастіше (21 день максимально). Людина стає заразною для оточуючих за 4 дні до появи висипань і залишається заразною до 5 дня від моменту появи висипань. Спалахи кору можуть переростати в епідемії, які призводять до чисельних смертельних випадків, особливо серед дітей раннього віку.
Першими проявами кору є підвищення температури тіла, кон’юнктивіт, кашель, нежить. При огляді слизових оболонок ротової порожнини можна побачити плями Коплика (білі манкоподібні висипання). Тривалість катарального періоду становить 3−4 дні. У подальшому виникають плямисто-папульозні висипання на обличчі, в наступні дні на шиї, тулубі та кінцівках. У місцях висипань залишається нетривала пігментація.
Кір може спричинити ускладнення: пневмонію, енцефаліт, ентероколіт, середній отит, гнійний кон’юнктивіт.
Хочу наголосити, що для кору немає специфічної терапії. Призначають симптоматичне та патогенетичне лікування. Вітамін, А рекомендовано при всіх важких випадках кору.
— Як можна уникнути недуги?
— Запобігти кору можна введенням живої вакцини. ВООЗ рекомендує, щоб понад 95% населення отримувало дві дози вакцини проти кору, щоб зберегти високий рівень імунітету населення та елімінувати кір. Серед вакцинованих 95% є захищеними після одержання 1-ї дози вакцини та 99% осіб захищені після двох доз. Щеплення проти кору зараз здійснюється тривакциною (проти кору, краснухи та епідемічного паротиту) у віці 1 та 6 років, згідно з Календарем профілактичних щеплень України. У разі несвоєчасного початку вакцинації щеплення розпочинають у будь-якому віці. Якщо вакцинація розпочата у віці старше 6 років, другу дозу вакцини призначають через 30 днів після введення попередньої. Якщо відбувся контакт з хворим на кір у нещепленої людини, необхідно розпочати вакцинацію упродовж 72 годин від моменту контакту.
— А як із цією хворобою боряться у світі? Чи були спалахи ще десь і коли?
— До того періоду, як винайшли вакцину від кору, хвороба була широко поширена в усіх країнах. Наприклад, у Великій Британії щороку реєстрували від 160 000 до 800 000 випадків захворювання.
Вакцину проти кору винайшли у 1960-х роках. Щоб забезпечити імунітет, рекомендовано дві дози протикорової вакцини. У Фінляндії 2-дозову вакцину проти кору, краснухи та епідпаротиту почали застосовувати з 1982 року з високими показниками охоплення населення. І про кір у Фінляндії забули у 1994 році. У 2000-х роках у США кір було визнано неендемічним захворюванням.
В Україні вакцинацію проти кору розпочали у 1968 році. Другу дозу вакцини ввели в Календар щеплень у 1986 році. Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) повідомляє, що захворюваність на кір у європейському регіоні відновилась. Після низького рівня хвороби у 2016 році, який становив 5273 випадки, у першому півріччі 2018 року в Європі зареєстровано понад 41 000 випадків захворювання серед дітей та дорослих. Протягом цього періоду померло 37 осіб.
— Що рекомендують лікарі під час спалаху хвороби?
По-перше. Якщо дитина віком від одного до п’яти років 11 місяців 29 днів — ввести одну дозу вакцини. Ревакцинація має бути у шість років.
По-друге. Якщо дитина має одну дозу вакцини проти кору, слід ввести другу дозу незалежно від віку (до досягнення шести років).
По-третє. Якщо дорослий, раніше не вакцинований, — ввести одну дозу вакцини. Через 30 днів ввести другу дозу вакцини проти кору.
По-четверте. Якщо дорослий мав одну дозу вакцини проти кору, ввести другу дозу не раніше, ніж через 30 днів від попередньої.
По-п'яте. За наявності протипоказів до вакцинації призначають введення простого людського імуноглобуліна, найефективніше в перші шість днів, але і пізніше, незалежно від часу контакту.
Протипоказами до вакцинації проти кору є вагітність, виражений імунодефіцит, алергія на білок курячого яйця, алергія на антибіотики групи аміноглікозидів, гострий період хвороби.
— Зараз маємо переповнені стаціонари…
— Так, тепер батьки стурбовані тим, що інфекційні відділення і стаціонари переповнені, там недостатньо комфортні умови перебування… Але згадаймо: кожен сімейний лікар попереджав: не хочете вакцинуватись, готуйтесь захворіти, особливо під час спалаху. До того ж інфекційні стаціонари не ґумові.
Головне — перепрофілювати відділення так, щоб хворі з проносом і ангіною, наприклад, не перетиналися з недужими на кір. У Львівській обласній інфекційній клінічній лікарні хворі на кір від 29 днів до 2 років з батьками госпіталізуються у боксах приймально-діагностичного відділення. Їх небагато. А ще є хворі з важкою вітрянкою, які потребують ізоляції. Діти, старші 2-х років і до 10, — в одному з корпусів 3-го відділення на вул. Кирила і Мефодія, 22, старші — у 7-му відділенні на Лисенка, 45.
Ми не відмовляємо хворим у госпіталізації. Але під час спалаху можна пожертвувати комфортом, кожному хворому ніхто не гарантує одномісної палати. Головне — надати медичну допомогу.
Спалах — це надзвичайна ситуація, яка потребує розуміння! Був вибір — два щеплення і комфорт в домашніх умовах.
Довідка «ВЗ»
Лише за другий тиждень 2019 року в Україні на кір захворіло 2 767 осіб — 1 087 дорослих і 1 680 дітей.
Найбільше людей захворіло у Львівській області — 930 (291 дорослий та 639 дітей), Вінницькій — 524 людини (236 дорослих та 288 дітей), Рівненській — 513 (141 дорослий та 372 дитини), Чернівецькій — 365 (147 дорослих та 218 дітей) областях та м. Києві — 421 людина (219 дорослих та 202 дитини).