Здорова дівчинка — здорова жінка
«Якщо не лікувати запальні процеси у дитячому чи підлітковому віці, це може cпричинити безпліддя», — застерігає дитячий гінеколог
/wz.lviv.ua/images/interview/_cover/382856/chajkivska.jpg)
15−20% подружніх пар в Україні не можуть зачати дитину. Більш як у половині випадків причина криється у жінці. Жіноче репродуктивне здоров’я закладається у ранньому дитинстві. Ось чому батькам слід бути уважними і вибудовувати довірливі стосунки з дітьми. Від батьків часто залежить, чи зможе їхній нащадок у майбутньому продовжити рід. Які гінекологічні захворювання можуть виникати у юному віці і до яких наслідків можуть призвести, розповідає головний позаштатний спеціаліст
— З якими хворобами найчастіше стикаються юні пацієнтки?
— Жінка може хворіти протягом усього життя, починаючи з народження. Для різного віку характерні різні захворювання. У 85% пацієнток віком до 10 років виявляємо хвороби зовнішніх статевих органів та запальні стани, які є наслідком супутніх захворювань (ангін, алергій, дисбактеріозів, запальних захворювань нирок і сечового міхура). При вчасному лікуванні основної недуги запальні реактивні стани зникають без спеціального лікування гінеколога. Якщо батьки пізно звертаються до фахівця — такі стани переходять у гінекологічне захворювання.
У дівчат-підлітків віком від 11 до 18 років у 75% мають місце гормональні порушення, у 25% - запальні гінекологічні захворювання, 35% з яких пов’язані зі статевими збудниками, тобто з початком статевого життя. Гормональні порушення виникають внаслідок поганої екології, неправильного харчування, стресів, психологічних перенавантажень. У період сесій, ЗНО фіксуємо більше госпіталізацій з приводу кровотеч.
Багато пацієнток звертається з порушенням менструальної функції, зокрема відсутністю менструацій (аменореєю), передменструальним синдромом, болючими менструаціями та функціональними кістами.
Важливо вчасно звернутися до лікаря, аби той правильно оцінив гормональний стан і пролікував дитину, адже від цього залежить відновлення репродуктивної функції і правильне її формування.
— До яких проблем призводять запущені запальні процеси у дитячому віці?
— Є ряд захворювань, які ззовні можуть ніяк не проявлятися, тому для їх вчасного виявлення необхідно проходити профілактичні огляди. Більшість гінекологічних захворювань дорослих жінок беруть початок з юних років. Якщо не лікувати запальні процеси у дитячому чи підлітковому віці, потім це може стати причиною безпліддя.
— Чи потрібно якось готувати дитину до зустрічі з гінекологом?
— Згідно з наказами МОЗ, огляд у гінеколога відбувається за показами, коли у лікаря виникає підозра на гінекологічне захворювання, або за бажанням батьків. Психологічно підготувати дівчинку до консультації з гінекологом повинна мама. У жодному випадку така підготовка не може проходити перед кабінетом лікаря. Це треба зробити вдома у делікатній формі. Найгірше, що можна зробити, — не попередити дитину, що її будуть оглядати. Дівчинка не повинна чути жодних негативних розмов про огляд. Лікар теж мусить передусім встановити належний контакт з юною пацієнткою, особливо, коли ця зустріч відбувається вперше. Крісло закривається ширмою, щоб не злякати дівчинку. Якщо з боку дитини лікар бачить сильний спротив, а ситуація не є невідкладною (кровотечі, сильний біль), огляд переноситься до наступного візиту.
— Як відбуваються профілактичні огляди у школах?
— Лікарі лише проводять бесіди з дівчатками, аби з’ясувати, чи є якісь скарги. Гінеколог не має права оглядати дітей без відома батьків. Огляд відбувається лише у присутності батьків або близьких родичів. Якщо під час розмови з’ясовується, що є підозра на гінекологічне захворювання, на спеціальний прийом запрошують маму з дитиною. У разі невідкладних станів огляд проводиться за участі не менше двох лікарів.
— Хто з родини повинен займатися статевим вихованням дівчинки? Мама, бабуся, тітка? А може, обоє батьків?
— Діти не повинні отримувати таку інформацію з вулиці, одне від одного чи з Інтернету. Пояснити все повинні батьки, аби застерегти дитину перед ранніми статевими відносинами і вберегти таким чином від небезпечних інфекцій, що передаються статевим шляхом. Розмовляти з дівчинкою має той, з ким у неї склалися найбільш довірливі стосунки. Дитині слід пояснити, що у житті, крім сексу, є багато цікавого.