Під покровом святого Георгія — Юрія Побідоносця
- 04.05.2018, 10:00
- 3 186
Протодиякон Львівської архієпархії УГКЦ Назарій Ярунів нагадує, що свято — від слова «святість»
/wz.lviv.ua/images/interview/_cover/370361/yaruniv.jpg)
Святкування Дня Львова відзначаємо у День вшанування пам’яті мужнього і визначного — святого Георгія, у народі більш відомого, як святий Юрій Побідоносець, якого вважаємо святим Покровителем Львова.
— У Львові люблять і вшановують святого Юрія Побідоносця. Якщо повернутися до джерел й історії, то на місці сучасного храму Святого Юрія у Львові стояла колись дерев’яна церква, а потім монастир, які теж були названі на його честь королем Юрієм Львовичем, — провадить протодиякон Львівської архієпархії УГКЦ Назарій Ярунів. — Львів'яни вірять, що перебуваємо під покровом святого і його заступництвом перед Богом. Зауважу, що люди називають його святим Юром, навіть святим Юрою, що часто викликає непорозуміння, бо маємо у Львові багато туристів, іноземців, яких це спантеличує. Кажуть, наприклад, що йдуть до храму Юри чи на маршрутках пише «ц. Юри». Це некоректно, і всім потрібно виправлятися. Доцільніше називати святого так, як правильно каже Церква, а це — святий Георгій, або на слов’янський, український лад, — святий Юрій Побідоносець. Інколи можна побачити титул Переможець. Проте, вважаю, що правильнішим є власне Побідоносець, тобто той, який переміг змія і є постійним носієм святої Перемоги над злом.
— Святий Георгій — це була реальна людина?
— Так, звісно. Це був римський воїн, який походив з греків Каппадокії. Народився він у ІІІ столітті, походив з князівського роду. Його батько обіймав високу посаду у римському війську, однак його стратили за віру у Христа. Мати майбутнього святого Георгія присвятила своє життя вихованню сина, навчаючи його духовності і Святого Письма. Часто розповідала сину про християнських мучеників і подвиг його батька. Святий Георгій згодом став воїном і отримав звання полководця та трибуна при імператорі Діолектіані. До цього імператора Георгій був дуже наближеним, його радником і постійним супутником. Однак коли Діолектіан розпочав гоніння на християн, святий Георгій, не вагаючись, відмовився від слави, почестей та земних благ і став на бік віри свого батька — християнства. Міцний непоборний воїн зазнав тяжких мук і тортур за сповідування Христа, проте не відмовився від своєї віри. Багато людей, побачивши його страждання, увірували у Христа. Серед них була і дружина Георгія. Зрештою, Георгій загинув за свої переконання у вірі, і Церква визнала його святим.
На іконах зображують святого Георгія, який списом вбиває змія — символічне зло — і виходить Побідоносцем, на білому коні. Насправді змія і легенд з ним пов’язаних не було, бо ікони — це насамперед символіка, сенси, які треба бачити і розуміти. Йдеться про сили темряви і перемогу над ними. У молитвах до святого Георгія звертаються з проханням про здоров’я душевне і тілесне, про заступництво перед ворогами видимими і невидимими, про родючість землі, про захист перед ворогами.
/wz.lviv.ua/images/interview/2018/02/sv_yur.jpg)
Зауважимо, що хрещення Київської Русі почалося з місця особливого шанування святого Георгія Побідоносця. Святий Рівноапостольний князь Володимир прийняв святе хрещення у Криму, біля Корсуня (Херсонеса) у Георгіївському монастирі.
— Напередодні празника, у п’ятницю 4 травня, увечері, в Архікатедральному соборі Святого Юрія розпочнуться святкові Богослужіння з молитвами до святого Георгія (Юрія Побідоносця)?
— Так. Це буде так зване Всенощне Бдініє або, як можемо часто чути, нічні чування з різними Богослуженнями за участі святоюрської молоді та інших спільнот, котрі збираються у нашому храмі. Запрошуємо усіх охочих долучитися до спільної молитви, роздумів над празником і прохань про заступництво святого Георгія. Розпочнуться Богослужіння увечері і триватимуть до опівночі 5 травня. Наступного ж дня, у суботу, відбудеться Велика Вечірня з Литією, котра введе нас у храмове свято і празник усіх львів’ян — Дня святого Георгія Побідоносця.
— У це свято маємо щонайперше просити святого Георгія про заступництво?
— Свято втратило дещо свій правильний сенс у сьогоденні. Це слово походить від слова «святість», тобто святкувати треба, подумки вивищуючись до святого. Звісно, що ми просимо про заступництво у святого Георгія, аби випросив благодаті і змилування для нас у Бога. Проте треба ще і усвідомлювати, що святий Георгій не народився святим, як і кожен з нас, проте намагався житии праведно. Нам треба брати приклад зі святого Георгія і намагатися наслідувати його. Зі святом! Намагаймося у вірі освячуватися!