Не розмальовуйте здерті коліна «зеленкою»
Розбите коліно на вулиці, подряпані лікті чи долоні внаслідок падіння — часті дитячі травми. Сучасні методи першої допомоги кардинально різняться від звичних застосувань «зеленки» чи розчину йоду. Головне у першій допомозі від подряпин чи саден — це чиста рана!
— Синці, подряпини, порізи, якими б незначними вони не були, потребують негайної обробки, інакше в них може потрапити інфекція і лікуватися доведеться довго, — стверджує сімейна лікарка, педіатриня Марія Варейчук. — Причому рана не обов’язково повинна бути глибокою — воротами для інфекції можуть стати подряпані чи побиті коліна. Запам’ятайте: рани, оброблені в перші годину-дві, заживають швидше. У жодному разі не можна залишати необробленими навіть найменші ранки в тих випадках, коли в них можуть потрапити ґрунт, екскременти тварин чи іржа.
Однак не можна ушкодження шкіри малюка обробляти перекисом, спиртовим розчином йоду та «зеленкою». Це агресивні розчини, які додатково подразнюють ранку, перешкоджаючи загоєнню. Окрім того, під цим «розмальовуванням» ви не помітите ознак інфікування ранки. Розчин хлоргексидину, який найчастіше можна побачити в аптеках (0,05%), не має дезінфікуючих властивостей. Тому його потрібно використовувати в концентрації не менш ніж 2%.
Перша допомога за розбитих колін: перш ніж оглянути ранку, мамі слід ретельно вимити руки і вже тоді так само ретельно промити пошкоджену ділянку водою, а в разі значних забруднень — водою з милом. Видаліть з поверхні всі частинки бруду і дайте воді стікати ранкою протягом декількох хвилин. Не дуйте на ранку! Це може призвести до потрапляння в рану бактерій з рота. Брудна ранка, яку погано очистили, може викликати рубцювання чи інфекцію. Якщо дитина скаржиться на біль, допоможе ібупрофен або парацетамол.
Переконайтеся, що у вашого малюка є всі необхідні щеплення. Вакцинуйте дітей від правця! Це смертельно небезпечна хвороба. Навіть невелика травма шкіри може бути фатальною для невакцинованої дитини. Якщо дитина, яка поранилася, не має щеплення від правця (згідно з національним календарем щеплення роблять у 2, 4, 6, 18 місяців та 6 років), негайно звертайтеся до лікаря!
Не дозволяйте малюкові копирсатися в ранці, здираючи струп, максимально відволікайте дитину від цього. Однак заліплювати ранку пластирем теж не потрібно, адже часто міняти пластир дитина не дасть, а під ним утворюється «парник» для розмноження мікробів.
Для швидшого загоєння ранки можна застосувати цикакрем, цикапласт. Не допускайте пересихання струпа, — шкіра тріскає, а це підвищує ймовірність інфікування рани. Місця, де загоїлась рана, — більш чутливі до сонця, оскільки в рубцевій тканині не виробляється меланін, тому загоєні ранки слід змащувати сонцезахисним кремом.
Уважно стежте, як гоїться ранка, чи немає почервоніння, набряку, виділень, чи не посилюється біль. Якщо дитина скаржиться на біль у забитій ніжці, негайно зверніться до лікаря.
Записала Олеся Коваль.