Чому з віком час минає швидше
Місяць у дитинстві перед канікулами здавався нескінченним, а зараз той самий місяць може пролетіти непомітно. Тож як ми сприймаємо час і чому з віком він минає швидше?
Сприйняття часу залежно від захоплення
Одне з пояснень цього феномену полягає у тому, що коли ми зайняті чимось цікавим, менше звертаємо уваги на плин часу. Наш внутрішній годинник у такі моменти генерує імпульси рідше, і нам здається, що час минає швидше. Згадайте, як швидко пролітає час за улюбленим заняттям або у компанії друзів.Коли нудьгуємо, звертаємо більше уваги на час, ніж на сам процес. Наприклад, коли летимо літаком, часто дивимося на годинник, і здається, що час тягнеться нескінченно. У такі моменти наш внутрішній годинник генерує імпульси частіше, що створює відчуття сповільненого часу.
Вплив нових вражень
Ще один фактор, що впливає на сприйняття часу, це нові враження. Для набуття нового досвіду потрібно більше часу та ресурсів пам’яті. Події з елементами чогось нового здаються тривалішими. Наприклад, день, коли ми опановували щось нове, запам’ятовується як триваліший і більш насичений.
Вплив віку на сприйняття часу
З віком сприйняття часу змінюється, і це пов’язано з кількома факторами. Вчені вважають, що один з них — зниження швидкості обробки зорової інформації. Нейронна мережа, що відповідає за цю функцію, стає складнішою та об'ємнішою, до того ж накопичуються ушкодження нейронів. Це сповільнює передачу імпульсів між ними. По суті, «кадрова частота» у молодого мозку вища, що робить сприйняття часу більш сповільненим, як у сповільненій зйомці.
Евристики оцінки часу
Оцінювати час складно, тому що це абстрактний конструкт, його не можна побачити чи торкнутися. Тому ми використовуємо різні евристики, або «хитрощі», для оцінювання часу. З віком ці евристики змінюються. Маленькі діти схильні вважати, що насичені події тривають довше, бо вони нові та вражаючі. Дорослі, навпаки, вважають, що нудні заняття тривають довше, тож постійно перевіряють годинник і вимірюють час, що створює відчуття затяжного процесу.
Висновок
Сприйняття часу багато у чому залежить від захоплення, нових вражень та вікових змін в обробці інформації. У дитинстві кожен день сповнений новими враженнями та відкриттями, тому здається довшим. З віком кількість нових вражень зменшується, а рутина стає більш звичною, що створює ілюзію пришвидшення часу.