Передплата 2024 ВЗ

Чому з віком час минає швидше

Місяць у дитинстві перед канікулами здавався нескінченним, а зараз той самий місяць може пролетіти непомітно. Тож як ми сприймаємо час і чому з віком він минає швидше?

Сприйняття часу залежно від захоплення

Одне з пояснень цього фено­мену полягає у тому, що коли ми зайняті чимось цікавим, менше звертаємо уваги на плин часу. Наш внутрішній годинник у такі моменти генерує імпульси рід­ше, і нам здається, що час минає швидше. Згадайте, як швидко пролітає час за улюбленим за­няттям або у компанії друзів.Коли нудьгуємо, звертаємо біль­ше уваги на час, ніж на сам про­цес. Наприклад, коли летимо літа­ком, часто дивимося на годинник, і здається, що час тягнеться не­скінченно. У такі моменти наш внутрішній годинник генерує ім­пульси частіше, що створює від­чуття сповільненого часу.

Вплив нових вражень

Ще один фактор, що впли­ває на сприйняття часу, це нові враження. Для набуття нового досвіду потрібно більше часу та ресурсів пам’яті. Події з елемен­тами чогось нового здаються тривалішими. Наприклад, день, коли ми опановували щось нове, запам’ятовується як триваліший і більш насичений.

Вплив віку на сприйняття часу

З віком сприйняття часу змі­нюється, і це пов’язано з кількома факторами. Вчені вважають, що один з них — зниження швидкості обробки зорової інформації. Не­йронна мережа, що відповідає за цю функцію, стає складнішою та об'ємнішою, до того ж накопичу­ються ушкодження нейронів. Це сповільнює передачу імпульсів між ними. По суті, «кадрова частота» у молодого мозку вища, що робить сприйняття часу більш сповільне­ним, як у сповільненій зйомці.

Евристики оцінки часу

Оцінювати час складно, тому що це абстрактний конструкт, його не можна побачити чи тор­кнутися. Тому ми використовуємо різні евристики, або «хитрощі», для оцінювання часу. З віком ці евристики змінюються. Маленькі діти схильні вважати, що насиче­ні події тривають довше, бо вони нові та вражаючі. Дорослі, навпа­ки, вважають, що нудні заняття тривають довше, тож постійно перевіряють годинник і вимірю­ють час, що створює відчуття за­тяжного процесу.

Висновок

Сприйняття часу багато у чому залежить від захоплення, нових вражень та вікових змін в оброб­ці інформації. У дитинстві кожен день сповнений новими вражен­нями та відкриттями, тому здаєть­ся довшим. З віком кількість нових вражень зменшується, а рутина стає більш звичною, що створює ілюзію пришвидшення часу.

Схожі новини