Передплата 2024 «Добре здоров’я»

Дискомфорт від гіпергідрозу

Потовиділення є природним процесом в організмі кожної людини. Але варто враховувати індивідуальні особливості кожного з нас. Наприклад, в одних пітніють пахви, в інших — шия, а у третіх — груди і т. д.

Фото pexels
Фото pexels

Дуже часто спостерігається таке явище, як пітливість стоп і долонь. В основному в такій ситуації ставлять діагноз гіпергідроз, проте існує ще кілька причин, чому пітніють кінцівки — руки і ноги.

Підвищене потовиділення в медицині називають терміном гіпергідроз. Це захво­рювання не належить до числа потенційно небезпечних, однак у повсякденному житті воно завдає незручності і викликає дис­комфорт.

Зайва пітливість кінцівок може бути ви­кликана кількома причинами:

  • Порушення у функціонуванні ендо­кринної системи нерідко призводять до надмірного виділення поту;
  • Нестача або надлишок деяких вітамі­нів в організмі;
  • Гіпергідроз долонь і стоп може бути викликаний частими нервовими напруга­ми, а також хронічною втомою;
  • Пітливість різних частин тіла іноді під­вищується за таких захворювань, як веге­то-судинна дистонія і цукровий діабет. У деяких випадках порушення провокують онкологічні патології. Варто відзначити, що при дистонії спітнілі долоні і стопи завжди холодні;
  • У новонароджених і маленьких дітей потовиділення на долонях і ступнях може бути спровоковано нестачею в організмі ві­таміну D. Крім того, варто враховувати, що у малюків процеси терморегуляції ще не­досконалі, і зайва пітливість може прояви­тися при високих температурах повітря. Та­кож причиною можуть бути глистні інвазії.

Цей список включає в себе кілька осно­вних причин, які зустрічаються в переваж­ній більшості випадків. Однак їх набагато більше, і деякі з них можуть бути досить серйозними.

Варто відзначити, що підвищена піт­ливість може бути окремим захворюван­ням або симптомом іншої патології. Саме тому дуже важливо в процесі діагностики не тільки розповісти лікарю про тривожні симптоми, а й взяти скерування на аналізи.

Ступінь гіпергідрозу визначають за до­помогою проби Мінору: на шкіру наносять йод, а поверх нього крохмаль. При виділен­ні поту розчин забарвлюється. За розміром отриманої плями визначають форму захво­рювання: до 10 см — слабка, до 20 — помір­на, понад 20 — сильна.

З-за постійної пітливості долонь і стоп людина відчуває масу незручностей, на­приклад, при звичайному рукостисканні. Гіпергідроз завдає безліч незручностей, адже, на відміну від долонь, піт на стопах має ще й неприємний запах.

Для боротьби з надмірним потовиділен­ням використовують як традиційні методи (ін'єкції, опромінення, таблетки), так і не­традиційні (відвари цілющих трав, компре­си, маски).

Сучасна косметологія пропонує різні ан­типерспіранти та дезодоранти, які можуть зупинити гіпергідроз. Однак якщо нанести такий засіб, наприклад, на долоні, то вони стануть сухими, але почне пітніти інша час­тина тіла. Дезодорант ніколи не зупинить підвищену пітливість, але зможе знищити не дуже приємний запах, якщо такий є.

Коли пітніють руки і ноги, то лікар може порекомендувати кілька методів, щоб по­збутися цієї проблеми. Наприклад, з допо­могою ботоксу.

Цей спосіб почне діяти вже через кілька днів (4−5), але свої функції він перестане виконувати через кілька місяців, максимум — через рік. Час використання ботоксу за­лежить тільки від індивідуальних особли­востей організму.

Ця процедура не вимагає загального наркозу. Якщо у пацієнта спостерігається підвищена чутливість, то для нього можуть застосувати місцевий наркоз (зазвичай це крем або гель).

Ботокс блокує клітини, що беруть участь у роботі потових залоз, але при цьому ні нерви, ні самі залози ніяк не зачіпаються. Однак цей засіб має безліч протипоказань, тому його використання не можна назвати безпечним на 100%.

Також вдаються до уколів токсинів боту­лізму, ліпосакції і операбельного втручан­ня.

Підвищеної пітливості можна позбутися за допомогою таких дій:

  • Мити ноги і руки треба тільки якісним м’яким милом;
  • Можна використовувати спеціальні серветки;
  • Користуватися лосьйоном, що містить камфорний спирт;
  • У крем додати трохи олії герані або ки­париса (володіють в’яжучим ефектом);
  • Можна користуватися спеціальним спортивним порошком, який використову­ють атлети від пітливості долонь на змаган­нях;
  • Застосовувати регулярні ванночки з додаванням препаратів або трав від підви­щеної пітливості;
  • За рекомендацією лікаря приймати таблетки бета-блокатори;
  • Щоб позбутися неприємного запаху, потрібно терти стопи губкою, особливо між пальців, і використовувати пемзу. Витира­ти їх потрібно насухо, оскільки мікроби лю­блять розмножуватися у вологому середовищі;
  • Взуття можна протирати розчином оцту, щоб позбутися неприємного запаху.

Однак якщо гіпергідроз викликаний яким-небудь захворюванням, тобто є його симптомом, то необхідно в першу чергу лікувати саме первинну патологію, тоді пітливість буде самостійно поступово про­ходити.

Наприклад, якщо холодні ноги і до того ж пітніють, то діагноз, швидше за все, ве­гетосудинна дистонія. У такому разі при­значають різноманітні медпрепарати, за­стосовують загальнозміцнювальні методи. Тоді пітливість відступить сама собою.

У більш складних випадках, коли повніс­тю вилікувати основне захворювання не можна, використовують допоміжні засоби (ванночки, антиперспіранти та ін.).

Методи народної медицини від під­вищеної пітливості.

Кора дуба. Сировину потрібно подріб­нити, залити водою і довести до кипіння (3 ст. л. на 1 л рідини). Цей засіб особливо до­бре допомагає тим, у кого спостерігається надмірна пітливість у той момент, коли лю­дина починає нервувати.

Нашатирний спирт. Потрібно розвести 1 ст. л. засобу в теплій воді і опустити туди руки або ноги на 20 хвилин. Таку процедуру виконують двічі на добу протягом тижня.

Блакитна глина. Її можна придбати в аптеці у вигляді порошку. Вона підходить не тільки за пітливості кінцівок, а й пахв. 1 ст. л. розводять теплою водою до стану кашки.

Збите яйце. Білок і жовток спочатку розділяють, збивають, а потім акуратно з'єднують. Отриману суміш наносять на долоні або стопи, дають висохнути і вві­братися, після чого змивають. Процедуру рекомендується виконувати 1 раз на день вранці.

Можна парити ноги у відварі кропиви і календули. Трави беруть у рівних кількос­тях і заливають водою (1 ст. л. сировини на 1 л води). Це оптимальний варіант, якщо у дитини пітніють ноги.

Крем з череди, шавлії і ромашки. Рос­лини беруть у пропорції 1:1:2 і додають тро­хи будь-якого крему для рук або тваринного жиру. З трав роблять відвар, який настою­ють протягом години. Потім 2 ст. л. відвару змішують з кремом, додають кілька крапель олії (касторової, оливкової або ін.), добре перемішують і наносять на шкіру. Бажано тримати суміш не менше 20 хвилин. Збері­гати такий засіб потрібно у скляній ємності.

Однак точно сказати, чому пітніють ноги і руки, зможе тільки лікар після проведення огляду і отримання результатів аналізів. Від­повідно, курс лікування залежить від причи­ни захворювання та ступеня важкості.

Схожі новини