Закохані комарики — як живі ліхтарики…
Іноді після романтичної ночі самки світлячків з'їдають своїх кавалерів
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/516354/svitliachky.jpg)
Магію теплих духмяних ночей у липні доповнюють мільйони рухливих вогників, які, блимаючи, снують над полями, у лісах, біля річок. Ще одна ідилія літа!
Оті романтичні - білі, жовті, зеленкуваті, сині, блакитні, червонуваті - холодні вогники випромінюють комахи. На нашій планеті видів таких живих «світлодіодів» набереться дві тисячі. У такий спосіб вони спілкуються між собою, лякають своїх ворогів і, головне — зваблюють одне одного. Чим загадковіше світить ліхтарик на тілі самця, тим більше у нього шансів завоювати увагу самки. Вчені встановили також, що «дами» швидше закохуються у тих «кавалерів», які миготять своїм світлом частіше. Образно кажучи, коли частіше б‘ється їхнє серце…
Науково-технічний прогрес багато в чому шкодить світлячкам, особливо тим, що живуть у міських парках, біля водойм. Нічне освітлення вулиць дезорієнтує самок — при яскравих вогнях ЛЕД-ламп вони не помічають мініатюрних вогників самців. Відтак не спарюються. І світлячків стає щораз менше. У Сполучених Штатах 18 видів цих комах перебувають під загрозою зникнення…
«Лампочками» для цих комах слугують клітини-фотоцити у кінці черевця, які наповнені речовиною люциферином. Як тільки через трахеї до неї надходить кисень, відбувається хімічна реакція, і ці «лампочки» засвічуються. Кажуть, цю особливість світлячків вивчили дослідники у галузі електрики — і придумали люмінесцентні лампи.
Як би лірично ми не розповідали про закоханих світлячків, у їхніх стосунках часто трапляються трагедії. Після «шлюбної ночі» самка може з'їсти свого коханого. Таке ці комахи практикують для того, щоб з крові самців поповнити свій організм речовинами, які надалі захищатимуть самку і її потомство. Така собі самка-канібалка…