Ґаджети для дитини: за і проти
Смартфони, планшети, ноутбуки та інші електронні пристрої зайняли значне місце у нашому житті. Як мінімум один ґаджет зараз є в кожній сучасній родині. Не дивно, що діти починають користуватися ними раніше, ніж говорити і, тим більше, писати від руки
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/512742/smartfony.jpg)
Малюки сприймають їх лише як іграшку, старшим дітям вони допомагають у навчанні. З одного боку, сучасні технології допомагають дітям розвивати увагу, дрібну моторику, сприяють їхньому інтелектуальному розвитку. З іншого — вони нерідко забирають багато часу, якого не вистачає на активні заняття і розваги. Наскільки ж корисні і шкідливі ґаджети для дитини?
Аргументи «за»
Ґаджети — частина технічного прогресу. Комп’ютерні та інтернет-технології - така ж частина життя сучасної людини, як холодильник, метро, літак тощо. Їхнє призначення — допомагати працювати і відпочивати з комфортом. Чим раніше дитина навчиться користуватися цими благами цивілізації з користю для себе — тим краще. Отже, хай опановує нові навички.
Заповнюємо паузу з користю. Після появи комп’ютерів, планшетів, смартфонів батькам більше не потрібно ламати голову, чим зайняти дитину у черзі в поліклініці або під час тривалої поїздки. Немає потреби брати зі собою пакет іграшок. Тепер можна просто ввімкнути малюкові улюблений мультфільм або гру. Він не сумуватиме, цікаво проведе час і не буде заважати оточенню.
Ґаджети — розвиваючий інструмент
Різнокольорові пірамідки, кубики, пластилін, фарби, машинки, пупси та інші традиційні дитячі атрибути — це не просто іграшки, а засіб для фізичного, соціального та інтелектуального розвитку дітей. Також і ґаджети. Коли малюк хаотично натискає на кнопки, він розвиває дрібну моторику і мимоволі запам’ятовує деякі букви і цифри. Розглядаючи картинки на екрані і вибираючи мелодію — тренує зорове і слухове сприйняття. Важливо спрямувати дії малюка у потрібне русло. Існує безліч електронних ігор, які розширюють світогляд дитини і допомагають їй освоїти різні навички.
Помічник у навчанні. Електронні пристрої здатні зберігати в собі цілу бібліотеку. Електронна книжка допомагає дитині отримувати нові знання так само, як і звична паперова. До того ж не потрібно нести важку добірку книг з бібліотеки і назад. Досить завантажити цікаву книгу з Інтернету. Батьки можуть привчити дитину до того, що Інтернет — джерело корисної інформації, а не тільки джерело ігор.
Аргументи «проти»
Проблеми зі здоров’ям. Технічний прогрес звільнив людей від багатьох фізичних навантажень. Актуальною проблемою людства стали гіподинамія та її наслідки для здоров’я (надмірна вага, серцево-судинні захворювання, слабкість м’язової системи).
Нестача руху особливо небезпечна для дитячого організму. Від тривалого сидіння на одному місці (а саме цим загрожує захоплення ґаджетами) порушується циркуляція крові в ногах, внутрішніх органах, включаючи головний мозок. Це погано позначається на розумових процесах, пам’яті, концентрації уваги. М’язова система дитини стає слабкою, порушується постава (що веде до порушення функцій внутрішніх органів і систем), з’являються зайві кілограми. Крім того, дитячі очі відчувають колосальне навантаження, рано виникають проблеми із зором.
Емоційна залежність. Якщо дитина проводить дуже багато вільного часу з комп’ютером, планшетом або смартфоном, у неї формується залежність від них. Поступово інші розваги стають нецікаві. А втративши улюблений електронний пристрій, дитина починає нервувати і вередувати.
Джерело заборонених тем. Не секрет, що в онлайн-просторі дуже багато речей, які не призначені для дитячої аудиторії. Але для вирішення цієї проблеми існують програми батьківського контролю, які дозволяють закрити дітям доступ до небезпечного контенту.
Підміняють реальне спілкування. Проведення часу з ґаджетом і віртуальне спілкування можуть заважати освоювати навички комунікації, встановленню повноцінних соціальних зв’язків. Замість того, щоб заводити реальних друзів і спілкуватися з ними, деякі діти занадто серйозно сприймають героїв комп’ютерних ігор або «чатяться» з однокласниками, хоча могли б подзвонити їм або зустрітися. Батькам варто стривожитися, якщо у дитини немає друзів, а в компанії дітей вона поводиться сковано.
Насправді побічних ефектів від використання ґаджетів уникнути нескладно. Батькам потрібно контролювати кількість часу, який діти витрачають на електронні ігри. У дитини не буде залежності від них, якщо у неї є альтернативні інтереси (гуртки, прогулянки, спорт). А ще не забувайте, що до певного віку головним прикладом для дитини є її батьки. Якщо мама з татом весь вільний час проводять у соціальних мережах, то не варто дивуватися, що ґаджети асоціюються у дитини з чимось надзвичайно важливим і захопливим.
Підготував Руслан Сергієнко.