Безсоння — плата за прожиті роки
Чому з віком важко заснути й чому людина часто прокидається вночі? «Причина — у фізіологічних змінах організму», — пояснюють медики
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/508223/sonustarshomu-vici.jpg)
Проблеми зі сном у літніх людей є наслідком фізіологічних змін, що відбуваються в організмі, а також хронічних захворювань, яких більшає з віком. Відіграє роль і зміна способу життя, пов’язана з виходом на пенсію. Які найпоширеніші причини безсоння у людей старшого віку та що може допомогти їм покращити якість сну?
У міру дорослішання, а згодом і старіння, наш організм потребує дедалі менше сну. Проте це не означає, що можемо спати критично мало і при цьому добре почуватися та функціонувати. Скільки б нам не було років — 6 чи 60, сон є найкращим способом відновити організм і зміцнити імунітет.
Оптимальна тривалість сну для людей, старших за 65 років, — це приблизно 7−8 годин. Проте, на жаль, людям похилого віку рідко вдається спати так багато. Згідно з дослідженнями, від хронічного безсоння потерпає близько 20% людей, старших за 50 років.
Хронічну інсомнію у людини діагностують тоді, коли проблеми зі сном у неї тривають щонайменше кілька тижнів і у кінцевому результаті сприяють виникненню захворювань, які ускладнюють нормальне функціонування. Тривале неспання підвищує ризик серцевого нападу, а також може спричинити депресію та артеріальну гіпертензію.
Але не безсонням єдиним. У певному віці відбуваються зміни й у структурі сну. Людям пенсійного віку буває не тільки складно заснути — вони ще й часто прокидаються протягом ночі.
Причини проблем зі сном у старшому віці
Безсоння у людей похилого віку може бути наслідком хронічного болю. Часті судоми, поколювання, болі в суглобах і хребті можуть заважати заснути.
Важкі хвороби також є частою причиною нічних пробуджень.
Проблеми із засипанням можуть виникати через недостатню активність протягом дня. Хворі похилого віку проводять багато годин у ліжку й часто дрімають. У такій ситуації буває складно забезпечити правильний добовий ритм.
Інші чинники, що сприяють розладам сну
- синдром неспокійних ніг. Ця патологія уражає приблизно кожну десяту людину, старшу за 60 років. Захворювання проявляється онімінням, болем і відчуттям печіння в ногах. Ці симптоми з’являються, коли людина не рухається, й тому особливо докучають під час сну;
- депресія. Психічні розлади виявляють величезний вплив на якість сну. Люди похилого віку часто самотні, їм бракує товариства інших людей. Така ізоляція негативно впливає на психічне здоров’я;
- серцево-судинні захворювання можуть утруднювати дихання й спричиняти задишку, що ускладнює засинання;
- прийом ліків. Деякі медикаменти, які приймають люди похилого віку, можуть викликати побічні ефекти, зокрема безсоння. Люди після 65 років приймають багато різних препаратів, які впливають на весь організм. Вони допомагають нормально функціонувати вдень, але ввечері їх вплив утруднює засинання;
- неврологічні розлади. Йдеться передусім про деменцію та інші патології, що супроводжуються змінами головного мозку;
- ніктурія (неконтрольоване сечовипускання), а також енкопрез (неконтрольована дефекація) вночі;
- апное (переривання дихання) під час сну, коли блокується потік повітря. Як наслідок, людина потерпає від головного болю і сонливості вдень. Якість сну у неї також погіршується;
- урологічні захворювання (проблеми з простатою у чоловіків);
- порушення обміну речовин. У літніх людей обмін речовин сповільнюється, через що можуть з’являтися неприємні симптоми, як-от закреп або відчуття здуття живота. Ось чому у старшому віці не варто відмовлятися від здорових харчових звичок;
- зниження рівня мелатоніну, що характерно для людей похилого віку. Через це спати так багато, як раніше, людина вже не хоче.
Лікування
Головне, що потрібно зробити, — знайти причину проблеми, і найкраще цю справу довірити лікарю, який на основі зібраного медичного анамнезу дасть фахові й дієві рекомендації.
У багатьох випадках погана якість сну та безсоння викликані симптомами хронічного захворювання, і лікування полягає в першу чергу в полегшенні цих симптомів.
Якщо лікар з’ясує, що наявні порушення є результатом прийому ліків, він може порадити замінити їх на інші. Літнім людям, які приймають медикаментозну терапію, снодійні препарати призначають рідко, оскільки вони можуть погано взаємодіяти з іншими лікарськими засобами.
Щоб лікування принесло найкращі результати, пенсіонерам важливо змінити свої щоденні звички:
- забезпечити належну гігієну сну (лягати спати у визначений час, вечеряти їжею, яка легко засвоюється, уникати алкоголю та кави);
- бути фізично активними (хоча б мінімально). Якщо через поважний вік бракує на це сил, достатньо буде трішки прогулятися у неспішному темпі;
- важливою є й температура в кімнаті. Спальню перед сном потрібно провітрити.
Для лікування розладів сну у людей похилого віку використовують когнітивно-поведінкову терапію, яка дає найкращі результати.
(За матеріалами centrumdobrejterapii. pl).