Як не впасти в ожеледицю?
Допоможуть рифлена підошва, льодоступи і спеціальна тростина
Узимку будь-який незграбний рух на слизькій поверхні може закінчитися забоями, струсами, переломами. Чи можна цього уникнути?
Відповідне взуття. Зимове взуття має бути не лише теплим, а й захищати від падінь в ожеледицю. Під час вибору взуття слід звернути увагу на якість підошви — повністю пласка протипоказана. Найкраще чоботи або черевики з широким носком і товстою рифленою підошвою зі змішаним протектором (коли великий малюнок поєднується з дрібним). Що грубіший рельєф, то менше ковзатимете. Якщо ходите на підборах, то обирайте моделі з широким, плоским, стійким каблуком не вище 5−7 см. Підошва має бути м’якою та еластичною, тоді вона не ковзатиме по гладкій крижаній поверхні.
Обов’язково зверніть увагу на матеріал підошви. Він має бути м’яким і еластичним. Вибирати взуття потрібно з такою підошвою:
- з поліуретану — незважаючи на притаманну матеріалу жорсткість, під час виготовлення взуття йому надають необхідних властивостей;
- ґуми — легкий і міцний матеріал дасть змогу твердо стояти на ногах і в сніг, і в ожеледицю;
- мікропористої ґуми — хороша для вологих зим, часто використовують в ортопедичному взутті:
- термопластичної ґуми — саме з неї виготовляють взуття з найкращим рельєфом.
Насадки на взуття. Найпростіший варіант убезпечити себе від падіння на льоду — купити спеціальні накладки на взуття, «кішки».
Спеціальні ожеледні «кішки», які також називають «льодоходами» або «льодоступами», значно полегшують пересування взимку, знижують вірогідність падіння й допомагають уникнути забоїв і травм. Їх винайшли для того, щоб надягати на міське взуття під час ожеледиці, але потім виробники розробили спеціалізовані моделі, призначені для різних видів активності.
Є два основні типи легких «кішок»:
- Еластичні шиповані протектори. Дуже легкі і не стомлюють ноги. Такі насадки з гнучкими застібками оснащені металевими шипами. Вони ідеально підходять для походів лісами та горами, а також для трекінгу складною місцевістю та в суворих погодних умовах. Вони ефективно захищають від ковзання і падіння завдяки використанню 10 шипів з неіржавіючої сталі. Завдяки використанню силікону їх можна адаптувати до взуття різних розмірів.
- Ланцюгові «кішки». У них — складніша конструкція. Вони оснащені десятьма коротшими сталевими зубцями. Такі «кішки» можна надіти навіть на бігові кросівки, оскільки моделі дають змогу зберегти хорошу гнучкість і рухливість стопи. Також ланцюгові «кішки» використовують туристи в горах і альпіністи, коли доводиться долати короткі обмерзлі ділянки, і тягнути заради цього важкі й масивні повноцінні альпіністські «кішки» нераціонально. Основа конструкції легких ланцюгових «кішок» — пластина із зубами і гнучкими тросами або коротколанковим ланцюгом, який фіксують на взутті за допомогою технологічного еластомеру.
Тростина з пристроєм проти ковзання. Палиця оснащена знімним або висувним пристроєм проти ковзання. У робочому положенні пристрій виходить за межі гумового наконечника на 8−10 мм, що дає можливість зачепитися за утрамбований сніг і крижану поверхню.
Тростини з пристроєм проти ковзання можуть бути:
- Телескопічними — забезпечені розсувним механізмом, за допомогою якого висоту тростини підганяють під конкретну людину.
- Суцільними. Мають задану довжину від 750 до 950 мм, з різницею в кроці 50 мм. Якщо висота не підходить, а тростина сподобалася, то вкоротити її зможете, а ось «наростити» ні. Дерев’яні тростини відпилюють до потрібного розміру, а металеві - обрізають з боку наконечника.
- Складаними — така модель складається секційно до 25−35 см завдовжки, легко поміщається в ручну поклажу.
Обробка підошви. Оптимальний варіант — віднести зимові черевики майстру для додавання до них гумових або поліуретанових накладок, що створюють рельєфну поверхню. Але є й народні способи, що дозволяють зробити підошву нековзною:
За допомогою клею. Час дії - 1−2 тижні. Нанести візерунок з суперклею на суху і чисту підошву (обов'язково на підбори і в районі носка). Дочекати висихання «захисного малюнка» і можна тестувати. Для закріплення антиковзаючого ефекту можна відразу покрити свіжий шар клею піском.
За допомогою наждачного паперу. Час дії - 2−3 тижні або 1−2 місяці. Приклеїти на підошву шматочки наждачного паперу, вони зроблять зчеплення з поверхнею кращим. У продажу можна знайти наклейки на підошву з тією ж функцією.
За допомогою лейкопластиру. Час дії - 2−3 дні. Купити в аптеці рулончик тканинного лейкопластиру. Відрізати кілька шматочків по 3−4 см і приклеїти їх навхрест на суху й чисту підошву. Спосіб підходить для сухої морозної погоди.
Капронові колготки. Час дії - 2−3 тижні або до 1−2 місяців. Спосіб, судячи з відгуків, дуже ефективний. Потрібно перевернути черевики підошвою догори і над нею підпалити шматок капрону (старі колготки). Капрон капатиме на підошву, засихатиме і створюватиме захисний шар від льоду.
Вчимося ходити в ожеледицю.Пересуваючись слизькою дорогою, дивіться під ноги. Ви побачите ділянки з ребристою поверхнею або засніжені місця, на які можна наступити, не побоюючись падіння. Найбезпечніші ділянки — краї тротуару, де менше розкатаного снігу.
Зверніть увагу на свою ходу. Крок має бути дрібним і частим. Постарайтеся майже не відривати ноги від поверхні землі, пересуваючись ковзними рухами, ніби на маленьких лижах. Ноги не мають бути напруженими.
У жодному разі не тримайте руки в кишенях під час ходьби в ожеледицю. У разі падіння ви не встигнете вийняти їх, а отже — не зможете втримати рівновагу і захистити голову від травми. Якщо доведеться підніматися або спускатися сходами, тримайтеся за поручні. Не робіть крок на наступну сходинку, поки обидві ноги не стоятимуть на попередній.
Відмовтеся від розмов телефоном на ходу. Не беріть із собою важкі сумки з довгими ручками — через них можна втратити рівновагу. Якщо несете кілька пакетів, постарайтеся рівномірно розподілити вагу між двома руками. Найзручніший варіант в ожеледицю — сумка через плече, як у листоноші.