Вакцинуватися від коронавірусу треба!
Через легший перебіг COVID-19 хворі не звертаються по допомогу. Але в Україні реєструють летальні випадки
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/500362/kovid.jpg)
В Україну прийшли холоди, а з ними — традиційні для цієї пори року гострі респіраторні інфекції. За станом на 15 жовтня, в українських лікарнях перебувало понад 3300 пацієнтів, перебіг захворювання яких вимагав госпіталізації. І якщо за позаминулий тиждень смертей від ускладнень грипу в Україні не реєстрували, то COVID-19 забрав 34 життя. Всі померлі були старші за 35 років.
Коронавірус продовжує вишукувати своїх жертв і на Львівщині. Як розповіла «ВЗ» керівниця обласного центру контролю та профілактики хвороб Міністерства охорони здоров’я України Наталія Іванченко, на 41-му тижні (з 9 по 15 жовтня) в області на COVID-19 захворіло 516 людей, з них 33 дитини. На стаціонарному лікуванні перебувало 64 пацієнти. Одна людина, старша за 65 років, померла.
На 42-му тижні (з 16 по 20 жовтня. — Авт.) під спостереження медиків потрапило 473 нових хворих. У лікарнях залишалося 58 осіб з діагнозом «коронавірусна хвороба». Епідеміологи також повідомили про один летальний випадок від ускладнень цієї інфекції.
За словами Наталії Іванченко, пацієнтів з COVID-19 зараз у кілька разів більше, ніж було місяць тому. Водночас вона зауважує, що багато людей, які мають ознаки ГРВІ, не звертаються по допомогу, оскільки перебіг недуги у них є легким. Тож офіційна статистика не відображає реальної кількості хворих.
За повідомленням МОЗ, наразі в Україні циркулює 14 підвидів штаму «Омікрон». Серед них — «Еріс», який має додаткову мутацію шипового білка. Завдяки цьому збудник швидше проникає в організм, за умови, що людина має ослаблений імунітет. Спеціалісти центрів контролю й профілактики хвороб, які відбирають зразки в інфікованих осіб, щоб досліджувати штами та вивчати мутації вірусу, повідомили про 10 випадків зараження «Ерісом» у шести областях. Львівської, як запевнила «ВЗ» Наталія Іванченко, у цьому переліку поки що немає. Водночас вона звернула увагу, що симптоми, які викликає цей штам, схожі на ті, які виникають за інфікування іншими відомими модифікаціями коронавірусу. Це біль у горлі, нежить, ломота у тілі, головний біль і лихоманка. Експерти ВООЗ раніше заявляли, що глобального ризику для громадського здоров’я цей підвид «Омікрону» не несе.
Головна епідеміологиня Львівщини не вбачає загрози й у «Піролі». Це — ще один варіант «Омікрону», в геномі якого дослідники нарахували аж 34 мутації. «Проте він на 60% менш заразний», — зазначила у коментарі «ВЗ» Наталія Іванченко.
Ризики поширення цього підвиду Європою днями прокоментували в Агенції безпеки охорони здоров’я Великої Британії (UKHSA). Як підкреслив у розмові з Independent директор з інцидентів, доктор Рену Біндра, «на цей момент є обмежена кількість даних, щоб зробити остаточні висновки щодо трансмісивності „Піроли“, важкості захворювання, яке він викликає та здатності уникати вакцинного захисту». Інфікування «Піролою» також проявляється нежитем, головним болем і болем у горлі. А ще — втомою, яка часто супроводжує COVID-19, чханням, діареєю, висипкою на тілі й подразненням очей. Всі ці симптоми не обов’язково виникають у хворих, а тому не всі з них звертаються до лікарів.
Наталія Іванченко наголосила, що, згідно з прогнозами вчених, коронавірусна інфекція, ймовірно, залишиться з нами назавжди — як грип. Від «корони», як і від грипу, потрібно вакцинуватися. Щеплення необхідно передусім отримати людям із груп ризику. Для COVID-19 це вік 60 років+, наявність хронічних захворювань, ослаблений імунітет та вагітність.
Наразі, за інформацією фахівчині, у Львівській області від коронавірусу першою дозою вакцинувалися понад 1 мільйон 102 тисячі людей. Двома — 1 мільйон 39 тисяч. Перший бустер отримало близько 202,5 тисячі. Другий — майже 20,5 тисячі.