Як вчені обдурили рак підшлункової залози!
Нещадне захворювання піддалося лікуванню завдяки новому методу
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/499519/rak-pidshlunkovoi-zalozy.jpg)
Рак підшлункової залози — одне з найважчих онкологічних захворювань з одним із найнижчих показників виживання. Навіть за ранньої діагностики середня тривалість життя хворих зазвичай не перевищує трьох років через особливі характеристики пухлин підшлункової залози, які ускладнюють їх лікування. Вчені знайшили розумне рішення — переорієнтувати ці унікальні властивості на допомогу у боротьбі з раком.
Як пише New Atlas, пухлини підшлункової залози оточені щільною тканиною, яка діє як бар'єр, ізолюючи пухлину від решти частини організму та обмежуючи доступ кисню. Це призводить до розвитку особливих властивостей та механізмів, як-от способи отримання енергії.
Більшості живих організмів, щоб вижити, потрібні поживні речовини. Щодо пухлин підшлункової залози, то вони фокусуються виключно на одній поживній речовині - глутаміні, поглинаючи який, ростуть та виживають.
Вчені вирішили ввести в організм фальшиву версію цієї поживної речовини — щось на кшталт глутаміну. Це схоже на заправку автомобіля пальним, яке на вигляд як бензин, але не схоже за складом. Ця фальшива поживна речовина називається 6-діазо-5-оксо-L-норлейцин (ДОН). Коли цю речовину вводили мишам з раком підшлункової залози, вона змогла обдурити ракові клітини — сповільнити їх ріст та запобігти поширенню.
Однак рак підступний і постійно шукає способів виживання та розмноження. Якщо він не отримує глутаміну, то переходить на аспарагін. Дослідники об'єднали ДОН з іншим препаратом, який блокує аспарагін, і таким чином обмежили доступ раку до необхідних поживних речовин. Таким чином позбавили хворобу альтернативних джерел живлення, послабивши її.
Існує препарат L-аспарагінази, який розщеплює аспарагін, зупиняючи ріст клітин. Коли дослідники об'єднали цей препарат із ДОН, результати отримали вражаючі. Водночас ці два препарати допомогли запобігти поширенню раку на інші частини організму. Хоча це поєднання препаратів раніше не тестували, їх використання для лікування раку підшлункової залози — в перспективі.
Автор дослідження Козімо Комміссо вважає, що цей інноваційний підхід може змінити ситуацію щодо лікування раку підшлункової залози. Початкові результати обнадіюють. Дослідження підкреслює важливість нетрадиційного мислення та прагнення до нових підходів щодо вирішення старих проблем, а також наголошує на важливості не втрачати надії.