На Львівщині розгулявся лептоспіроз
Медики б’ють на сполох і закликають людей, у разі появи його симптомів, не зволікати і відразу звертатися до лікаря
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/497491/leptospiroz.jpg)
Небезпечна недуга цього літа не на жарт розгулялася на Львівщині. Наприкінці серпня аж восьмеро людей потрапили до Львівської обласної інфекційної лікарні. Більшість пацієнтів — з Львівського, Стрийського районів, міст Дрогобича і Моршина.
З", як інформують у Львівському обласному центрі контролю та профілактики хвороб МОЗ України, від початку 2023 року у Львівській області зареєстрували 21 випадок зараження із первинним діагнозом лептоспіроз. Торік за аналогічний період таких випадків було 14. Приріст захворюваності становить 42%. Дітей серед хворих немає.
Найбільший ризик підхопити цю хворобу виникає саме влітку. Хворі купалися у водоймах, наводили лад у підвалах без засобів захисту, гуляли в лісі. Про це розповіла завідувачка четвертого діагностичного відділення Львівської обласної інфекційної лікарні Таміла Алексанян.
За її словами, людина може заразитися цією небезпечною недугою через тріщини, порізи, рани на шкірі чи слизовій оболонці. Небезпечні бактерії потрапляють у воду зі сечею хворих тварин, найчастіше — гризунів. Захворіти на лептоспіроз людина може у період від двох днів до чотирьох тижнів після зараження.
— Таміло Іванівно, якими є основні симптоми лептоспірозу?
— Лептоспіроз на початках захворювання легко сплутати з грипом або іншою інфекційною хворобою: є болі у м’язах, гарячка, блювота та діарея.
Однак коли людина перестає виділяти сечу та жовтіє, стає зрозуміло, що це лептоспіроз. Але тоді вже пізно лікувати, тоді вже так блокуються нирки, і ми не можемо їх розблокувати.
Передавання хвороби від людини до людини неможливе. Що стосується імунітету, то він нетривалий, тож ймовірне повторне захворювання.
— Ваша порада у такому випадку?
— Одразу звертатися до лікаря. На жаль, більшість із пацієнтів зволікає зі зверненням по медичну допомогу. Для прикладу, один із хворих звернувся до медиків аж через тиждень. Чоловік розповів, що він тонув. Його врятували. Відразу, коли витягли з води, надали медичну допомогу і запропонували звернутися до лікаря. Проте він відмовився, мотивуючи тим, що боїться лікарів і лікарень. Однак через тиждень його почали турбувати болі у м’язах, підвищилася температура, пожовтів. Тоді звернувся до районного медзакладу, звідки відразу скерували до Львівської обласної інфекційної лікарні.
— Що ви порадите людям, аби уникнути цього небезпечного захворювання?
— Насамперед — бути уважними. Якщо йдете ловити рибу — взувайте ґумове взуття. Якщо працюєте на городі - одягайте спеціальні рукавички. Не купайтеся у водоймах, за якими ніхто не доглядає. А також частіше мийте руки, ретельно мийте овочі, фрукти, принесені з підвалів, боріться з гризунами у будинку та господарстві.
І найголовніша порада, якою радимо не нехтувати, — вчасно, точніше — негайно звертайтеся до лікаря! Самолікування у випадку лептоспірозу смертельно небезпечне. Хвороба може викликати ще й тяжкі ускладнення у вигляді міокардиту, пневмонії, набряку мозку тощо.