Сон і його вплив на здоров’я людини
Постійно чуємо, як важливий сон для здоров’я і доброго самопочуття, але мало хто знає, як і чому це працює насправді. Сон — особливий фізіологічний стан. Його користь завжди вважалася очевидним фактом, але серйозним дослідженням цього питання зайнялися порівняно недавно — у 50-х роках XX століття
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/492215/son.jpg)
Дуже швидко з’ясувалося, що під час сну мозок залишається активним, а рівень цієї активності перевищує денний. Він обробляє і аналізує всю інформацію за день, фільтруючи потрібне від надлишкового. Так відновлюються ресурси й працездатність. Структурно сон складається з двох фаз: повільної і швидкої. Вони змінюють одна одну циклічно. Індивідуальний їх розрахунок дозволяє скласти найкращий графік для конкретної людини. Вирішальні фактори — безперервність сну і оптимальне співвідношення між фазами.
- Сон і захворювання. За систематичної нестачі сну організм слабшає. Виявляються різні захворювання й порушення.
- Серце. Зв’язок між роботою серцево-судинної системи і тривалістю сну доведено клінічно. Внаслідок постійного недосипання ризики отримати хвороби серця зростають у 2,5 раза. А за надлишку сну ситуація не набагато краща: ризики зростають у 1,5 раза. Головне — стежити за балансом.
- Ожиріння. Вночі найактивніше виробляється лептин — гормон, який зберігає енергію. Якщо режим сну порушений — його вироблення недостатнє. Організму здається, що його запаси поступово вичерпуються, і він починає нарощувати їх за рахунок жирових відкладень. Тому більшість програм здорового комплексного схуднення — це не тільки дієти і вправи, а нормалізація способу життя в цілому, включаючи режими відпочинку й сну.
- Працездатність. Вплив недосипання на активність упродовж робочого дня очевидний. Особливо це стосується сфери розумової праці, творчих і будь-яких інших спеціальностей, які потребують генерації ідей. Також падає здатність аналізувати інформацію, уважність, акуратність у деталях. Для працівників фізичної праці в рази зростає ризик травматизму. Після кількох безсонних днів мозок практично не здатний нічого засвоювати. На думку дослідників, брак сну можна прирівняти до алкогольного сп’яніння. Доба еквівалентна приблизно одному проміле.
- Зовнішність. Під час сну виробляється мелатонін, який, своєю чергою, стимулює вироблення колагену. Це білок, який запобігає появі зморщок, тонізує і живить шкіру, впливає на її регенерацію. Зараз вважається, що мелатонін виробляється в стадії глибокого сну, тому уривчастий відпочинок або вживання снодійного не дає бажаного ефекту.
- Не менш важливі й умови, в яких ви спите. Принаймні у спальні має бути трохи прохолодніше, що сприяє здоровому сну.
- Крім того, є певні ритуали, що допомагають очистити мозок від проблем і роздумів, пов’язаних з роботою. То чом би не порадувати себе перед сном, наприклад, теплою ванною з розслаблювальною музикою, перш ніж лягти у ліжко?
Нінель Кузнецька.