Багато води — багато біди
Медики пояснили, чому не можна пити й використовувати для господарських потреб воду з підтоплених і прилеглих до них територій
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/492111/voda.jpg)
Через підрив греблі Каховської ГЕС у зоні лиха опинилося близько 16 тисяч українців та 80 населених пунктів. У Міністерстві охорони здоров’я нагадують: на територіях, що постраждали від затоплень, небезпечно використовувати неочищену воду з відкритих водойм, а також колодязів і каптажів.
Утриматися від споживання й використання неочищеної води з акваторії Дніпра необхідно жителям Херсонської, Миколаївської, Запорізької, Дніпропетровської та Одеської областей. Через затоплення полів, каналізаційних споруд, кладовищ і домогосподарств уся вода — сильно забруднена. Зокрема у поверхневих водоймах епідеміологи зафіксували значне перевищення мікробіологічних показників, тож закликають місцевих жителів не тільки не пити та не використовувати таку воду для господарських потреб, а й не купатися у водоймах, не поїти тварин і не ловити рибу (не збирати мертву або ту, що вмирає). Використовувати лише бутильовану і привізну воду, а також ту, що подається централізовано через систему водопостачання.
Днями ці рекомендації стали актуальними й для Львівщини
У курортній Східниці через сильну зливу на 1,5 метра піднявся рівень води в річці Східничанка. Розмило береги, затопило шість вулиць, близько сотні житлових будинків, 10 готелів та 11 магазинів. Стихія пошкодила п’ять мостів, що унеможливило доїзд до 16 населених пунктів. З 16 домогосподарств відкачували воду. Газо- і водопостачання селища тимчасово припинили. 2/3 домівок залишилося без електропостачання. Підрозділам ДСНС довелося рятувати 37 дорослих й 8 дітей. Зі заповідника Тустань, де тривав чемпіонат України зі спортивного гірського туризму, рятувальники евакуювали 60 людей, з них 44 дитини. Щоб не допустити спалахів інфекційних захворювань, обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України й Головне управління Держпродспоживслужби у Львівській області посилили нагляд за санітарно-епідеміологічною ситуацією в тих населених пунктах, які постраждали від наслідків погіршення погодних умов.
Головна епідеміологиня Львівщини Наталія Іванченко закликала місцевих жителів:
- пити лише ту воду, в якості якої вони впевнені;
- не використовуйте воду з криниць та джерел;
- водопровідну — обов’язково перед вживанням кип’ятити;
- зуби споліскувати й городину мити лише чистою водою.
За появи таких симптомів як нудота, блювота, біль у животі, частий рідкий стілець, підвищення температури тіла, — якнайшвидше звернутися по медичну допомогу.
Як пояснюють у МОЗ, найефективнішим способом очищення води від збудників хвороб є таблетки для знезараження. Такі засоби централізовано поставляють у постраждалі області. Їх можна отримати в Центрах контролю та профілактики хвороб, місцевої влади, або ж у виїзних бригад Центрів, які працюють в постраждалих регіонах. На підтоплених територіях на півдні України сформували кількамісячний запас таблеток для знезараження води.
Що знищують такі засоби:
- віруси;
- бактерії й бактеріальні спори;
- цисти (тимчасову форму існування мікроорганізмів);
- водорості;
- найпростіші.
Доведено, що таблетки для знезараження води дозволяють запобігти:
- черевному тифу;
- дизентерії;
- холері;
- поліомієліту;
- гепатиту А;
- сальмонельозу;
- шигельозу та іншим гострим кишковим інфекціям.
Як їх правильно використовувати:
- У жодному разі не ковтати!
- Чітко дотримуватися дозування, яке зазначене в інструкції. Не використовувати в одній ємності таблетки з різною кількістю діючої речовини.
- Щоб таблетка почала діяти, після того, як вона розчиниться у воді, повинно пройти щонайменше 30 хвилин. До цього часу пити таку воду забороняється!
У разі, якщо вода каламутна
- Дайте воді відстоятися у посудині. Відділіть ту частину, що без осаду.
- Відфільтруйте воду. Використайте для цього фільтр для води, кілька шарів чистої тканини, паперовий рушник, паперові серветки.
- Розчиніть одну таблетку в тій кількості відстояної/відфільтрованої води, що вказана в інструкції.
Якщо вода без видимих ознак забруднення
- Розчиніть одну таблетку в тій кількості воді, яка зазначена в інструкції.
Увага! Забороняється використовувати воду, яка має неприємний запах, дивний колір, кольорові плівки, пінку тощо.
У соцмережах почали ширитися чутки про можливу епідемію холери. Фахівці закликають не панікувати — на підтоплених і прилеглих територіях посилили епіднагляд й збільшили запас необхідних ліків. Утім, про симптоми цієї хвороби та як від неї вберегтися, все ж варто знати.
Холера поширюється через забруднену воду та їжу і викликає сильну діарею, яка може призвести до різкого зневоднення організму та смерті. Якщо не розпочати лікування, може розвинутися шок, кома, а далі - смерть, й все це — протягом кількох годин.
Перші симптоми хвороби:
- частий пронос — до 10 і більше разів на добу;
- блювота;
- біль у животі.
Через сильну водянисту діарею людина втрачає багато рідини, що призводить до вкрай тяжкого зневоднення. У перші доби людина втрачає до 10 л рідини!
Ознаки серйозного зневоднення:
- спрага, сухість у роті;
- темно-жовтий колір сечі, зменшення кількості сечі під час сечовипускання;
- головний біль;
- судоми м’язів;
- різка зміна рис обличчя: западання очей, посиніння губ і вушних раковин;
- погіршення стану шкіри: втрата пружності, шкіра легко збирається в складки та довго розправляється, руки й ноги стають зморшкуватими;
- холодна шкіра за нормальної або зниженої температури тіла;
- задишка і різка слабкість;
- запаморочення;
- прискорене серцебиття та дихання;
- сонливість, млявість, розгубленість й дратівливість;
- можлива короткочасна втрата свідомості.