Перевтома чи астенія?
Астенія — це синдром, при якому спостерігається підвищена втомлюваність, дратівливість, перепади настрою, порушення сну, зниження працездатності. Цей симптом є супутником багатьох хвороб нервової системи і не тільки. Найчастіше всі ці симптоми списуються на втому й ігноруються, проте з часом вони прогресують аж до розвитку виснаження, депресії
Діагноз «вегетосудинна дистонія» медики ставлять, вислухавши пацієнта з численними різноплановими скаргами, на перший погляд, не пов’язаними між собою, які не відображають цілісної картини конкретного захворювання. Найчастіше ознаки нездужання найменш помітні у ранкові години, коли ви виспалися. Однак уже через кілька годин після пробудження астенічний синдром дає про себе знати і проявляється так: невмотивована втома, яка виникає швидше ніж раніше без видимої на те причини; зниження працездатності - складніше робити роботу, виконання якої до цього не викликало труднощів. Часті перепади настрою — від збудження до апатії; порушення сну — часті нічні пробудження, кошмари; вегетативні порушення — тахікардія, діарея, перепади артеріального тиску, підвищене потовиділення або озноб, головний біль. Часто такого роду скарги характерні для астенії, — поширеного захворювання, яке може діагностувати фахівець, розпізнавши його за різноманітними «масками», за якими приховується ця недуга. Головна її відмінна риса від звичайної втоми це те, що астенічний стан розвивається довгий час і не минає після відпочинку. Як самостійне захворювання астенію діагностують вкрай рідко, частіше вона супроводжує інші недуги, що мають важкий перебіг або виникають внаслідок несприятливих умов для життя, перевтоми, стресів, а віднедавна цей список поповнив і постковідний синдром, або ж постковідна астенія.
Як уникнути захворювання на астенію? Відповідь залежить від багатьох чинників. Насамперед має значення тривалість, перебіг хвороби, вплив на життєдіяльність пацієнта. Не забувайте: чим раніше виявлене захворювання, тим легше його лікувати. Тому особам, які помітили, що з ними коїться щось не те, слід змінити усталений спосіб життя, звичну обстановку. Якщо підвищена втомлюваність пов’язана зі способом життя, то слід подбати про збалансоване харчування, нормований робочий графік, фізичну та соціальну активність і перевірити організм на відсутність захворювань. Більше рухайтеся, пийте достатню кількість води, спіть не менш ніж 8 годин на добу, а головне — навчіться розслаблятися та боротися зі стресом. Ваші відпочинок та сон мають бути повноцінними, харчування — збалансованим, емоції - позитивними. Часто цього достатньо, аби до людини повернулося нормальне самопочуття. Якщо ж полегшення не настає, не зволікаючи, зверніться до лікаря. Тільки фахівець може підібрати адекватні для вас сучасні препарати, які допоможуть повернути добре самопочуття, настрій, життєву енергію.
Надія Марко, лікар-невролог.