Як підтримати дитину, батьки якої на фронті?
Війна негативно впливає на психічне здоров’я українців, і чим довше триває, чим більш руйнівні наслідки має, тим більше людей матимуть ментальні розлади й тим тяжчими вони будуть. Згідно з прогнозом ВООЗ, у зоні ризику — кожен четвертий. І якщо дорослим складно впоратися з потоком негативу, то дітям — і поготів. Як підтримати дитину, батьки якої на фронті? Як розпізнати, що з підлітком не все гаразд і він потребує психологічної допомоги? Пояснюють фахівці
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/484442/dity.jpg)
«Ми вдома, тато — на війні»
Як підтримати дитину, один із батьків якої захищає країну зі зброєю в руках?
Коли наші близькі йдуть на війну, це випробування для всієї родини. Дітям також нелегко впоратися з тривогою. Ось чому важливо їх підтримати. Як зробити це правильно, розповіли у Центрі здоров’я та розвитку «Коло сім'ї».
- Підтримуйте стосунки дитини з тим, хто відсутній. Поставте його чи її фото на видному місці, зателефонуйте, коли є така можливість, щоб дитина почула рідний голос.
- Поясніть дитині, заради чого рідна їй людина стала на захист Батьківщини. Випробування легше пройти, якщо розуміти, в чому полягає його сенс.
- Відстежуйте інформацію, яку дитина дізнається з новин, й обговорюйте почуте/ побачене. Вона має право знати, що відбувається, але ця інформація не повинна її обтяжувати.
- Допомагайте справлятися з тривогою та смутком. Ніхто не може дати 100% гарантії, що нічого поганого не трапиться. Але допомогти жити з цією невідомістю, не хвилюючись понад міру, — можливо.
- Будьте чутливі до потреб — і дитини, і власних. Коли мама чи тато йде на фронт, інший дорослий змушений взяти на себе всі домашні обов’язки, зокрема догляд за нащадком. Поясніть доньці чи сину, що розумієте її або його потребу в щоденній підтримці, але якщо відчуваєте, що самі не справляєтесь, — не соромтеся просити про допомогу.
Гормональні зміни, банальна лінь чи стрес
Експерти з психічного здоров’я розповіли, як розпізнати тривожні зміни в поведінці підлітка та як допомогти йому впоратися з проблемою.
Якщо тинейджера мало не силоміць треба стягувати зранку з ліжка, якщо він зачиняється у своїй кімнаті, відмовляється допомагати по дому та ні до чого не виявляє інтересу, на це може бути багато причин.
Коли дивну поведінку доньки чи сина можна списати на вікові зміни, коли — на звичайнісіньку лінь, а коли це вже тривожний сигнал, що дитина не справляється зі стресом, пояснюють фахівці Міністерства охорони здоров’я України. Рекомендації експерти підготували у рамках Національної програми психічного здоров’я і психосоціальної підтримки.
Гормональні зміни в підлітковому віці призводять до того, що дітям важче заснути увечері й, відповідно, прокинутися зранку, внаслідок чого тинейджер може цілий день почуватися млявим та знесиленим. Крім того, дитина часто не хоче робити того, що їй нав’язують батьки, а про справжні інтереси та заняття сина чи доньки дорослі можуть навіть не здогадуватися. Перебуваючи наодинці зі собою, підлітки можуть проходити надскладні рівні комп’ютерної гри чи знімати дотепні відео для тік-току. Або ж просто ховатися від постійних докорів незадоволених батьків. Однак якщо дитина раніше була веселою й активною, а стала млявою та апатичною і втратила інтерес до улюблених занять, це може свідчити про те, що вона перебуває у стані хронічного стресу або ж потерпає від депресії. А приводів для цього в українців зараз достатньо.
Тривожні ознаки, на які слід звернути увагу дорослим:
- проблеми зі сном, нічні жахіття;
- постійний смуток, тривога або дратівливість;
- відстороненість, бажання побути на самоті;
- погіршення пам’яті, розсіяна увага;
- нехтування звичними обов’язками;
- спалахи гніву, агресивна поведінка;
- відмова від їжі.
Як підтримати підлітка:
- говоріть і слухайте. Знаходьте час на те, аби дізнатися, що відчуває та про що думає ваша дитина;
- дозвольте сину чи доньці виявити свої емоції. Розповідайте про свої почуття, пояснюйте, що боятися, плакати та переживати — це нормально;
- плануйте майбутнє. Мрійте, обговорюйте й складайте плани разом з дітьми;
- переглядайте разом улюблені фільми, але обирайте життєствердні, які дарують надію. Обговорюйте побачене;
- хваліть дитину, робіть акцент на її досягненнях, навіть якщо вони незначні;
- заохочуйте підлітка спілкуватися з однолітками. Розкажіть йому, що він може підтримати друзів, яким важко впоратися зі своїми емоціями;
- долучайте підлітків до допомоги іншим. Розкажіть, як можна допомогти та допомагайте самі;
- будьте уважними до змін у поведінці дитини. Якщо її стан викликає занепокоєння, проконсультуйтеся з психологом.
Коли потрібно звернутися по професійну допомогу:
- у тинейджера серйозно змінилися харчові звички;
- з’явилися розлади сну;
- дитина говорить про втечу з дому або вже робила такі спроби;
- підліток зловживає психоактивними речовинами;
- дитина завдає собі шкоди, висловлює суїцидальні думки або демонструє таку поведінку.
Якщо ваш син чи донька працює з психологом, намагайтеся створити навколо своєї дитини сприятливу атмосферу, щоб вона відчувала любов і підтримку.