Перевіритися на COVID-19 можна, не виходячи з дому
Проте якщо треба відкрити лікарняний, результати діагностичного експрес-тесту мусите підтвердити у сімейного лікаря
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/473505/testy.jpg)
Щоб упевнитися, що у вас — не коронавірус, не обов’язково йти до сімейного лікаря за скеруванням на ПЛР-дослідження. На ранніх стадіях захворювання можна скористатися швидким тестом. Коштує він відносно недорого (ціна стартує від 120 гривень), його легко виконати, і результат можна отримати вже за 15−30 хвилин. Утім, не можна виключати, що такий тест буде неточним. Це недолік усіх досліджень, які виконуються в домашніх умовах.
Як зазначають експерти Міністерства охорони здоров’я, найбільш правдиві результати експрес-тесту можна отримати під час інтенсивної циркуляції вірусу серед населення та у тих випадках, коли діагностика проводиться на піку заразності. Важливо: якщо швидкий тест виявиться позитивним, підтверджувати його методом ПЛР не потрібно.
Скринінговий експрес-тест на визначення антигену (вірусного білка) SARS-CoV-2 може безплатно зробити сімейний лікар. Підставою для проведення дослідження є підозра на COVID-19 чи ознаки інших ГРВІ. Також швидкий тест на коронавірусну інфекцію можна виконати самому, придбавши його в аптеці. Виконати дослідження треба на початках захворювання, бо тільки тоді можна сподіватися на найбільш точні його результати.
Майте на увазі, що для встановлення остаточного діагнозу й отримання листка про непрацездатність результатів домашнього тестування буде недостатньо, хоча б тому, що невідомо, чиї зразки використовувалися для дослідження. Тест повинен повторно виконати сімейний лікар.
Коли варто перевіритися на COVID-19?
За будь-яких симптомів застуди:
- нежитю;
- головного болю;
- втоми;
- лихоманки;
- кашлю, чхання;
- болю у горлі;
- хриплого голосу.
Кого лікар може скерувати на безплатне ПЛР-дослідження
- пацієнта з підозрою на коронавірусну хворобу;
- хворого з проявами інших ГРВІ;
- пацієнта з ознаками вірусної пневмонії;
- хворого з позагоспітальною пневмонією;
- контактну особу за появи симптомів, які пов’язують з COVID-19.
У перших трьох випадках достатньо буде результатів швидкого діагностичного тесту.
Якщо сімейний лікар відмовляється дати скерування на безплатний ПЛР-тест або у вас немає сімейного лікаря, ви можете звернутися на гарячу лінію МОЗ 0−800−60−20−19.
Нагадаємо, ПЛР-дослідження слід провести у проміжку між 7-им і 14-им днями після інфікування. Результат зазвичай готовий через добу після забору матеріалу з носо- чи ротоглотки.
Що робити, якщо ви зробили вдома експрес-тест і результат — позитивний?
Залишайтеся вдома й уникайте контактів з іншими людьми. Якщо напередодні ви з кимось контактували, повідомте цю людину, що ви захворіли та що їй варто поспостерігати за своїм самопочуттям та, можливо, скоригувати деякі плани (наприклад, перенести відрядження на наступний тиждень). Особливо важливо це зробити, якщо ви працюєте у великому колективі. Так ви унеможливите подальшу передачу вірусу.
Залишайтеся вдома і зв’яжіться зі своїм сімейним лікарем. Дотримуйтеся його рекомендацій. Узгодьте дату й годину візиту, щоб не чекати у черзі. У медзакладі одягніть захисну маску і тримайтеся на відстані від інших людей. Чесно розкажіть лікарю, що вас турбує. Не вигадуйте додаткових симптомів, яких у вас немає, адже не тільки на підставі огляду, а й на підставі вашої розповіді фахівець визначить тактику подальших обстежень та лікування. Якщо немає жодних ознак, так і скажіть. Іноді перебіг коронавірусної хвороби є легким, а іноді - й узагалі безсимптомним.
Будьте на постійному зв’язку зі своїм сімейним лікарем. Оцінивши не лише ваш поточний стан, а й можливі ризики, як-от похилий вік чи наявність супутніх захворювань, лікар може прийняти рішення про госпіталізацію. Викликайте «швидку», лише якщо ви справді потребуєте невідкладної медичної допомоги. Наприклад, у вас температура +380С, яка не збивається і показник сатурації (насичення крові киснем) нижче ніж 95%. В Україні на стаціонарне лікування госпіталізують тільки пацієнтів зі середньотяжким і тяжким перебігом COVID-19!
Перед проведенням вакцинації тестуватися не потрібно. Якщо є ознаки захворювання, просто відкладіть щеплення на потім.
А тим часом…
В Україні почалася нова хвиля COVID-19. За минулий тиждень виявили 44 тисячі нових випадків захворювання. Тиждень перед тим було 37 тисяч. За прогнозом ВООЗ, пік захворюваності на коронавірус припаде на кінець вересня — початок жовтня. Україні, зокрема через повномасштабну війну, так і не вдалося досягти колективного імунітету, тобто охопити щепленнями щонайменше 70% населення. Вакцинальна кампанія не припиняється. У липні щеплення отримало більш як чверть мільйонів українців, у серпні - 476 тисяч. На сьогодні в Україні доступні три вакцини: CoronaVac, Janssen і Comirnaty (Pfizer).