«Деякі жінки з інвалідністю за все життя жодного разу не були у гінеколога»
На Львівщині й ще у п’яти пілотних регіонах відкриють по два гінекологічні кабінети, оснащені для потреб пацієнток з інвалідністю, жінок похилого віку та із зайвою вагою
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/473010/invalidnist.jpg)
Майже 1,1 мільярда людей у світі мають інвалідність. Це 15% населення планети. 80% з них живуть у країнах з низьким рівнем доходів. Відповідно, мають гірші стандарти життя, зокрема утруднений доступ до медичних послуг.
В Україні інвалідність мають 2,7 мільйона людей. Це — дані до початку повномасштабної війни. У ВООЗ підрахували: кожна друга людина з інвалідністю не може дозволити собі медичного обслуговування, водночас вдвічі частіше його потребує і майже втричі частіше чує відмову порівняно з людьми, які не мають стійкого розладу функцій організму.
Як зазначили на міжрегіональному круглому столі, участь в якому взяла й журналістка «ВЗ», фахівці медичної та соціальної сфери з Івано-Франківщини, Львівщини й Закарпаття, з усіх медичних послуг пацієнтам з інвалідністю найскладніше отримати послуги з сексуального та репродуктивного здоров’я. На заваді стає не лише неготовність медиків надавати таку допомогу пацієнтам зі стійкими фізичними, ментальними, інтелектуальними або сенсорними порушеннями, а й відсутність «безбар'єрності» у закладах охорони здоров’я.
За словами голови правління Благодійного фонду «Здоров'я жінки й планування сім'ї», акушера-гінеколога, онкогінеколога Галини Майструк, частина українських медиків й досі живе у полоні стереотипних уявлень про сексуальність та репродуктивні права таких людей. Жінкам з інвалідністю відмовляють у реалізації права на материнство або перешкоджають у реалізації такого права, зокрема не надають повної інформації про засоби контрацепції й можливості безпечного переривання вагітності. Не розповідають, як запобігти інфекціям, що передаються статевим шляхом і ВІЛ та як вчасно запідозрити онкозахворювання статевих органів. Не попереджають про небезпеку сексуального насильства, якого жінки з інвалідністю зазнають у 10 разів частіше, ніж здорові жінки, особливо, коли йдеться про жінок з порушеннями слуху й розладами психіки.
Галина Майструк звернула увагу ще на кілька серйозних перешкод, через які жінки з інвалідністю відвідують поліклініки й проходять профілактичні огляди раз на 5−10 років. Це відсутність, наприклад, мамографів і крісел для гінекологічного обстеження, адаптованих для потреб пацієнток з інвалідністю, а також безпечного транспорту, який би довіз жінку з ураженням опорно-рухового апарата до медичного закладу.
Спеціально облаштованих гінекологічних кабінетів потребують й інші групи пацієнток. «З надлишковою вагою, вагітні, жінки похилого віку», — перелічує координаторка програм ВГО «Національна асамблея людей з інвалідністю» Лариса Байда. «Важливо, щоб кожна жінка була самостійною й незалежною і не зазнавала приниження під час гінекологічного огляду», — наголосила вона.
«Наявність кабінетів безбар'єрного доступу до послуг із сексуального та репродуктивного здоров’я в українських закладах охорони здоров’я, на жаль, є рідкістю, — констатує керівниця Центру комплексної реабілітації для осіб з інвалідністю „Донбас“ Світлана Фокіна. — У Краматорську у Центрі був облаштований гінекологічний кабінет для жінок з інвалідністю (через бойові дії його перемістили до Івано-Франківська. — Авт.). Деякі дівчата й жінки, які приїжджали у наш Центр на реабілітацію, за все своє життя жодного разу не були на огляді у гінеколога, бо не було можливостей їх обстежити. Деякі жінки востаннє були у гінеколога до того, як зазнали травми, що призвела до інвалідності».
Щоб покращити доступ до послуг з сексуального та репродуктивного здоров’я для людей з інвалідністю, у 6 пілотних областях, зокрема Львівській, оснастять по 2 кабінети. Необхідне обладнання передасть БФ «Здоров'я жінки й планування сім'ї» за підтримки UNFPA, Фонду ООН у галузі народонаселення та Партнерства ООН із захисту прав людей з інвалідністю.
«Завдання проєкту — сприяти безбар'єрності послуг не лише для пацієнтів з інвалідністю, а й людей з хронічними захворюваннями, наприклад, важкими формами діабету, після інсульту тощо. За час реалізації проєкту плануємо навчити персонал, передати обладнання й напрацювати досвід, щоб створити попит на такі безбар'єрні кабінети в інших закладах», — підсумував менеджер програми з сексуального і репродуктивного здоров’я UNFPA Богдан Підвербецький.