Сон під звуки повітряних тривог
Лікар-психіатр розповів, як висиплятися під час війни, щоб повноцінно функціонувати протягом дня і не чути фантомних сирен
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/471605/tryvoga.jpg)
Рекордна кількість повітряних тривог прозвучала на День Незалежності - 189, і тривала загалом у різних регіонах країни від 3 до 14 годин. Попереднього разу росіяни намагалися так зіпсувати українцям настрій на Великдень, коли сигнал «Всім в укриття» пролунав по Україні 109 разів. Сирени попереджають нас про можливий ракетний обстріл, а отже, ігнорувати їх не варто.
Проте якщо протягом дня неприємні звуки не дозволяють нам сконцентруватися на роботі, то вночі - переривають наш сон, після чого можемо почуватися втомленими й розбитими. А якщо така ситуація повторюється з тижня у тиждень, з місяця в місяць, організм, перебуваючи в постійній напрузі, виснажується. Можливо, тому у деяких людей вмикається захисний механізм психіки, й на сирени вони перестають реагувати. Про це журналістка «ВЗ» запитала лікаря-невролога, психіатра вищої категорії Євгена Скрипника.
/wz.lviv.ua/images/articles/2022/08/skrypnyk.jpg)
— Звуки, які сповіщають, що може щось «прилетіти», будять нас часом о 3.00, а часом й під ранок, о 5.00−6.00.
— Звичайно, що «нічні тривоги» заважають повноцінно висиплятися. Звикати до такого звуку не можна і не потрібно — сирена оповіщає про небезпеку, і її не вмикають просто так. Тому потрібно підняти себе з ліжка, подбати про інших членів сім'ї, щоб вони зробили те саме, й перейти разом в укриття. Безумовно, такі нічні «вилазки» порушують сон, викликають тривогу, хвилювання. Але якщо людина перебуває в стабільному емоційному стані, то справді може спати так міцно, що й не почує оповіщення про повітряну тривогу. Нічна сирена негативно впливає на тих людей, які перебувають у тривожному стані. Тому вихід один — шукати способи, як себе з нього вивести. Попри те, що йде війна і немає впевненості у завтрашньому дні.
Раджу більше відпочивати. Не чекайте опівночі, щоб лягти спати, бо ви так робили завжди. Лягайте швидше. Старайтеся дотримуватися визначеного розпорядку дня, зокрема на вихідних та під час відпустки.
Не перевантажуйте мозок негативною інформацією. Не читайте, не слухайте і не переглядайте новини безупинно. Робіть перерви. Бажано — на кілька годин.
Яким би складним не видався день, не забувайте про базові фізіологічні потреби. Їжте, пийте, обіймайте дітей, цілуйте коханих людей.
— Часто люди чують звук сирени, коли насправді немає оповіщення про можливу ракетну атаку противника чи авіаційний удар…
— Це нормальна захисна реакція організму. Щоб не пропустити сигнал небезпеки, «нашорошуємо» вуха, прислухаємося до всіх, навіть незначних звуків, і справді за якийсь час можемо почати чути сигнал тривоги. Попри те, що зараз ситуація в нашому регіоні - безпечна.
— Як упоратися з уявними звуками?
— Поверніться у реальність. Що це означає? Поруч з вами є люди — близькі чи колеги по роботі. Поговоріть з ними.
— А якщо поруч — нікого?
— Зателефонуйте комусь з рідних чи друзів. Загалом я б радив зараз більше спілкуватися з людьми, яким ви довіряєте. Діліться з ними своїми переживаннями.
Можете спробувати відволіктися. Чудовий і доступний засіб — холодна вода.
— Холодний душ?
— Ні, холодний душ приймати не потрібно (всміхається). Достатньо вмитися холодною водою.
Як варіант, полічіть предмети, які потрапляють у поле вашого зору.
Якщо є можливість, вийдіть на вулицю й подихайте свіжим повітрям або неспішно виконайте кілька нескладних фізичних вправ. М’язи розслабляться, серцебиття сповільниться.
Але, крім уявних сирен, мало не щодня чуємо реальні. Сподіваюся, за пів року ви вже розробили чіткий план дій: як діяти вдома, як — на роботі. Як поводитися, якщо повітряна тривога застала на вулиці. Чіткий алгоритм дій — гарантія того, що ви не будете кожного разу хвилюватися, наче біжите в укриття вперше, і не будете чути фантомних сирен.
Також рекомендую завжди мати під рукою «тривожну валізку». Періодично перевіряйте її вміст і залишайте в одному й тому ж місці. Це додасть відчуття впевненості, що у вас все під контролем, та усуне тривожність.