Як діяти у разі аварії на АЕС? Інструктують медики
Не можна приймати препарати калію йодиду, коли ще нічого не трапилося
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/469488/zaes.jpg)
Заява, що пролунала з вуст українського «Енергоатому», наробила переполоху в світових ЗМІ. Посилаючись на дані української розвідки, там повідомили, що російські окупанти замінували всі важливі об'єкти Запорізької атомної електростанції і погрожують підірвати цей об'єкт.
За інформацією «Енергоатому», начальник військ радіаційного, хімічного та біологічного захисту зс рф генерал-майор валерій васильєв, котрий зараз командує гарнізоном ЗАЕС, пригрозив, що «тут буде або російська земля, або випалена пустеля». І що, мовляв, росіяни «готові до такого кроку»… Що це, як не відвертий ядерний шантаж усього світу з боку держави-терориста?
Перед цим російські загарбники обстріляли ракетами Енергодар та влучили у майданчик ЗАЕС поруч зі сховищем відпрацьованого ядерного палива, на що блискавично відреагували у МЗС Молдови (Запоріжжя і Кишинів розділяють менш ніж 650 км). У відомстві закликали забезпечити доступ на станцію міжнародних експертів МАГАТЕ, оскільки в разі пошкодження ЗАЕС це матиме безпрецедентні наслідки для всього світу. А генеральний секретар ООН Антоніу Гуттереш підкреслив, що «будь-яка атака на ЗАЕС рівноцінна самогубству».
У Міністерстві охорони здоров’я України воліють перестрахуватися та радять, як діяти у разі радіаційної аварії.
Перейдіть в укриття (важливо, щоб воно було без вікон та зовнішніх дверей)
Усередині:
- Тримайтеся якомога далі від стін і даху.
- Щільно позакривайте всі отвори (скотчем і вологою тканиною).
- Вимкніть системи вентиляції (кондиціонери, обігрівачі).
- Не виходьте з укриття, допоки не буде такої вказівки від органів влади.
Важливо! Якщо так сталося, що поблизу не виявилося укриття, у жодному разі не залишайтеся на вулиці. Зайдіть в будь-яке приміщення і так само позакривайте й максимально ущільніть вікна-двері.
Відстежуйте повідомлення офіційних джерел інформації
- Повідомлення Державної надзвичайної служби, поліції, місцевої влади
- Трансляції радіо й телебачення
Знезаразьте себе
- Обережно зніміть одяг.
- Герметично запакуйте його та тримайте якомога далі від людей і тварин.
Якщо є така можливість, помийтеся
- Прийміть душ з милом, голову вимийте шампунем, але не використовуйте кондиціонери для волосся. Ці засоби завадять змити радіаційний матеріал з поверхні шкіри голови.
- Не тріть і не дряпайте шкіру, щоб радіоактивний матеріал не потрапив у рани.
Якщо немає можливості помитися
- Вимийте хоча б руки, обличчя та інші відкриті ділянки тіла водою з милом.
- Якщо взагалі немає доступу до води, обітріть тіло вологими серветками або вологою тканиною. Зверніть особливу увагу на руки й обличчя. Протріть повіки, вії та вуха.
- Допоможіть помитися тим, хто не може цього зробити самостійно, але одягніть перед цим рукавички та респіратор або медичну маску.
Одягніть чистий одяг
Подбайте про безпеку води й харчових продуктів
- Допоки влада офіційно не поінформує, що водопровідна вода є безпечною, пити можна лише бутильовану. Ви також можете пити напої з холодильника.
- Водопровідну воду використовуйте для водних процедур та інших побутових потреб. Якщо радіоактивний матеріал потрапить у поверхневі чи підземні води, його концентрація буде дуже низькою, і в такій воді безпечно буде помитися чи випрати в ній одяг.
- Харчі є безпечними, якщо вони зберігалися в герметичних контейнерах. Також безпечною вважається їжа з холодильника та морозильної камери.
- Перед тим, як відкрити харчовий контейнер, протріть його вологою тканиною або чистим рушником. Використану тканину герметично запакуйте і залиште в недоступному для дітей та тварин місці.
Йодид калію «для профілактики» не приймайте
- Так тільки нашкодите здоров’ю.
Як пояснює керівниця Львівського обласного центру контролю й профілактики хвороб МОЗ України Наталія Іванченко, навіть в екстрених випадках йодна профілактика показана не всім.
Так, у разі аварії на ядерно-стратегічному об'єкті потрібно буде прийняти препарат стабільного йоду, але ТІЛЬКИ за вказівки органів влади, ТІЛЬКИ одноразово та ТІЛЬКИ тим, в кого є показання за віком і немає протипоказань за станом здоров’я.
Препарати стабільного йоду (калію йодид) необхідно прийняти після їди не раніше, як за 24 години до можливого впливу радіоактивних ізотопів йоду та не пізніше, як за 6 годин після:
- немовлятам до 1 місяця — 16 мг;
- дітям від 1 місяця до 3 років — 32 мг;
- від 3 до 12 років — 62,5 мг;
- дітям, старшим за 12 років, та дорослим, молодшим від 40 років, вагітним і жінкам, які годують грудьми, — 125 мг.
За кілька днів нічого «про всяк випадок» пити не треба! Так само йодна профілактика через 14 годин після витоку радіації вже не має жодного сенсу. Понад те: може завдати шкоди здоров’ю. Якщо вам більше як 40 років, проводити йодну профілактику недоцільно.
Що робити, якщо таблетованої форми йодиду калію під рукою немає?
Підійде інший йодовмісний препарат — спиртовий розчин йоду або розчин Люголя. «Але це як виняток!» — підкреслює Наталія Іванченко.
Спиртовий розчин йоду:
- дітям до 2 років — за допомогою тампона нанести на шкіру передпліччя і гомілок 10−11 крапель 2,5% спиртового розчину (у вигляді смуг та тільки раз!);
- від 2 до 5 років — нанести 20−22 краплі;
- від 5 до 12 років — 20−22 краплі спиртового розчину 5% розвести у пів склянки води чи молока та випити (один раз) або розділити цю кількість на два рази (по 10−11 крапель двічі на день);
- дітям, старшим за 12 років і дорослим — 1 мл спиртового розчину 5% розвести у пів склянки води й випити.
Розчин Люголя (водний розчин 5% йоду та 10% йодиду кальцію):
- дітям від 5 до 12 років — 10−11 крапель один раз на день або по 5−6 крапель двічі на день розвести у пів склянки води чи молока та випити;
- дітям, старшим за 12 років, і дорослим — 22 краплі (або 1 мл) на пів склянки води чи молока. Прийняти один раз.
Дітям до 5 років застосовувати розчин Люголя не рекомендується.
Протипоказання до проведення екстреної йодопрофілактики:
- захворювання щитовидної залози, зокрема в анамнезі (вузловий токсичний зоб, гіпертиреоз тощо);
- якщо вам провели тиреоїдектомію (видалили щитовидну залозу);
- важка алергічна реакція на сполуки йоду;
- стани, що супроводжуються підвищеною кровоточивістю, гіпокомплементемічний уртикарний васкуліт;
- герпетиформний дерматит Дюринга;
- фурункульоз;
- кропив’янка;
- піодермія;
- туберкульоз легень;
- запальні захворювання нирок.