Заміна антибіотикам
Ізраїльські дослідники знайшли альтернативу
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/466719/pexels-pietro-jeng-360622.jpg)
Кількість стійких до антибіотиків бактерій зростає у всьому світі через надмірне використання ліків. Цей факт став однією з основних небезпек для здоров’я людини.
Світові вчені припускають, що до 2050 року стійкі до антибіотиків бактерії вбиватимуть більше людей, ніж рак, тому намагаються знайти способи скоротити використання антибіотиків та віднайти ліки, які зможуть їх замінити. Унікальне дослідження, яке провів Університет Бен-Гуріона у Негеві, виявило речовину рослинного походження, яка може бути ефективною заміною антибіотиків.
Дослідження, проведене під керівництвом доктора Карини Голберг та професора Аріеля Кушмаро з факультету біотехнологічної інженерії, показало, що використання дііндолілметану може стати важливим рішенням та замінити антибіотики і навіть усунути стійкість до певних з них. Результати дослідження було опубліковано в журналі Pharmaceutics.
Дііндолілметан (DIM) – це натуральна речовина рослинного походження, що міститься у невеликій кількості, наприклад, у рослинах родини хрестоцвітих, у броколі та брюссельській капусті.
Сьогодні DIM визнано у медичному світі, і його використовують під час лікування раку та передракових станів (наприклад, дисплазії шийки матки). Дослідження показало, що DIM у низьких концентраціях впливає на бактерії і фактично порушує їхню комунікацію між собою та здатність агресивно атакувати організм людини.
Читайте також: «Мали би бути антибіотики, які б і надалі відпускали без рецепта»
Бактерії у високій концентрації “спілкуються” одна з одною. Цю властивість назвали «почуттям кворуму» – здатністю бактерій координувати свої дії за допомогою хімічних сигналів.
Бактерії «розмовляють» одна з одною, використовуючи молекули білка, і коли досягають певної концентрації або «кворуму», синхронізуються для вироблення токсинів, які завдають шкоди їхньому носію. Так регулюється ступінь вірулентності бактерій.
Дослідження ізраїльських вчених показало, що речовина DIM порушує цей зв’язок, запобігаючи захворюванню та запальним процесам в організмі людини, де перебувають бактерії. Речовина має протизапальну активність, а експеримент, проведений на моделях інфікованих ран на тваринах, довів, що речовина сприяє загоєнню ран ефективніше, ніж антибіотики. У поєднанні з антибіотиком тобраміцином (Tobramycin) було виявлено, що DIM покращує його лікувальні властивості та усуває резистентність до нього бактерій.
«Речовина DIM також діє на грамнегативні бактерії, зокрема псевдомонади, які викликають інфекцію ран, імплантатів та пневмонію у пацієнтів із муковісцидозом (кістозний фіброз, Cystic fibrosis). Він також паралізує багато генів, що впливають на агресивність бактерій та їхню здатність виробляти біоплівку (мікробну спільноту), – сказав професор Аріель Кушмаро. – Після багатьох років досліджень ми впевнені, що у майбутньому DIM та інші речовини, які перешкоджають комунікації бактерій, повністю замінять антибіотики».