Медики закликають перевіритися на ВІЛ та вірусні гепатити
Війна збільшила ризик зараження цими інфекційними захворюваннями
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/459155/hepatyt.jpg)
Понад мільйон українців не здогадуються про те, що хворіють на вірусний гепатит С. Кожен третій ВІЛ-інфікований в Україні не знає про свій ВІЛ-статус.
У мирному житті зараження відбувалося переважно через недбалу обробку інструментів у салонах краси і тату-салонах. Сьогодні багато людей зазнає поранень. Проводиться більше оперативних втручань і більше переливань крові. Як результат, контакт з кров’ю з невідомим статусом зростає у рази, і стосується це предусім медичних працівників, військовослужбовців і рятувальників.
Непоодинокими є й випадки сексуального насильства. Та й загалом, коли ситуація напружена, є фінансові труднощі, люди частіше практикують незахищені статеві контакти. А згадані інфекції (до речі, так само як вірусний гепатит В) передаються, зокрема, й статевим шляхом.
Ці захворювання можуть досить довго мати безсимптомний перебіг, водночас прогресувати, завдаючи непоправної шкоди організму.
Чим швидше виявити ці захворювання, а не чекати, коли запалення печінки перейде у цироз, а цироз – у гепатоцелюлярну карциному чи коли ВІЛ-інфекція перейде у ІІІ-ІV стадії, тим легше взяти ці захворювання під контроль, а у випадку з гепатитом С – ще й вилікувати його. Тому перше, що потрібно зробити, – це провести тестування і дізнатися свій статус.
Повністю вилікувати ВІЛ, на жаль, неможливо, але сучасна антиретровірусна терапія гарантує людям, які живуть з ВІЛ, повноцінне і здорове життя.
Лікування вірусного гепатиту В є тривалим і не завжди успішним. З гострої форми, яка часто має безсимптомний перебіг, хвороба може переходити у хронічну з високим ризиком смерті.
Вірусного гепатиту С можна позбутися за 3-6 місяців. Кожен хворий може безплатно отримати якісні та безпечні ліки, які закуповуються для пацієнтів за кошти держави.
Важливо. Попередити вірусний гепатит В можна завдяки вакцинації. В Україні від гепатиту В щеплять за двома схемами:
- основною: протягом 24 години після народження, у 2 і 6 місяців;
- прискореною: протягом 24 годин після народження, на 7-ий та 21-ий день. У 12 місяців проводиться ревакцинація.
Можна обрати вакцину тільки від гепатиту В, або комбіновану – від гепатиту В і А. Останній тип вірусу передається з брудними руками.
Якщо ви не вакцинувалися у дитинстві (а до 2002 року рутинної безплатної вакцинації дітей від гепатиту В не проводили), вакцинуйтеся у дорослому віці. Не зволікайте з цим. Ко-інфекції (гепатит В + С або гепатит В + ВІЛ) значно погіршують прогноз виживання людини.
Де можна безплатно перевіритися на ВІЛ і вірусні гепатити В та С?
- у свого сімейного лікаря;
- у найближчому Центрі СНІДу чи кабінеті Довіри;
- у пунктах тестування (такі скринінги проводять за фінансової та інформаційної підтримки неурядових організацій);
- у будь-якому закладі охорони здоров’я, що надає медичну допомогу у рамках 13 пакетів програми медичних гарантій, зокрема амбулаторну і стаціонарну.
Врахуйте, що перевірка відбуватиметься «швидкими» тестами, і якщо результат буде позитивним, його необхідно буде додатково перевірити, здавши аналізи уже у лабораторії. Якщо підозри підтвердяться, потрібно буде провести лікування, яке призначить лікар-інфекціоніст (у випадку ВІЛ чи гепатитів) або лікар-гастроентеролог (у випадку гепатитів).
Перевіритися на ВІЛ можна також у домашніх умовах, замовивши безплатний оральний тест на сайті www.prozdorovia.in.ua. Опція замовлення тесту відкрита для людей, які заповнять анкету ризику і отримають високий чи середній результат. Однак зараз тести тимчасово не надсилають.
На сайті www.oraltest.org.ua, крім ризику інфікування ВІЛ, можна оцінити ризик зараження гепатитом і сифілісом та замовити так званий сейф-бокс: окремо для себе чи партнера, або два тести для обох. Орієнтовна вартість доставки посилки “Новою поштою” – 50 гривень.
В аптеці можна купити експрес-тест на ВІЛ і вірусні гепатити. За таку діагностику доведеться заплатити 110-130 гривень.
Досі вважаєте, що проблема ВІЛу та вірусних гепатитів вас не стосується?
Ви – у групі ризику, якщо:
- хоча б раз у житті користувалися з кимось спільно лезом для гоління, зубною щіткою або іншими предметами, що можуть подряпати шкіру (наприклад, металевим гребінцем);
- контактували з кров’ю інших осіб;
- мали незахищений статевий контакт: не використовували презерватив, презерватив зісковзнув чи порвався;
- мали більше, ніж одного статевого партнера протягом останніх 12 місяців;
- робили пірсинг чи тату неодноразовим інструментом;
- робили манікюр чи педикюр у салоні або на дому і не впевнені, що інструментарій належно продезінфікували;
- протягом останнього року вам проводили оперативне втручання або надавали стоматологічні послуги.
За матеріалами Центру громадського здоров’я України та проєкту HealthLink підготувала Власта Колодинська.