Що робити, якщо в аптеці немає потрібних ліків?
Лікар радить купувати аналоги. А від деяких препаратів можна відмовитися без шкоди для здоров’я
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/455417/liky.jpg)
Через війну в Україні спостерігаються перебої з постачанням ліків. Багатьох найменувань не знайти, а в окупованих містах і тих, де ведуться активні бойові дії, аптечні заклади взагалі не працюють. За даними ВООЗ, через масштабне вторгнення рф половина аптек в Україні припинила свою роботу.
Деякий час проблеми з ліками були навіть у західних областях, і все – через підвищений попит. Багато пацієнтів переїхало з місць активних обстрілів та почало скуповувати медикаменти “про запас”. Фармацевти, з якими вдалося поспілкуватися журналістці “ВЗ”, розповідають, що деякі покупці просили замовити для них на складі... 30 упаковок інсуліну.
Багато ліків із західних областей відправляли у населені пункти на сході, півдні і півночі країни – ті, які першими прийняли на себе удар військ рф. Правду кажучи, й місцеві піддалися паніці. Наприклад, йодомарин (таблетки калію йодиду) у Львові не можна було купити вже на третій день війни. Зникли з аптечних мереж і еутирокс та L-тироксин – синтетичні аналоги гормону щитовидної залози тироксину.
Фармацевти пояснюють це порушеннями логістичного ланцюжка. Зараз усю логістику доводиться оперативно перебудовувати. Країна поставила свою економіку на воєнні рейки, тож очікувати на комфортні закупи, як це було у мирний час, не можна. Зокрема, не можна провести інтернет-бронювання ліків – їх відпускають у порядку живої черги. Не факт також, що тепер вдасться отримати фахову консультацію в аптеці. Через брак кадрів (багато українських фахівців тимчасово виїхало за кордон) МОЗ дозволило аптекам брати на роботу студентів-фармацевтів.
Лікар-невролог, психіатр вищої категорії Євген Скрипник ще до війни активно консультував пацієнтів онлайн. Тепер, каже, це стало ще більш актуальним, адже українці нерідко не мають доступу до медичної допомоги. Лікарі змушені переступати через правила і надавати рекомендації щодо лікування дистанційно. Часто тільки так можна врятувати людині здоров’я чи навіть життя.
Як розповів “ВЗ” фахівець, до нього часто звертаються з питанням, що робити, якщо в аптеці відсутні потрібні ліки. У таких випадках Євген Скрипник радить шукати замінники: “Медикаменти потрібно купувати за назвою діючої речовини. Назва препарату вказується на упаковці великими літерами, а діюча речовина – надрукована дуже маленькими. Попросіть фармацевта відпустити вам ліки-аналоги з тією самою діючою речовиною, що є у вашого препарату. Наведу приклад – ібупрофен. Гофен, нурофен, ібуфен, нурофен і т. д. – це все один і той же препарат. Якщо ви приймаєте ліки з кількома діючими речовинами, то їх назви будуть написані у дужках. Приміром, вам потрібен берліприл плюс, а в аптеці його немає. Читаємо, що написано на упаковці: еналаприл і гідрохлортіазид. Отже, ви можете купити ці два препарати окремо і комбінувати їх”.
“Багато ліків взагалі не потрібно приймати, оскільки ефективність їх – доволі сумнівна”, – зазначає лікар.
Які це препарати?
- Заспокійливі, особливо на травах;
- противірусні. В умовах війни часто виникають ГРВІ, але якщо вже є підвищення температури, то краще прийняти ібупрофен або парацетамол;
- імуностимулятори і ліки “для підтримки імунітету”. “Імунітет неможливо стимулювати. Не існує таких засобів”, – підкреслює Євген Скрипник;
- гепатопротектори;
- судинні та ноотропи.
“Чому від прокрапувань людині стає добре? Вона приходить у лікарню, годину-дві лежить на ліжку, спостерігає, як їй по краплинці вводять “ліки”. Спрацьовує плацебо-ефект, хоча можна просто капати звичайний фізіологічний розчин, і ефект буде такий самий. Крім того, людина відволікається від роботи, бере відгул, відкладає домашні справи. Одне слово, відпочиває. Але якщо людина може пити ліки, то вводити їх внутрішньовенно чи внутрішньовенно-крапельним шляхом не потрібно. Більшість ліків так само ефективні у таблетках, як і в ампулах”, – наголошує фахівець, додаючи, що всі судинні препарати та ноотропи без доказової ефективності застосовуються лише у країнах колишнього Радянського Союзу;
- БАДи (“бо вони не лікують”);
- гомеопатичні препарати, тобто препарати без діючої речовини, в яких “щось десь розчинено”;
- фітопрепарати, бо “вони неефективні і є переважно БАДами”.
В Україні продовжує діяти програма “Доступні ліки”, у рамках якої пацієнти з хронічними захворюваннями можуть отримати свої медикаменти безкоштовно або з невеликою доплатою. Проте для цього потрібен рецепт від лікаря.
Хворим на бронхіальну астму, діабет 2-го типу або серцево-судинні хвороби рецепт може виписати сімейний лікар, з нецукровим діабетом – ендокринолог (але сімейний може виписати повторний рецепт). Пацієнтам з розладами психіки і поведінки рецепт на ліки виписує психіатр, а хворим на епілепсію – психіатр або невролог.
Сімейний лікар, якщо пацієнт підписав із ним декларацію, може виписати рецепт по телефону. Номер рецепта і код підтвердження надійде на телефон хворого. У Національній службі здоров’я нагадують, що пацієнту не обов’язково мати підписану декларацію зі сімейним лікарем, терапевтом або педіатром. Переїхавши в інший населений пункт, людина може звернутися до будь-кого з лікарів. Вони можуть виписувати рецепт на ліки, запасу яких вистачить щонайдовше на місяць.
Знайти аптеку поблизу, де відпускають “Доступні ліки”, можна за допомогою “Електронної карти аптек-учасниць програми рімбурсації лікарських засобів”. На другій сторінці дашборду у фільтрах ліворуч у графі “Є відпущені” навпроти слова “Так” потрібно поставити галочку. Це дозволить відфільтрувати аптеки. У НСЗУ рекомендують звертати увагу на дату останнього відпуску рецепта в останній колонці таблиці, розміщеної внизу під картою. Слід звернути увагу на ті аптеки, які реалізували “Доступні ліки” упродовж останніх семи днів.
За даними дашборду, за останні сім днів “Доступні ліки” у західних областях відпускали:
- 237 аптек і аптечних пунктів у Волинській області;
- 263 – у Рівненській;
- 603 – у Львівській;
- 240 – у Тернопільській;
- 348 – у Хмельницькій;
- 340 – в Івано-Франківській;
- 201 – у Закарпатській;
- 190 – у Чернівецькій.
Знайти потрібну аптеку можна також, зателефонувавши за номером контакт-центру НСЗУ 16-77. Попередньо бажано зателефонувати в аптечний заклад та уточнити, чи є потрібні ліки у наявності і попросити про резервацію. На “Доступні ліки” така опція все ще поширюється.
А тим часом...
Команда Liki.24 за підтримки Міністерства цифрової трансформації України оновила онлайн-мапу з аптеками, які продовжують відпускати ліки населенню. Знайти мапу можна за цим посиланням. У пошуковій стрічці можна вписати назву медикаментів, які ви шукаєте, та прокласти маршрут до найближчої аптеки, що здійснює реалізацію цих препаратів.
Читайте також: Їсти, щоб битися. Чому важливо правильно харчуватися під час війни?