Бустерна доза від Covid-19: де, коли, кому і як?
З’ясовуємо, як отримати свій «бустер» та згенерувати документ, який підтверджує факт вакцинації третьою дозою
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/451895/buster.jpg)
Минув місяць, як в Україні дозволили проводити ревакцинацію всім охочим. Основна вимога – з дня, коли ви завершили базовий курс вакцинації проти Covid-19, повинно минути щонайменше пів року. А це означає, що у лютому зможуть щепитися всі ті, хто отримав другу дозу вакцини у період з травня по серпень 2021 року. І тим, хто вакцинувався другою дозою у травні, бажано поспішити, адже цього місяця збігає термін дії їх «ковідного» сертифіката.
Нагадаємо, МОЗ за прикладом країн ЄС скоротив термін дії Covid-документа з 365 до 270 днів. За висновками Європейського центру з контролю та профілактики захворювань, саме через 6 місяців після введення другої дози вакцини імунний захист починає слабнути. Додатково 3 місяці виділяється на те, щоб людина встигла отримати свій «бустер».
Журналістка «ДЗ» проаналізувала офіційні джерела інформації, аби знайти відповіді на найпоширеніші запитання, пов’язані з ревакцинацією проти коронавірусу.
– Чи можна вакцинуватися третьою дозою швидше, ніж через пів року після другої?
– Так, якщо ви належите до категорії імуноскомпрометованих осіб, в яких через важку хворобу імунний захист є ослабленим. Наприклад, якщо ви – онкопацієнт і проходите хіміо- чи променеву терапію або проходили таке лікування впродовж останніх 6 місяців. Тоді бустерну, четверту дозу вакцини проти коронавірусної інфекції вам введуть через 3-6 місяців після третьої, додаткової. Додаткова доза вводиться у проміжку від 28 до 90 днів після другої.
– А дитину можна вакцинувати «бустером»?
– Ні, бустерну дозу в Україні наразі вводять лише особам віком 18 років+. Цю норму згодом можуть переглянути, адже досі це питання було не на часі. Вакцинувати дітей та підлітків з груп ризику від коронавірусу почали у липні торік, а масову вакцинацію цієї вікової категорії розгорнули лише у жовтні.
Дітей віком 12-17 років щеплять лише вакциною Pfizer за тією ж схемою, що й дорослих, – дві дози з інтервалом 21-28 днів. А отже ті діти, яких першою дозою щепили у другій половині липня, невдовзі можуть претендувати на третю дозу.
– Де можна зробити щеплення?
– У будь-якому пункті щеплення чи центрі вакцинації. Ви можете обрати той, який ближче до дому ваших дітей чи батьків або нової роботи. Не обов’язково вакцинуватися там, де ви щепилися раніше.
– Які документи потрібно взяти зі собою?
– Паспорт та реєстраційний номер облікової картки платника податків (колишній ідентифікаційний номер). Не потрібно пред’являти примірник підписаної декларації зі сімейним лікарем. Так само не потрібно показувати діючий Covid-сертифікат. Ця інформація є в електронній системі охорони здоров’я і лікар, який вас вакцинуватиме, її побачить.
– Людина запланувала вколоти «бустер», але у неї піднялася температура. Ревакцинацію доведеться відкласти?
– Якщо температура нижче +38,50С, то у цьому немає потреби. Але з огляду на високу захворюваність на Covid-19 у країні, за наявності проявів застуди краще дочекатися, коли вам стане краще, щоб не наражати на ризик оточення. Вакциновані також можуть хворіти на коронавірусну хворобу, хоч перебіг у них є переважно легким.
– Коли третя доза почне діяти «на повну» та захищатиме від інфікування і розвитку захворювання так, як це обіцяє виробник вакцини?
– Майже одразу після того, як потрапить у ваш організм. Але так, як це від неї очікується, – лише через 14 днів.
– Що буде, якщо третю дозу вколоти не через 6-9 місяців, а пізніше?
– Нічого, просто протягом цього часу ви будете менш захищеними, ніж ті, хто вчасно підсилив свою імунну відповідь.
– Людина повинна була отримати бустерну дозу у лютому, але у неї виявили Covid-19. Коли може ревакцинуватися?
– Через 28 днів з дати появи перших симптомів або позитивного результату ПЛР-тесту.
– Чи можна вибрати виробника вакцини?
– Ревакцинуватися можна будь-якою з наявних вакцин. Втім, перевага надається мРНК-вакцинам, тобто Pfizer або Moderna, навіть якщо до цього людина щепилася CoronaVac (а це – понад 9,5 мільйона проведених в Україні вакцинацій), AstraZeneca (більш як 4 мільйони) чи Johnson& Johnson (понад 20,5 тисячі).
– «Ковідний» сертифікат оновиться у «Дії» автоматично?
– Ні, потрібно зайти у додатку «Дія» у вкладку «Послуги» та надіслати запит на отримання нового документа. За кілька секунд у вкладці «Документи» повинен з’явитися новий Covid-сертифікат. Зробити це можна у той же день, коли вас вакцинували.
– Що робити, якщо людина перезамовила документ, а «бустер» не «підтягується» (відображається тільки сертифікат про перші дві дози)?
– Це може означати, що лікар, який проводив щеплення і вносив дані в електронну систему охорони здоров’я, припустився помилки. Щоб її виправити, потрібно звернутися до лікаря, який проводив вакцинацію та разом перевірити, чи правильно він вніс дані саме для бустерної дози. Виглядати це повинно так: «Ревакцинація. Перша доза з першої. Причина вакцинації: «Щеплення за станом здоров’я (планово)».
– Запит оновлено, сертифікатів тепер два. Один – зі зменшеним терміном дії перших двох вакцин. І як тепер бути, якщо їх термін збігає у березні 2022 року?
– Так і має бути: у застосунку «Дія» повинні відображатися два сертифікати. Один – новий, про бустерне щеплення, а другий – про дві дози вакцини від Covid-19, яким людина користувалася до цього.
За інформацією з офіційних джерел (сайтів Міністерства охорони здоров’я України, Кабінету Міністрів України та сайту vaccination.Covid19.gov.ua)
Читайте також: «Бустер колоти будемо?»