Чому нам потрібні мінерали
Мінерали не можуть здолати застуду чи інфекцію як піґулки. Вони просто допомагають уникнути хвороб, зміцнюючи організм і поліпшуючи самопочуття
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/446110/mineraly.jpg)
Що являють собою мінеральні речовини і чому без них неможлива життєдіяльність організму? Разом з білками, жирами, вуглеводами та вітамінами мінеральні речовини беруть участь у формуванні тканин, підтримують кислотно-лужний баланс, нормалізують водно-сольовий обмін.
Мінерали поділяють на макро- та мікроелементи. Макроелементи, до яких належать кальцій, магній, калій, натрій, фосфор, містяться у продуктах і тканинах організму у великих кількостях. Мікроелементи — залізо, мідь, цинк, йод — присутні в малих концентраціях.
Залізо входить до складу гемоглобіну (червоний пігмент крові), бере участь у процесах кровотворення та відповідає за транспортування кисню. Дефіцит заліза в організмі проявляється відсутністю апетиту, частим серцебиттям, задишкою, швидкою втомлюваністю, запамороченням голови, нудотою і частими інфекційними захворюваннями. Надлишок заліза трапляється дуже рідко. Джерела: м’ясо, печінка, морська та річкова риба, білі гриби, яєчний жовток, листові овочі, яблука та різноманітні горіхи.
Селен запобігає розвиткові новоутворень, не допускає ущільнення кровоносних судин і виникнення холестеринових бляшок у крові. Недостатня кількість селену призводить до загального знесилення організму, погіршення кровообігу та болю у м’язах. Перенасичення селеном виражається головним болем, нервозністю та дратівливістю. А шкіра виділяє специфічний часниковий запах. Джерела: м’ясо, печінка, морепродукти, приміром, креветки та крабове м’ясо, злакові, фрукти й овочі.
Цинк регулює всі процеси, які відбуваються в організмі, зокрема й обмін речовин. Цей мінерал бере участь у творенні ферментів, необхідних для ділення клітин, їх росту та відновлення в разі ушкодження. Постійна втома, захворювання шкіри, ламкість нігтів і погане загоювання ран — перші симптоми дефіциту цинку.
Надлишок теж небезпечний для здоров’я, оскільки сповільнює засвоювання заліза, що призводить до анемії. Джерела: риба і м’ясо, морепродукти, насіння соняшнику, дріжджі, злаки та бобові.
Кальцій сприятливо впливає на роботу мозку та серця. Сполуки кальцію зміцнюють захисні сили організму. Дефіцит викликає болісні судоми, карієс і остеопороз. Перенасичення кальцієм може сповільнити процес засвоювання заліза та збільшити ризик утворення каменів у нирках. Джерела: молочні продукти, броколі, сардини, квасоля та спаржа.
Калій відіграє неабияку роль в процесах внутрішньоклітинного обміну, позитивно впливає на роботу нервової системи, допомагає у лікуванні алергії та захворювань серця. Низька кількість калію в організмі викликає аритмію серця, втомлюваність, безсоння, проблеми зі шкірою. Значний надлишок загрожує погіршенням кровообігу. Джерела: фрукти, стручкові боби, хліб із борошна грубого помелу й крупи.
Натрій забезпечує нормальне функціонування нервової системи. Солі натрію беруть активну участь у водному обміні. Нестача викликає розлади травлення, зневоднення організму, біль голови та м’язів. Симптомами надмірної кількості натрію можуть бути набряки, проблеми зі шкірою та високий тиск. Джерела: кухонна сіль, грудинка, риба, маслини.
Йод потрібен для правильного обміну речовин, нормального функціонування імунної системи й утворення гормону щитовидної залози. Нестача йоду дається взнаки поганим фізичним самопочуттям та емоційними розладами. Джерела: городина, йодована сіль, морські водорості та риба.
Магній активує велику кількість ферментів, які забезпечують нормальне функціонування організму. Нестача магнію знижує імунітет, викликає серцебиття, судоми. Сповільнює реакції нервової системи. Якщо нирки хворі, надлишок магнію проявляється нудотою і зниженим тиском. Джерела: листові овочі, гречана та вівсяна крупи, соя, мигдаль, какао, мак, шоколад і банани.
Мідь зміцнює нервову систему, сприяє утворенню гемоглобіну у крові та має інсуліноподібну дію. Надлишок міді спричиняє безсоння, депресію та підвищує кров’яний тиск. Джерела: яловича і свиняча печінка, зелені овочі, шампіньйони, соя, сіль, горіхи, мигдаль і родзинки.
Читайте також: На розвиток діабету впливає регіон проживання, — вчені