Жителі Львівщини потерпають від нестачі йоду
В області презентували результати досліджень води на вміст цього мікроелемента
«На йододефіцитні недуги хворіє близько 200 млн людей у світі. Шукала, скільки таких людей є в Україні, проте, на жаль, останнє всеукраїнське дослідження ситуації із йододефіцитом проводили у 2002 році, і тоді 80% новонароджених мали високий ризик виникнення йододефіцитного захворювання (їхні мами споживали недостатньо йоду під час вагітності й годування грудьми). Тож ми вирішили провести дослідження, щоб дізнатися, скільки йоду є у природі та підготувати відповідні рекомендації для населення Львівської області», — розповіла під час пресбрифінгу «Що знаєте ви про йододефіцити?» ініціаторка проєкту, активістка ГО «Батьки у дії» Анастасія Карп’як. Проєкт був реалізований за підтримки Львівської облдержадміністрації у рамках програми профілактики та контролю неінфекційних захворювань.
За словами в. о. генеральної директорки Львівського обласного центру контролю та профілактики хвороб МОЗ, експертка департаменту охорони здоров’я Львівської ОДА з епідеміології Наталії Іванченко, за останні п’ять років на Львівщині спостерігається ріст йододефіцитних захворювань, особливо серед дитячого населення на окремих адміністративних територіях. Згідно зі статистикою, серед дітей віком від 0 до 14 років показник захворюваності на 1000 осіб становить 58,49, віком 15−17 років — 179,9 на 1000 осіб (пораховані лише ті, що звертаються по медичну допомогу). Перевищення цих показників фіксують серед жителів Сокальського, Золочівського, Бродівського, Миколаївського і Сколівського районів та міст Стрия, Борислава і Нового Роздолу. Тож фахівці вирішили з’ясувати, чи є залежність між дефіцитом йоду у питній воді на цих територіях і випадками захворювань, які реєструються на них. Наталія Іванченко додала, що є ідея перетворити цей проєкт на регіональну програму профілактики йододефіциту.
— Як проводилося дослідження?
«Протягом трьох місяців — з серпня по жовтень — ми досліджували воду з основних джерел, з яких люди звикли набирати воду, а також мереж централізованого водопостачання у п’яти районах — Стрийському, Самбірському, Дрогобицькому, Яворівському та Львівському. У кожному районі вибрали по 15 таких джерел (точок). Аби отримати релевантні результати, дослідження проводилося трикратно. Наші спеціалісти на місцях здійснювали забір проб води і поставляли їх у санітарно-гігієнічну лабораторію — базову установу для проведення лабораторних тестувань об’єктів навколишнього середовища (ґрунту, атмосферного повітря і води, зокрема на вміст йоду)», — повідомила заступниця директорки Львівського обласного центру контролю та профілактики хвороб МОЗ Ольга Брезецька.
«Проби для проведення досліджень доставлялися з визначених регіонів щотижня. Отримані результати порівнювалися з нормативними показниками, встановленими на законодавчому рівні. У Стрийському й Самбірському районах більшість проб відповідала нормативним показникам. Трохи гірша ситуація спостерігалася у Дрогобицькому й Яворівському — із 30 досліджуваних точок у 17 зразки відповідали нормативам, у 6 — були близькі до норми, а у 7 — з недостатнім вмістом йоду. У Львівському районі виявили найбільшу кількість проб, які не відповідали нормативу фізіологічної повноцінності. Зокрема за результатами досліджень, які ми проводили у серпні, нормативам відповідали лише 5 із 15 проб. Загалом в області кожна третя проба води не відповідала нормативам», — зауважила Ольга Брезецька.
— Як запобігти йододефіциту?
— Сам елемент йод відкрили у ХІХ столітті. Тоді ж вчені дійшли висновку, що певні захворювання можуть бути пов’язані з його дефіцитом. «Вчені почали роздумувати над способами профілактики йододефіцитних захворювань і дійшли висновку, що найпростіший спосіб — це йодування звичайної солі. Але таку сіль потрібно правильно зберігати — у щільно закритих ємностях. У жодному разі не можна солити продукти харчування під час готування (варіння, смаження), тому що йод, який є у цій солі, зруйнується і, відповідно, не принесе жодної користі. Звичайно, ніхто не рекомендує надміру солити їжу. Але якщо хтось звик досолювати страви, то варто робити саме так — досолювати їжу після приготування», — «проінструктувала» головна епідеміологиня Львівщини.
Відомо, що на йододефіцитні недуги найменше хворіють люди, які живуть біля моря та/або часто споживають морські продукти: морську капусту (харчовий продукт з бурих водоростей ламінарій), морську рибу і морепродукти. Проте мало хто знає, що такий продукт, як картопля, також містить йод. Якщо людина протягом дня з’їдає хоча б три картоплини, то це — запорука того, що у неї не буде йододефіциту. Багато йоду міститься у волоських горіхах. Трохи менше — в арахісі і фісташках. «Коли ми споживаємо курячі яйця, яловичину, квасолю, то також насичуємо свій організм йодом і, відповідно, зменшуємо ризик виникнення йододефіциту, — каже керівниця обласного центру контролю та профілактики хвороб МОЗ. — Якщо ж людина вже знає, що у неї є певне захворювання, крім того, що мусить обов’язково звернутися до лікаря, їй не завадить збагатити свій раціон продуктами, які містять максимальну кількість йоду — фейхоа, журавлиною, кальмарами, камбалою і креветками. Такий популярний продукт на Львівщині, як чорнослив, також збагачений йодом, тому щодня рекомендується з’їдати хоча б три чорносливини».
«В Україні протягом останнього десятиліття кількість хворих з проблемами щитовидної залози зросла у чотири рази. Здавалося б, йод — мікроелемент, якого ми протягом життя з’їдаємо лише 3−5 грамів. Це — чайна ложка. Але проблема у тому, що в нашому організмі він не утворюється самостійно. Ми не можемо, як із вітаміном D, створити депо йоду. Мусимо вживати його щодня, бо тільки так можемо забезпечити достатню кількість гормонів щитовидної залози, адже йод — це субстрат (основа) для синтезу трийод- і тетрайодтироніну», — пояснює професорка кафедри ендокринології Львівського національного медичного університету ім. Д. Галицького, лікарка-ендокринологиня Вікторія Сергієнко.
«Щитовидна залоза — це маленький ендокринний орган у формі метелика, який надзвичайно важливий для всього організму, адже жоден процес метаболізму (обмін жирів, білків і вуглеводів) не обійдеться без гормонів щитовидної залози. За умови її поганої функції ми не зможемо адекватно фізично й розумово працювати. Наші діти не зможуть рости успішними. Жінки не можуть планувати вагітність», — каже фахівчиня з ендокринології.
— До яких захворювань призводить йододефіцит?
— Звичайно, перше — це класичний зоб (збільшення об’єму щитовидної залози). Коли організму щодня бракує йоду, він починає накопичувати масу щитовидної залози, щоб ми мали достатню кількість гормонів. Але якщо так триватиме довго, у цій залозі утворяться вузли, і це вже буде не просто зоб, а вузловий зоб. Вузол може перейняти на себе автономію і почати продукувати надмірну кількість гормонів. А може й призвести до розвитку онкології", — застерігає Вікторія Сергієнко.
У багатьох країнах розробляють програми з ліквідації йододефіциту — йодують сіль і обов’язково всі продукти, в яких ця сіль додається, зокрема у хлібобулочні вироби і корми для тварин (тоді таке м’ясо міститиме сполуки йоду).
— А що в Україні?
— Дуже часто від наших людей можна почути: «Краще замість йодованої куплю морську сіль. Вона ж містить йод!». Так, містить, але у процесі готування цього йоду в їжі залишиться дуже мало, тому слід віддавати перевагу саме йодованій солі. Йод — речовина летюча і швидко випарується, але сьогодні сіль йодують з додаванням сполук йодиду калію, тож їх концентрація зберігається. Додавати сіль необхідно у кінці готування або вже безпосередньо досолювати страву у тарілці. За допомогою йодування солі і продуктів харчування, таких, як молоко й вода, можна подолати проблему йододефіциту в країні", — переконана професорка.
Радить вживати більше білих сортів риби (але її потрібно варити, а не смажити) та більше морепродуктів — кальмарів, креветок, омарів: «Звичайно, ми їх не їмо щодня, бо не маємо такої можливості. Але маємо продукти, які вирощуються у межах нашого регіону. Мені дуже подобається термін Наталії Іванченко — «три горішки для Попелюшки». Три волоські горішки щодня забезпечать вас необхідною кількістю йоду. Їжте йодовмісні фрукти — фейхоа і хурму.
— Чи є продукти, які блокують засвоєння йоду?
— Якщо людина має захворювання щитовидної залози (особливо, коли йдеться про аутоімунний тиреоїдит), необхідно звернути увагу на хрестоцвіті. Капуста корисна, але у термічно обробленому вигляді. «Якщо ми споживаємо капусту у сирому вигляді і маємо захворювання щитовидної залози, цей продукт спричинить ще більш виражений зобогенний ефект (збільшення щитовидної залози)», — наголошує Вікторія Сергієнко.
— Якою є добова норма йоду і чи можливо його передозувати?
— За словами лікарки, щоденна норма йоду для діток віком до 6 років становить 90 мкг, а віком від 6 до 12 — 120 мкг. Для дівчат і жінок — від 150 до 250 мкг. Для тих, які планують вагітність, — 250 мкг, для вагітних і мам, що годують, — 300 мкг. Чоловіки потребують до 300 мкг йоду на день.
Безпечною дозою вважається 1 мг, тобто 1000 мкг. Це — та доза, перевищивши яку можна спричинити передозування йодом (т. зв. йодизм). Раніше (тепер уже, на щастя, менше) люди вирішували проблему нестачі йоду за допомогою крапель люголю (розчиняли їх у молоці) або наносили на шкіру йодну сітку — мовляв, поверхня шкіри всмокче стільки йоду, скільки потребує організм. Звучить казуїстично, але окремі люди таке практикують і досі. Мусимо розуміти, що йоду у такому розчині дуже багато, і у такому випадку ми й справді можемо спричинити йодизм, — веде далі Вікторія Сергієнко. — Якщо ми не будемо щодня споживати йод у великій кількості, то йодизм не розвинеться — надлишок цього мікроелемента виведеться з організму зі сечею".
Читайте також: Запах ацетону — ознака нестачі вуглеводів в організмі