Бронзу з демонтованого Леніна використали на пам’ятник Кобзареві
Згадка про те, як скидали з постаменту першу в Україні фігуру комуністичного вождя
/wz.lviv.ua/images/wzhistory/_cover/417504/lenin-2.jpg)
30 років тому, 1 серпня 1990-го, у шахтарському місті Червонограді на Львівщині було знесено перший в Україні пам’ятник комуністичному вождеві Володимиру Леніну. Сталося це, коли країною ще правила КПРС зі своїм потужним репресивним апаратом. Але галичани не злякалися. Демократичні процеси набирали все більших обертів, були незворотними. Повалення пам’ятника Леніну в одному з найбільших промислових центрів Галичини (після цього в Україні розпочався масовий «ленінопад») було своєрідним передвісником падіння радянської системи, прелюдією до майбутнього проголошення незалежності України. Очевидцем знесення пам’ятника «вождю світового пролетаріату» був нині 67-річний Степан Слука. У серпні 1990-го він працював головою президії Червоноградської міської ради народних депутатів. Тож йому судилося підписувати рішення про демонтаж у місті пам’ятника Володимиру Леніну. Про ці буремні події пан Степан розповів кореспонденту «Високого Замку».
/wz.lviv.ua/images/articles/2020/07/sluka.jpg)
— То був час горбачовської перебудови, — каже наш співрозмовник. — В її рамках в СРСР було ухвалено новий закон про вибори у ради всіх рівнів. У Червонограді міська організація Народного Руху задала тон у цій виборчій кампанії, висунула своїх кандидатів. І завдяки підтримці патріотично налаштованих людей досягла вражаючого результату: на виборах 3 березня 1990 року із 75 обраних депутатів міської ради 69 були представниками Руху! На першій же сесії депутатів першого демократичного скликання ми ухвалили декрет про те, що вся влада у місті переходить до ради. Заявили, що більше не рахуємося зі свавіллям компартійного керівництва. Упродовж квітня-травня заборонили діяльність компартійних комітетів в установах, організаціях, на підприємствах Червонограда, включаючи шахти.
Ми тісно співпрацювали зі страйковим комітетом міста, який діяв з 1989 року і представляв 15-тисячний колектив шахтарів. Крім економічних, цей комітет (його очолював наш депутат Сергій Бесага) почав висувати політичні вимоги. Червоноградці першими в Україні і у тодішньому Союзі провели декомунізацію. Ми перейменували вулицю Леніна та його комуністичних соратників, дали їм імена українських героїв, які брали участь у національно-визвольних змаганнях — Івана Мазепи, Михайла Грушевського, Степана Бандери…
Сказавши «а», треба було сказати і «я». Постало питання про демонтаж пам’ятника головному комуністичному ідолу, який своєю рукою вказував українцям дорогу у міфічне «світле майбутнє». У середині липня, враховуючи вимоги страйкарів, позачергова сесія нашої міськради ухвалила рішення про знесення у двотижневий строк пам’ятника творцеві тоталітарної системи. Доручили це зробити місцевому комунальному підприємству.
— Якою була реакція тодішніх правоохоронних органів на це рішення ?
— Його опротестовував прокурор Богдан Оленчин. Але він не був надто наполегливим у своєму протесті, ходу цій справі не дав — видно, розумів, що радянська система розвалюється. Та й причепитися до нас було складно — ми діяли як легітимний, законно обраний орган. До того ж керувалися вимогою громадян, рішенням страйкового комітету, який очолював наш депутат. Щоправда, на сесії звучала пропозиція перенести Леніна в інше місце — але ми її відкинули, навіть не ставили на голосування.
— Як відбувався сам демонтаж?
— Знесення цієї триметрової півторатонної споруди з бронзи призначили на середу, 1 серпня, на 10-ту ранку. На площі зібралися люди. Я підійшов до пам’ятника Леніну, через мегафон зачитав рішення міської ради. Тут же під’їхав автокран. Завадити демонтажу спробувала невеличка група компартійців, чоловік тридцять — більше комуністів не прийшли захищати Леніна, сиділи по хатах. «Вірні ленінці» поклали до підніжжя диктаторові червоні троянди. Стали у кільце, щоб не дати працювати демонтувальникам. Їх легенько відтіснила група противників Леніна. Я дав команду приступити до роботи. За півтори години пам’ятник зняли, повантажили на автомобіль і під оплески присутніх, вигуки «ура!» (подивитися на це історичне дійство людей збиралося чимраз більше) відвезли його на територію комунгоспу.
— Кажуть, тодішня київська влада зреагувала дуже боляче…
— Так. Нам погрожували кримінальними справами за «знищення пам’ятки культури». У Верховній Раді створили комісію із розслідування цього «варварського вчинку». Через три дні до Червонограда приїхав соратник одіозної прогресивної соціалістки Наталії Вітренко — Володимир Марченко. Від мене, як голови міста, вимагали відмінити рішення сесії про демонтаж, повернути пам’ятник на колишнє місце. У разі непослуху погрожували кримінальними справами. Я відмовився. Під час нашої запеклої дискусії з київськими гостями до мого кабінету влетів наш імпульсивний земляк, колишній дисидент Степан Хмара і у властивому йому радикальному тоні прогнав Марченка…
— У теперішні часи пам’ятники комуністичним вождям, іншу радянську символіку відправляють у музеї тоталітаризму — щоб не травмувати почуття представників старшого покоління, яке наївно вірило в ідеї марксизму-ленінізму, а з іншого боку — щоб у людей не стиралася пам’ять про наше драматичне минуле…
— В Україні, зокрема у Львові, має бути пам’ятник, який нагадував би новим поколінням про цей тоталітаризм, його мільйонні жертви. Який слугував би запорукою неповернення цього страшного зла, яке пережили українці, інші народи…
— А яка доля червоноградського Леніна?
— У 1994 році до управління нашим містом прийшла нова команда. У той час саме розпочався збір коштів на спорудження у Червонограді пам’ятника Тарасу Шевченку. Скульпторам потрібна була бронза для цього пам’ятника. Тоді й виникла ідея: задля економії бюджетних коштів для виготовлення бронзової фігури Великого Кобзаря використати частину металу з демонтованого Леніна. Так і зробили.
— З висоти 30-річної давності скажіть: рішення червоноградців про демонтаж пам’ятника Леніну було усвідомленим чи, можливо, спонтанним, прийнятим під напливом емоцій?
— Ніякої випадковості! У 90-ті роки у Червонограді проживало більше двох з половиною тисяч людей, які були причетними до руху опору комуністичній системі, заснованої Леніним-Ульяновим. Вони пережили радянські тюрми, виселення, інші репресії, бачили розстріли, катування своїх рідних. Організатором червоного терору ці люди завжди вважали Леніна та інших більшовицьких вождів. Червоноградці зберегли волелюбність, успадкували традиції своїх волелюбних предків. Тож не могли змиритися з тим, що в їхньому місті стоїть пам’ятник цьому нелюду. Їхнє рішення, яке ми втілили 1 серпня 1990 року, було цілком логічним…