Його благословив сам Чукарін…
4 квітня святкуватиме 60-річчя Богдан Макуц — видатний львівський гімнаст, чемпіон Олімпіади-1980
/wz.lviv.ua/images/wzhistory/_cover/409601/makuc.jpg)
Таких, як Богдан Макуц, називають «живчиками» — стільки у нього енергії, ідей, хорошого настрою, якими любить ділитися з людьми. Таким Бодя був із дитинства. Хотів займатися усім, що йому подобалося. З малих літ танцював, плавав, співав, вчився грати на акордеоні. Хоча у школі вчився непогано, але незабаром почав не встигати ні на секції, ні з навчанням. До того ж потрапив раз на очі директору школи, коли до класу на четвертому поверсі влазив крізь вікно. Ледь зі школи не вигнали за погану поведінку… Та якраз у Львові відкрили спортінтернат (нині — Училище фізичної культури), куди й потрапив Богдан. Бо на той час почав займатися спортивною гімнастикою, і так її вподобав, що відмовився від інших захоплень.
Богдан зрозумів, що гімнастика — це те, що йому треба: можна було стрибати, перевертатися, крутити сальто. У школі, зізнався, його прозивали «макакою»: так спритно він лазив по деревах на шкільному подвір’ї. Вчитель фізкультури Олена Володимирівна побачила у моторному 4-класнику спортивну обдарованість і відвела його до тренера ДЮСШ-5 Валентина Францкевича. А той через кілька місяців прийшов з Макуцом до свого колишнього учня Євгена Пайтри, що якраз розпочав роботу в спортінтернаті: «Це Богдан Макуц. Здається, дуже перспективне бісеня».
Худенький чорнявий хлопчик виділявся серед ровесників настирливістю в освоєнні гімнастичних елементів. Якщо треба було зробити щось задумане, буквально зі шкіри вилазив, а намагався зробити. Тренер старався дати новачкові, у здібності якого повірив, солідний фундамент загальної підготовки — перш ніж переходити до освоєння складнішої програми. Тому перший виступ на помості не був блискучим, малий Макуц не запам’ятався фахівцям. Це був турнір на призи багаторазового олімпійського чемпіона, львів’янина Віктора Чукаріна, а нагороди юним учасникам змагань вручав сам Чукарін. Він і сказав під час нагородження: «Богдане, я тебе вітаю, але знай, що пам’ятають тільки перших». Ті слова Віктора Івановича стали для Макуца девізом на все життя.
Із плином часу складна програма юного львів’янина, яку виконував з елегантністю та витонченістю (далася взнаки танцювальна підготовка), зацікавила тренерів юнацької збірної. Богдана почали запрошувати на тренувальні збори, де він старанно виконував настанови тренерів. Результати стрімко росли, Макуц демонстрував щораз вищу майстерність.
1978 року Богдан став чемпіоном світу серед юніорів, срібним призером відкритого чемпіонату США, переможцем міжнародних змагань на приз газети Moscow News. А наступного року переміг на Універсіаді в Мехіко, здобувши шість золотих нагород, і став володарем великої срібної медалі у багатоборстві та малих золотих (за виступи на брусах і в опорному стрибку) на чемпіонаті Європи в німецькому Ессені. У кінці передолімпійського 1979 року журналісти Львівщини назвали Макуца найкращим спортсменом року.
І настав 1980-й, рік московської Олімпіади, на якій Богдан так мріяв виступити й здобути нагороди. Але… У квітні на міжнародних змаганнях у Москві під час виконання вправи на поперечці Макуц невдало приземлився й опинився у гіпсовому корсеті — сталося зміщення шийного хребця. Така травма могла вивести його зі складу збірної, і тоді — прощавай, Олімпіадо! Але Богдан зробив майже неможливе. Навіть лікарі не могли повірити, що через кілька місяців, які залишалися до олімпійського старту, він зуміє не тільки відновитися, а й набрати потрібну спортивну форму. Якби тренери не поставили Макуца на роль «забійника», який виступає у гімнастичній команді першим, то хтозна, якими були б підсумки змагань. За традицією, «забійнику» судді не ставлять надто високі оцінки, адже попереду ще виступи лідерів. Богдан дотепер переконаний: якби не ота роль, міг би сміливо розраховувати на «золото» у багатоборстві та фінальні виступи на кількох снарядах… Утім, «золото» Олімпіади-1980 Макуц усе-таки виборов — у командному заліку, в складі збірної СРСР.
Наступного, 1981 року, на чемпіонаті світу Макуц мав поєдинок за абсолютну першість з Юрієм Корольовим із Владіміра (вихованцем відомого гімнаста Ніколая Андріанова), якому за рішенням суддів в останній вправі «поступився» в сумі багатоборства лише на 0,15 бала… Так Богдану й не вдалося зійти на найвищу сходинку в особистих змаганнях світових чемпіонатів.
Залишалася надія на виступ на Олімпійських іграх 1984 року в американському Лос-Анджелесі. Але через політичне рішення комуністичного керівництва СРСР бойкотувати ті Ігри уся чотирирічна підготовка спортсменів пішла «котові під хвіст». Богдан розповідав, сумну новину гімнастам повідомили під час тренування. Почувши про бойкот, Макуц зрозумів, що ще чотири роки до наступної Олімпіади не зможе змагатися на найвищому рівні, тож продовжувати життя у спорті більше не мало сенсу.
Макуц закінчив змагатися через два роки, не дочекавшись Олімпіади-1988 у Сеулі. Зате швидко виріс як арбітр, його знали як об’єктивного і компетентного суддю міжнародної категорії. Мабуть, пригадуючи, як колись «засуджували» його, як його це ображало, ніколи не дозволяв собі несправедливої оцінки спортсмену. Був олімпійським арбітром в Атланті (1996) та Сіднеї (2000), де нарешті побачив величаве свято відкриття олімпійських змагань. Бо 1980 року у Москві так і не вийшов на парад відкриття, хоча й приміряв вихідний костюм з краваткою. Адже наступного дня розпочиналися змагання, і не можна було витрачати енергію та емоції…
Нині Макуц опікується розвитком армійського спорту, живе у Києві. Хоча дружина Леся і син Тарас так і залишилися у Львові, куди Богдан часто повертається. Особливо любить приїжджати на спортивні заходи, пов’язані із зустрічами з дітьми, з молоддю — «Олімпійський урок», «Олімпійський тиждень». Охоче приймає запрошення виступити у рідному університеті фізкультури, який теж закінчив його син, за спортивним фахом — тенісист. Богдан Макуц дуже бідкається, що Львів покидають кваліфіковані тренери, без яких важко уявити подальший розвиток гімнастики у регіоні. На жаль, вид спорту, в якому Львів має найбільше олімпійських медалей, у нашому місті відійшов у тінь…
Довідка «ВЗ»
Богдан Макуц (нар. 4 квітня 1960 року) — видатний український гімнаст, заслужений майстер спорту, олімпійський чемпіон (1980), чемпіон світу в командних змаганнях (1979, 1981), срібний призер чемпіонату світу у багатоборстві (1981) і командній першості (1983), багаторазовий призер чемпіонатів світу та Європи у вправах на окремих снарядах, абсолютний чемпіон юніорського чемпіонату Європи (1978).