Материк, де вивчають китів і зміни клімату
200 років тому відкрили Антарктиду
/wz.lviv.ua/images/wzhistory/_cover/405454/antarktyda.jpg)
Антарктиду — так званий полюс недоступності, максимально віддалений від усіх населених пунктів Землі, було відкрито 200 років тому — 28 січня 1820 року. Ця земля є єдиним материком на планеті, весь процес відкриття якого докладно задокументовано. Із кожним роком цікавість до Антарктиди зростає. Тут активно здійснюються міжнародні дослідження. Наразі працює майже 40 станцій із середньою загальною чисельністю персоналу близько 3 тисяч осіб. Кліматичні умови Антарктиди найсуворіші на всій планеті. 21 липня 1983 року тут було зафіксовано найнижчу температуру на Землі: — 89,2°С. Тут дуже мало опадів, а сильні вітри дмуть зі швидкістю до 90 м/с.
У 1959 році держави домовились, що антарктичні землі офіційно нікому не належать. Тут не можна видобувати корисні копалини чи розміщувати озброєння, дозволено лише проводити наукову діяльність. Близько 30 країн мають дослідні станції в Антарктиді. З 1996 року серед них і Україна.
Про українців в Антарктиді згадують переважно з моменту передачі Україні британської антарктичної станції «Фарадей» на острові Галіндез за символічну плату — один фунт стерлінгів. Після цього станцію перейменували на «Академік Вернадський».Тоді, у 1996-му, головним конкурентом України на такий «подарунок» була Південна Корея. Перевагу віддали українцям, бо у команді було 20 дослідників, яких не треба було вчити з нуля, до того ж вони мали власний науково-дослідний флот.
Українці були у складі всіх радянських експедицій з 1956 року. Тоді головним транспортним засобом для антарктичних просторів був «гібрид танка з будинком», який виготовляв Харківський тракторний завод. У ньому дослідники мешкали місяцями і, траплялося, навіть робили хірургічні операції.
Але є дані про українців і в найперших експедиціях до антарктичного континенту. Разом з дослідником Беллінсгаузеном до Антарктиди прибув Іван Завадовський. У його дворянській грамоті було написано: «козацького роду, з міста Гадяча, полтавський дворянин». А першим українцем, який ступив на кригу Антарктиди, був Антон Омельченко. Він взяв участь в експедиції британця Роберта Скотта до Південного полюса.
Головне джерело доходу від Антарктиди для України і ще низки країн — видобуток крилю (морські рачки). Його видобування — це складний процес, і не кожна країна володіє відповідною технологією. Для українців — це додаткові робочі місця: на відносно невеликому українському судні, яке займається виловом крилю, одночасно працює понад сотня людей.
Нині в Антарктиді активно розвивається туризм. Перші мандрівники за додаткову плату прямували до берегів Антарктиди на поштових суднах від Фолклендських островів ще у 1920-х роках. Зараз цей сектор економіки зростає зі швидкістю 15−20% на рік. Найхолодніший континент за сезон, з листопада по березень, відвідують десятки тисяч туристів.
Наприкінці 1950-х до Антарктиди запустили туристичні авіарейси з Австралії і Південної Америки. А з 1960-х туди можна дістатись на яхті. Такі тури найдешевші, і їх можна замовити в Україні. Ціна — від 7−8 тисяч доларів, не враховуючи вартості перельоту до Південної Америки.
Згідно з міжнародним договором, в Антарктиді не можна видобувати корисні копалини до 2048 року. Але наукова розвідка вже дозволена, і українські геологи її проводять. Та головна цінність континенту далеко не в його надрах. Антарктичний крижаний щит — найбільший на планеті, він перевищує гренландський у десять разів. Йдеться про майже 30 мільйонів кубічних кілометрів криги, яка містить 70% світових ресурсів прісної води. На думку науковців, ті компанії, які першими освоять технологію транспортування айсберга від Антарктиди до берегів Південної Америки, Африки чи Австралії, одразу ж стануть мільярдерами. Адже у світі шалений попит на прісну воду.
Найцінніше для української науки в Антарктиді — це так звані довгі ряди спостережень. Українська магнітна обсерваторія в Антарктиді входить до десятки найкращих у світі. Вона вимірює коливання магнітного поля Землі від глибинних до верхніх шарів атмосфери. Вивчення магнітного поля землі — це одна з причин, чому людство утримує антарктичну станцію. На «Академіку Вернадському» є один із трьох антенних комплексів, завдяки яким можна вивчати іоносферу Землі. Саме в Антарктиді дуже помітне глобальне потепління. За словами вчених, від початку спостережень у 50-х роках минулого століття і до сьогодні середня річна температура зросла на три градуси.
Українці в Антарктиді вивчають не лише клімат, а й флору та фауну континенту. Саме наші науковці ґрунтовно описали один з видів китів, які тут живуть. Зосередженість українських дослідників саме на китах — це, на думку науковців, спроба спокутувати гріх за масові вбивства китів за часів СРСР.
Із січня по березень на станції найсприятливіші умови для вивчення Південного океану. На цей період сюди приїжджають науковці-сезонники, щоб набрати зразків для подальшого вивчення. Решту року антарктичне узбережжя «закуте» в кригу, і вийти в море неможливо. Якби українські дослідники мали власний криголам, сезон активних досліджень можна було б розширити навіть до семи місяців.